به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۹ - ۰۷:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۲۹ ساعت ۱۸:۵۳
کد مطلب : ۱۸۳۱۲۳

پمپئو: ظریف درباره پهپاد چیزی نمی‌دانست یا...!

گروه بین‌الملل: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که محمد جواد ظریف درباره «سرنگونی» پهپاد ایرانی یا چیزی نمی‌دانست یا دروغ می‌گفت. وی در عین حال تاکید کرد که این موضوع به او ربطی ندارد اما پهپاد ساقط شده است.
پمپئو: ظریف درباره پهپاد چیزی نمی‌دانست یا...!
دونالد ترامپ، روز ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) اعلام کرده بود که ناو هواپیمابر «یواس‌اس باکسر» روز پنجشنبه یک پهپاد ایرانی را که در تنگهٔ هرمز، تا فاصله هزار یاردی (۹۱۴ متری) به این ناو آمریکایی نزدیک شده را نابود کرده است. محمدجواد ظریف که روز پنجشنبه در نیویورک حضور داشت، تنها ساعتی پس از اعلام این خبر توسط ترامپ، این موضوع را به طور ضمنی تکذیب و در گفتگو با خبرنگاران گفت که اطلاعی درباره هدف قرار گرفتن پهپاد ایرانی ندارد. یک روز پس از این ماجرا، سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، هم سرنگونی پهپاد ایرانی توسط آمریکا در تنگه هرمز را تکذیب کرد. مایک پمپئو که روز گذشته به آرژانتین سفر کرده بود، همچنین افزود: «کشورهای زیادی در جهان هستند که امروز حقیقت را درباره جمهوری اسلامی می‌گویند. وی این حقیقت را شامل، «کارزار ترور» و «سیاست‌های بدخواهانه» ایران در دنیا عنوان کرد و افزود: «نظرات آقای ظریف در نیویورک را مشاهده کردم. خوشحال می‌شوم آن طور که ایشان به رسانه‌های آمریکایی دسترسی دارد، من هم به رسانه‌های ایرانی دسترسی داشته باشم. امیدوارم چنین فرصتی پیش بیاید.»

پمپئو به ملاقات‌های وزیر امور خارجه ایران با اعضای کنگره آمریکا اشاره کرد و افزود: «آقای ظریف سال‌هاست با اعضای کنگره ملاقات‌هایی داشته است و در تمام این سال‌ها، آنها همچنان برنامه موشکی خود را گسترش داده‌اند، همچنان همه جای دنیا ترور را ترویج کرد‌ه‌اند و همچنان برای دستیابی به سلاح هسته‌ای که تهدیدی برای جهان است، تلاش می‌کنند. آقای ظریف می‌تواند با اعضای کنگره همچنان دیدار کند. خیلی عالی است.» وی بار دیگر سخن از مذاکره بدون پیش شرط را مطرح کرد و افزود: «رئیس جمهور ترامپ با شفافیت اعلام کرده است که ما آماده مذاکره بدون پیش‌شرط هستیم. ایرانی‌ها همچنان می‌گویند در صورتی مذاکره خواهند کرد که ایالات متحده حرکتی از خود نشان دهد. ما احتیاج داریم آنها به میزمذاکره بیایند. این راه درست حل این چالش‌هاست.»