به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۴ - ۰۲:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۸/۰۹ ساعت ۲۰:۵۲
کد مطلب : ۱۹۵۵۱
تجهیزات ساخت سلاح‌های شیمیایی کاملا نابود شد

پایان مرحله دوم خلع‌سلاح شیمیایی سوریه

گروه بین الملل: مرحله دوم از برنامه امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه با نابود شدن ظرفیت تولید مواد شیمیایی در سوریه و نیز مراکز مربوط به انتقال این مواد به بمب‌ها و گلوله‌های جنگی، به پایان رسید.
پایان مرحله دوم خلع‌سلاح شیمیایی سوریه

 مرحله دوم برنامه خلع سلاح شیمیایی سوریه که توسط سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی انجام می‌شود، امروز (پنجشنبه) به پایان رسید و ناظران بین‌المللی با از بازدید از مراکز تولید و نگهداری مواد و بمب‌های شیمیایی سوریه، برخی از توانمندی‌های شیمیایی این کشور را از بین بردند. بنا بر اعلام ناظران بین‌المللی، کارشناسان سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تجهیزات مربوط به تولید مواد و سلاح‌های شیمیایی سوریه و همچنین کارگاه‌های انتقال این مواد شیمیایی به بمب‌های نظامی را از بین بردند. در مرحله دوم برنامه امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه، علاوه بر دو عمل فوق بازرسان می‌بایست از تمامی اماکن تولید و زرادخانه‌های نگهداری مواد و سلاح‌های شیمیایی سوریه و دیگر صنایع متعلق به آن، بازدید کنند.

 

دمشق پیشتر به سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی اعلام کرده بود که 41 کارخانه و مرکز نگهداری مواد و سلاح‌های شیمیایی در 23 نقطه در سراسر خاک خود دارد که مجموعا 1300 تن مواد شیمیایی قابل استفاده در بمب‌های شیمیایی در آنها نگهداری می‌شوند. بنا بر اعلام دولت سوریه، این کشور همچنین بیش از 1200 نوع گلوله‌ مختلف در اختیار دارد که توانایی مسلح شدن به گازهای شیمیایی را دارا هستند. دمشق همچنین اعلام کرده که 18 کارخانه تولید سلاح‌ شیمیایی، 12 انبار برای نگهداری مواد و سلاح‌های شیمیایی، 8 کارگاه متحرک برای مسلح کردن بمب به مواد شیمیایی و سه کارخانه مرتبط با صنایع نظامی شیمیایی در اختیار دارد. در گزارش پیشین سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی تاکید شده بود که بازرسان بین‌المللی توانسته‌اند 37 مرکز از 41 مرکز اعلام شده توسط سوریه را بازرسی کنند.

عربستان نقض حقوق بشر در سوریه را به سازمان ملل می‌برد 
عربستان پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکوم کردن اقدامات ضد بشری در سوریه از سوی دولت و مخالفان آماده کرده که بزودی در شورای حقوق بشر این سازمان به رای گذاشته می‌شود. عربستان در این قطعنامه به شدت خواستار شده است که نقض حقوق بشر در سوریه محکوم شود و مدعی شده که نقض حقوق بشر علاوه بر اینکه از سوی مخالفان انجام می‌پذیرد، توسط دولت سوریه نیز اقدامات ضد بشری زیادی در این کشور صورت می‌گیرد. بنا به گفته دیپلمات‌های حاضر در سازمان ملل این قطعنامه روز جمعه به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه خواهد شد و شورا درباره آن رای‌گیری می‌کند.

 

در این قطعنامه همچنین استفاده از سلاح‌های شیمیایی به شدت محکوم شده است و انگشت اتهام به سوی دولت سوریه برای این امر دراز شده است.