به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۰:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ ساعت ۲۳:۱۹
کد مطلب : ۱۸۹۰۱۶

۷ كشته در دومین روز اعتراضات گسترده در عراق

گروه بین‌الملل: حداقل هفت کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی در دومین روز تظاهرات عراق گزارش شده است‌.
۷ كشته در دومین روز اعتراضات گسترده در عراق
تظاهرات علیه فساد دولتی در عراق همچنان ادامه دارد و براساس گزارش رویترز، دست‌کم هفت نفر در دومین روز این اعتراض‌ها در شهرهای مختلف عراق کشته شده‌اند. همچنین، گزارش شده که بیش از ۳۰۰نفر هم در جریان این درگیری‌ها زخمی شده‌اند. رویترز به نقل از منابعی در پلیس عراق گزارش داد معترضان و نیروهای امنیتی در شهر ناصریه در جنوب عراق به روی هم آتش گشوده‌اند. به گفته این منابع، این اتفاق پس از آن رخ داد که پلیس کنترل اوضاع را از دست داد. اعتراضات امروز بسیار گسترده‌تر از دیروز بوده و به شهرهای جنوبی همچون نجف، کربلا و بصره نیز رسیده است.
در نواحی جنوبی عراق میان معترضان و نیروهای امنیتی درگیری مسلحانه رخ داده است. افراد مسلح در شهر ناصریه روز چهارشنبه ۱۰ مهر (دوم اکتبر) با واحدهای ضدتروریسم درگیر شدند. یک مقام پلیس گفت، پیش از آن، کنترل وضعیت از دست نیروهای پلیس خارج شده بود. پلیس برای متفرق کردن معترضان از سلاح گرم استفاده کرده است. بر اساس آخرین خبرها، شمار کشته‌شدگان به هفت نفر رسیده است. این بزرگترین موج خشمگین اعتراضات مردمی علیه دولت عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق است. معترضان دستگاه دولت و پارلمان را به فساد و دزدی متهم می‌کنند.

آماده‌باش نظامیان عراق به دستور وزیر دفاع
 در پی اقدامات خشونت‌آمیز در نقاط مختلف عراق، تلویزیون رسمی این کشور اعلام کرد، نجاح الشمری، وزیر دفاع دستور داده است، تمام واحدهای نظامی در حالت آماده باش قرار بگیرند.
سومریه نیوز به نقل از تلویزیون رسمی این کشور گزارش داد، نجاح الشمری، وزیر دفاع عراق ضمن این دستور اشاره کرد، نیروهای امنیتی تمام ورودی‌های منطقه الخضراء در مرکز بغداد را بستند در حالیکه نیروهای واکنش سریع در خیابان‌های بغداد به ویژه خیابان ابونواس در نزدیکی میدان التحریر مستقر شده‌اند.
وی اشاره کرد، پایتخت شاهد اقدامات خشونت‌آمیز و آتش‌ زدن برخی محله‌ها به خصوص محله‌های الغدیر و الامین در جنوب شرق بغداد بوده است. نجاح الشمری شهروندان عراقی را به خویشتن‌داری دعوت کرد.
وزیر دفاع دستور داده است، در راستای حفظ حاکمیت کشور،‌ تامین امنیت تاسیسات دولتی، تاسیسات حساس، سفارتخانه‌ها و هیئت‌های دیپلماتیک نیروها به حالت آماده باش درآیند. این در حالی است که روسای سه گانه عراق یعنی برهم صالح، رئیس‌جمهوری، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نشستی فوق‌العاده در راستای پاسخگویی به خواسته‌های معترضان برگزار کردند.