به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۰۳:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۹ ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب : ۱۸۶۵۲۸

آزادی روزنامه‌نگاران بازداشتی بادستبند الکترونیک؟

گروه جامعه: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد روزنامه نگاران زن بازداشتی که نوع حکمش شامل رای باز شود می‌توانند از دستبند الکترونیک استفاده کنند.
آزادی روزنامه‌نگاران بازداشتی بادستبند الکترونیک؟
«معصومه ابتکار»، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، در توییتر خود از استفاده دستبند الکترونیک، برای زنان زندانی واجد شرایط، خبر داد. او همچنین تفاهم‌نامه همکاری معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با معاونت امور زنان و خانواده را مطرح کرد.گفتنی است، طرح استفاده از دستبند الکترونیک براساس تجربیات خوبی که در کشورهای دیگر داشته است به منظور کاهش جمعیت کیفری ارائه شده و محکوم‌ علیه و بدون حضور در زندان تحت یک جغرافیای مشخص کنترل می‌شود که حق خارج شدن از یک منطقه مشخص راه نخواهد داشت. در این راستا گفت و گوی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با برنا را می خوانید.«معصومه ابتکار»، در این باره گفت: با قوه قضاییه تفاهم‌نامه‌ای داشتیم تا در مواردی که احکام رای باز برای خانم ها صادر شود بتوانند از دستبند الکترونیک استفاده کنند، خصوصا برای خانم هایی که فرزند دارند و باید در کنار فرزندان خود باشند.

وی در همین خصوص ادامه داد: این تفاهم‌نامه به زودی اجرایی می شود. اعتبارات و بودجه های لازم در این خصوص پیش بینی شده است. معاونت رئیس جمهور آمادگی دارد، بخشی از هزینه‌ها را تامین کند. امیدواریم همه زنانی که از نظر احکام صادره می‌توانند از رای باز استفاده کنند با این دستبندهای الکترونیک بتوانند، محکومیت خود را در کنار فرزندان‌شان با رعایت همه شرایط، بگذرانند.معاون رئیس جمهور درپاسخ به این سوال که «آیا استفاده از این دستبندها برای روزنامه‌نگاران هم صدق می‌کند؟» گفت: هر فردی که نوع حکمش شامل رای باز شود می‌تواند از این دستبندها استفاده کند. امیدواریم هیچ روزنامه نگاری هرگز زندانی نباشد.ابتکار در پاسخ دیگری که «آیا در خصوص کاهش حکم فعالین خانم و خبرنگاران بازداشت شده فعالیت و پیگیری انجام داده‌اید؟» گفت: پیگیری‌های عمومی انجام داده‌ایم، یعنی در حدی که سوال پرسیده‌ایم، جویای ماجرا شده‌ایم.وی درباره اینکه پاسخی که دریافت کرده‌اید چه بوده است؟ گفت: گفته شده در دست بررسی است.
مرجع : برنا
برچسب ها: معصومه ابتکار