به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ - ۲۳:۴۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۳ ساعت ۱۶:۱۸
کد مطلب : ۱۸۶۰۶۹

صادق زیباکلام: ناچارم سر خود را پایین بیندازم!

گروه سیاسی: صادق زیباکلام، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، به مناسبت هفته دولت درباره ارزیابی خود از عملکرد دولت تدبیر و امید در شش سال اخیر گفت: اساساً در هر نظام مردم‌سالاری از جمله مردم‌سالاری دینی جمهوری اسلامی ایران مردم در انتخابات شرکت می‌کنند و به یک حزب جدید یا فرد جدید رأی می‌دهند و انتظار دارند رئیس‌جمهور، دولت یا پارلمان جدید انتظارات آن‌ها را برآورده کند و این اصل اول و قاعده زیربنایی مردمسالاری است.

وی افزود: حال اگر به این موضوع در جمهوری اسلامی بنگریم می‌بینیم که ۲۴ میلیون نفر از مردم در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ به حجت‌الاسلام حسن روحانی رأی دادند. خیلی از این افراد نمی‌خواستند رأی دهند، اما امثال صادق زیباکلام و دیگران مردم را تشویق و ترغیب به رأی دادن و حضور در پای صندوق آرا کردند. اگر این ۲۴ میلیون نفری که به آقای روحانی رأی دادند از صادق زیباکلام بپرسند، که خیلی از آن‌ها می‌پرسند، که به ما بگویید در نتیجه این رأی ۲۴ میلیونی کدام گام از سوی آقای روحانی در سیاست خارجی، سیاست داخلی، مسئله اقتصادی و مسئله اجتماعی در جهت مطالبات ما برداشته شد من مجبورم در چشمان آن‌ها نگاه کنم و سر خود را به پایین بیندازم!

زیباکلام اظهار کرد: واقعیت امر این است که آقای روحانی سر سوزنی به مطالبات رأی دهندگانش پاسخگو نبود و اصلاً به روی خودش نیاورد و صرفاً به بیان یک سری سخنان کلی مانند اینکه مردم راضی هستند یا راضی نیستند، هیچ کس حق ندارد به ما بگوید موشک بسازیم، آمریکا کار بدی کرد که از برجام خارج شد و امثال آن پرداخت. در واقع آقای روحانی به نوعی گوشش بدهکار این نیست که آن ۲۴ میلیون نفری که به او رأی دادند چه مطالباتی داشتند. در این وضعیت واقعاً چه ارزیابی‌ای می‌توان از عملکرد دولت کرد؟ به عبارتی هیچ ارزیابی خاصی نمی‌توان از این شش سال کرد. دولت و رئیس‌جمهوری که خودش را نسبت به مطالبات مردم و حامیانش موظف و پاسخگو نبیند و نداند، قابل ارزیابی نیست. من به عنوان استاد دانشگاه اگر بخواهم ارزیابی شوم بررسی می‌کنند پس از یک ترم دانشجویان از من چه یاد گرفتند و اگر این دانشجویان کلامی از من یاد نگرفته باشند دیگر چیزی برای بررسی و ارزیابی باقی نمی‌ماند.

وی تأکید کرد: به واقع می‌توان گفت: ارزیابی عملکرد دولت آقای روحانی بلاموضوع است، چون او خودش را نسبت به آن ۲۴ میلیون رأی‌دهنده پاسخگو نمی‌داند و بعضا از دیگران طلبکار هم هست. زیباکلام در پاسخ به اینکه آیا واقعاً چنین تحلیلی در مورد عملکرد یک دولت طی شش سال منصفانه است، گفت: اگر بخواهیم خیلی منصفانه و عادلانه عملکرد دولت آقای روحانی را بررسی کنیم باید گفت: وضع کشور در نتیجه عملکرد دولت بدتر از قبل نشده است. من هر کجا که می‌روم و با موج گسترده اعتراضات و انتقادات مردم مواجه می‌شوم و خیلی از افراد به من می‌گویند آقای زیباکلام شما ما را فریب دادی و در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ما را پای صندوق رأی کشاندی، تنها پاسخ من این است که من قصد فریب شما را نداشتم و اگر دوباره زمان به ۲۹ اردیبهشت ۹۶ برگردد همچنان می‌گویم که باید به آقای روحانی رأی داد.
برچسب ها: صادق زیباکلام