به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۱۲:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب : ۱۹۰۷۹۴

لبنان؛ فراخوان جدید برای برگزاری تظاهرات

گروه بین الملل: لبنانی‌ها مجددا علیه وضعیت اقتصادی و فساد در کشور تظاهرات کرده و برخی گروه‌های فعال در اعتراضات خواهان مشارکت در تظاهرات "شنبه میدان‌ها" در سرتاسر لبنان شدند.
لبنان؛ فراخوان جدید برای برگزاری تظاهرات
تحصن کنندگان در طرابلس در میدان عبدالحمید کرامی تجمع کردند. آن‌ها تا نیمه‌های جمعه شب در این میدان حضور داشتند.گروه "لحقی" نیز خواهان مشارکت در تظاهرات "شنبه میدان‌ها" در سرتاسر لبنان شد. این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بعد از حضورمان در خیابان‌ها برای بیش از یک هفته و بعد از ادامه انکار خواسته‌هایمان از سوی دولت اکنون زمان آن فرا رسیده که دولت را مجبور به پاسخ کنیم.در این بیانیه آمده است: ما روز شنبه را روز میدان‌ها اعلام می‌کنیم و خواهان تظاهرات گسترده‌ای در تمامی مناطق با عنوان شنبه میدان‌ها هستیم.در جریان اعتراضات نیز درگیری‌هایی رخ داد.صد‌ها تن از معترضان لبنانی چادر‌هایی را برپا کرده و در مسیر‌های اصلی بیروت مانع عبور و مرور خودرو‌ها شدند.

بانک‌ها و دانشگاه‌ها و مدارس نیز روز جمعه که روز نهم اعتراضات بود، بسته بودند.در شهر طرابلس در شمال لبنان تظاهرکنندگان خواهان برکناری دولت و مبارزه با فساد و محاکمه برخی شخصیت‌های فاسد در کشور شدند. آن‌ها پیشنهادات برخی مسؤولان کشور را کافی ندانستند.میدان اصلی شهر طرابلس به مرکز اصلی اعتراضات تبدیل شده است و هر روز هزاران تن در آنجا تجمع می‌کنند.جمعه در بیروت، طرابلس، صیدا، النبطیه، صور، جل الدیب و دیگر مناطق تظاهرکنندگان خواهان کناره‌گیری طبقه سیاسی حاکم و مبارزه با فساد شدند.

خبرنگار الجزیره مدعی وقوع درگیری‌هایی میان تحصن‌کنندگان و طرفداران حزب الله در میدان ریاض الصلح شد. این درگیری‌ها به دنبال سردادن شعار‌هایی علیه فساد طبقه حاکم رخ داد و نیرو‌های ضد شورش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان وارد عمل شدند. ارتش لبنان اعلام کرد که برخی از تحصن‌کنندگان اقدامات توهین‌آمیز و خلاف قانون را انجام داده‌اند.در مقابل طرفداران حزب الله در ضاحیه جنوبی بیروت و بعلبک و صدور با حمل پرچم‌های حزب الله حمایت‌شان را از اظهارات سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کردند. حامیان جریان آزاد ملی و رئیس جمهوری لبنان در شهرک البطرون در جنوب شهر طرابلس نیز حمایت‌شان را از رئیس‌جمهوری اعلام کردند.در این راستا سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان با میشل عون، رئی‌جمهوری این کشور در کاخ بعبدا برای بررسی بحران کنونی دیدار کرد و بدون اینکه اظهاراتی به رسانه‌ها بگوید کاخ ریاست‌جمهوری را ترک کرد.

از سوی دیگر فدریکا موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای درباره تحولات اخیر در لبنان اعلام کرد: اتحادیه اروپا شریک نزدیکی برای لبنان است و رخداد‌های گذشته را بررسی می‌کند. ما به حمایت از لبنان و حفظ ثبات این کشور و منطقه پایبند هستیم و از اهداف اصلاحی سعد حریری حمایت می‌کنیم.وی افزود: ما اطمینان داریم که مقامات خیلی سریع به خواسته‌های مشروع مردم لبنان پاسخ خواهند داد.همچنین سازمان ملل اعلام کرده که برخورد نیرو‌های امنیتی جز در شب ۱۹ اکتبر مناسب بوده است.اظهارات سازمان ملل در واکنش به دفتر حقوق بشر در این کشور درباره ثبت ۱۰۰ مورد بازداشت و بدرفتاری است.در بیانیه این سازمان آمده است: می‌دانیم که بیشتر بازداشت‌شدگان یا همگی‌شان آزاد شده‌اند. دولت اعلام کرده که به حمایت از تظاهرکنندگان ادامه می‌دهد. ما رخداد‌ها را بررسی می‌کنیم و از دولت می‌خواهیم به حق تظاهرات مسالمت آمیز احترام بگذارد و از زور استفاده نکند.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: لبنان