به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۲۱:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب : ۱۸۴۱۹۵
در عملیات ویژه سازمان اطلاعات آمریکا در افغانستان کشته شده است

مرگ پسر اسامه بن‌لادن در عملیات اطلاعاتی آمریکا

گروه بین‌الملل: شبکه "ان بی سی" اعلام کرد، حمزه پسر اسامه بن لادن که "رهبری اصلی" در تشکیلات القاعده محسوب می‌شود، توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا کشته شده است.
مرگ پسر اسامه بن‌لادن در عملیات اطلاعاتی آمریکا
به گفته مقام‌های امنیتی آمریکا، حمزه، پسر اسامه بن لادن بنیانگذار گروه تروریستی القاعده، مرده است. سه مقام آمریکایی که نامشان را فاش نکردند به شبکه ان بی سی گفتند، جوان ۳۰ ساله‌ای که نامش در لیست سیاه متهمان تروریستی آمریکا قرار داشت، مرده است. این شبکه افزود: مقامات آمریکایی اطلاعات بیشتری درباره محل و تاریخ مرگ حمزه و اینکه آیا آمریکا در این امر نقش داشته، ارائه نکردند. این منابع در عین حال گفتند، حمزه بن لادن در عملیات ویژه سازمان اطلاعات آمریکا در افغانستان کشته شده است. یک مقام آمریکایی به رویترز تاکید کرد: دولت آمریکا به زودی بیانیه‌ای کوتاه در شرح ابهامات مرگ حمزه بن لادن منتشر می‌کند. وزارت کشور عربستان پیش از این در روزنامه‌ رسمی "ام القری" نوشته بود، مقامات عربستان تابعیت سعودی حمزه پسر اسامه بن لادن، رهبر متوفی القاعده را لغو کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا ماه فوریه جایزه‌ای یک میلیون دلاری در ازای اطلاعاتی برای شناسایی هویت و محل اختفای او تعیین کرده بود. این وزارتخانه همچنین او را "رهبری اصلی" القاعده خواند. حمزه بن لادن که تصور می‌شود حدود ۳۰ ساله بوده باشد، با انتشار نوارهای صوتی و ویدیویی خواستار انجام حملات در آمریکا یا سایر کشورها شده بود. گزارش مربوط به مرگ او را ابتدا شبکه ان بی سی و روزنامه نیویورک تایمز منتشر کردند. به گزارش بی‌بی‌سی، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی او از پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران در این مورد خودداری کردند. حمزه بن لادن نیروهای تروریستی را به خاطر قتل پدرش توسط کماندوهای آمریکایی در ماه مه ۲۰۱۱ در پاکستان به انتقام جویی ترغیب کرده بود.

ایالات متحده آمریکا در ماه مارس سال ۲۰۱۹/ اسفند ۱۳۹۷ اعلام کرده بود به افرادی که اطلاعات مفیدی برای پیدا کردن حمزه بن‌ لادن، پسر ارشد اسامه بن‌ لادن ارائه دهند تا یک میلیون دلار جایزه خواهد داد. در آن زمان، واشنگتن حمزه بن لادن را به‌عنوان فردی که برای رهبری شبکه القاعده آماده می‌شود، معرفی کرده بود. در همان زمان عربستان سعودی اعلام کرد که این فرزند رهبر سابق گروه القاعده دیگر شهروند این کشور نیست. بنا به اعلام وزارت کشور عربستان تابعیت سعودی حمزه بن لادن از وی سلب شده است.

به علاوه او از ساکنان شبه جزیره عربستان خواسته بود قیام کنند. گزارش‌ها حاکی بودند، او در افغانستان، پاکستان و سوریه سکونت داشته است. وزارت خارجه آمریکا گفت اسنادی که در سال ۲۰۱۱ در حمله به محل اختفای بن لادن در شهر ابیت آباد پاکستان به دست آمد نشان می داد که حمزه بن لادن برای پوشیدن ردای رهبری القاعده تربیت می‌شد. همچنین گزارش می‌شود که نیروهای آمریکا ویدیویی از مراسم عروسی او با دختر یکی دیگر از رهبران ارشد القاعده را یافته بودند. عبدالله احمد عبدالله همچنین معروف به ابو محمد المصری، پدر زن او به ظن مشارکت در بمب‌گذاری‌های ۱۹۹۸ در سفارت‌های آمریکا در تانزانیا و کنیا تحت پیگرد بود. القاعده عامل حملات ویرانگر ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا بود اما موقعیت این گروه در یک دهه اخیر با قدرت گرفتن گروه داعش تضعیف شده است.

شبکه ان‌بی‌سی نیوز با تایید این خبر گزارش کرد مقام‌های ایالات متحده جزئیاتی درباره محل و زمان کشته شدن حمزه بن‌ لادن و ایفای نقش احتمالی واشنگتن در این خصوص نداده اند. این در حالی است که نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های رسمی از ایفای نقش ایالات متحده در عملیات قتل جانشین بنیانگذار القاعده خبر داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز گذشته با وجود پرسش‌های خبرنگار ان‌بی‌سی گفت: «نمی‌‌خواهم توضیحی در این مورد بدهم.» حمزه پانزدهمین فرزند اسامه بن‌ لادن از همسر سوم وی بود. از او به‌عنوان «پسر محبوب» و وارث پدر برای رهبری شبکه جهانی القاعده نام برده می‌شد. اسامه بن‌ لادن، بنیانگذار شبکه القاعده در سال ۲۰۱۱ در مخفیگاهش در ابوت آباد پاکستان توسط «کماندوهای آمریکایی» کشته شد.

درباره محل اقامت حمزه بن‌ لادن اطلاعات دقیقی وجود نداشت. بعضی‌ می‌گویند وی جایی در مرز پاکستان و افغانستان مخفی شده بود. گروهی دیگر معتقدند که وی هوادارانش در سوریه یا یمن را از نزدیک سازماندهی و هدایت می‌کرد. شماری از کارشناسان اروپایی مسائل سوریه می‌گفتند که وی رهبری گروه انصار الفرقان سوریه را بر عهده داشت؛ سازمان نوظهوری که در سه سال گذشته اخیر توانسته بود شمار قابل توجهی از جنگجویان اسلام‌گرای بریده از جبهه النصره و داعش را به خود جلب کند. تصاویر آرشیوی منتشر شده سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا در سال ۲۰۱۷، برای اولین بار تصویر حمزه بن‌لادن را به همگان نشان داد؛ گفته می‌شود این تصاویر از مراسم عروسی وی، احتمالا در ایران، گرفته شده است. ری فرانسه در سال ۲۰۱۵ با انتشار اسنادی نشان داد که اسامه بن‌لادن، فرزندش حمزه را به‌عنوان جانشین خود برای راهبری جهاد علیه غرب برگزیده است.
برچسب ها: اسامه بن لادن