به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۲۳:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ ساعت ۰۹:۵۸
کد مطلب : ۱۸۳۲۴۵

جلودارزاده: تشکیل کمپین‌ های حجاب اثری ندارد

جلودارزاده: تشکیل کمپین‌ های حجاب اثری ندارد
گروه جامعه_ رسانه ها: روزنامه اعتماد نوشت: سهیلا جلودارزاده نماینده مجلس می‌گوید: بحث بر چهارشنبه‌هاي سفيد كم نبوده و نيست. اينكه كمپيني از خارج از ايران هدايت و گاهي ميان معتقدان و ملتزمان به حجاب با معترضان به اين امر به ايجاد تقابل منجر مي‌شود همواره مورد نقد بوده و هست.كما اينكه ويديوهايي كه از اين پويش مجازي منتشر و دست به دست مي‌شود اغلب نشان و نمايي از درگيري ميان شهرونداني معمولي و عادي است. ايرانياني كه سال‌هاي سال در اعصار و قرن‌ها و حكومت‌هاي مختلف با پوشش‌هايي كه درخور زمان، سيري را طي كرده و با هم هم‌نشين بوده‌اند امروز به مدد فشارهاي داخلي و تحركات خارجي رو‌در‌روي هم مي‌ايستند. در اين وانفسا، عده‌اي متعلق به يك پايگاه بسيج، پروژه‌اي جديد كليد مي‌زنند تا آثار و تبعات چهارشنبه‌هاي سفيد را خنثي كنند.«چهارشنبه‌هاي طلايي» ابتدا از سوي بسيج زنان بندرانزلي كليد خورد. چهارشنبه‌هايي كه قرار شد زناني با پوشش چادر و احتمالا با گلي در دست به سراغ زناني با پوشش متفاوت بروند، آيينه دست بگيرند، احتمالا با روي خوش و لبخندي بر لب، روسري زناني كه در پوشش با آنها متفاوت هستند را جلو بكشند و با هديه گيره‌هاي روسري به آنها يادآوري كنند كه اينگونه زيباتر به نظر مي‌آيند.

اين پويش جديد اما گرچه از سوي گروهي با استقبال روبه‌رو شده اما عمدتا به آن واكنش منفي نشان داده‌اند. اين واكنش‌ها البته تنها مختص به فضاي مجازي يا شهروندان نبود و حتي مقامات و مسوولان نيز به اين طرحي كه از شمال ايران و يك‌باره بدون نظارت مراجع متولي آغاز شد، واكنش نشان دادند.براي نمونه سهيلا جلودارزاده، عضو اصلاح‌طلب كميسيون اجتماعي و فراكسيون زنان مجلس همين ديروز در مورد اين موضوع اظهارنظر كرد. او معتقد است كه «خانواده‌ها انتظار دارند كه با مدارا جوانان‌شان از سونامي دين‌گريزي كه مختص اين دوران است، عبور كنند» اما برخوردهايي از آن دست كه در پارك پليس تهران اتفاق افتاد، زندگي خصوصي خانواده‌ها را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

جلودارزاده در مورد راه‌اندازي كمپين چهارشنبه‌هاي طلايي نيز اظهارنظر كرده و به «اعتمادآنلاين» گفته است:«تشكيل كمپين‌هاي جديدي هم كه در خيابان با گيره و رفتار خوش به سمت مردم مي‌روند و از آنها مي‌خواهند حجاب‌شان را بهتر كنند، اثري ندارد.اگر باور انسان نسبت به خداوند باور درستي باشد، بسياري از كارها خودبه‌خود انجام مي‌شود؛ مثلا اگر زني حجاب داشته باشد هم به‌ زور كسي برنمي‌دارد. كما اينكه در تاريخ ما ديده‌ايم، زنان خودشان براي كشف حجاب مقاومت سراسري كردند و اجازه ندادند كسي به زور حجاب‌شان را بردارد.» اين نماينده مجلس بر اين باور است كه بايد رويكرد نهادهاي آموزش مذهبي را تغيير داد و بايد پذيرفت كه باور ديني چيزي نيست كه به زور آموزش داده‌ شود.جلودارزاده همچنين توصيه كرده‌ بود كه مسوولان اندكي به تاريخ رجوع كنند تا متوجه شوند كه با اين روش‌ها نمي‌شود، كاري از پيش برد. براي اينكه باور مردم را تغيير دهند بايد نهادهاي آموزش مذهبي خودشان را درست كنند.
برچسب ها: حجاب