به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۰۹:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ ساعت ۱۷:۳۵
کد مطلب : ۱۹۶۳۲۵
معاون‌ زنان و امور خانواده رئیس‌جمهور:

3.5 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد

گروه جامعه: معاون‌ زنان و امور خانواده رئیس‌جمهور گفت: بر اساس آمار زنان سرپرست خانوار ۳.۵ میلیون نفر هستند، اما لزوما همه این زنان نیاز به حمایت ویژه یا اشتغال ندارند و بسیاری از آن‌ها شاغل هستند.
3.5 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد
معصومه ابتکار، امروز، ۳ بهمن‌ماه، در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سالن شهید باهنر استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: ما اکنون در حال اجرای چند طرح توان‌افزایی زنان سرپرست خانوار در سطح کشور هستیم. یک مورد طرح وزارت کار بوده که در خراسان با موفقیت در حال اجراست.وی افزود: کل این طرح‌ها در سطح کشور حدود ۱۲ هزار نفر زن سرپرست خانوار را از ابتدا با مهارت‌های عمومی و زندگی آشنا می‌کند و بعد مهارت‌های کسب و کار و مهارت‌های اختصاصی مربوط به کسب و کارهایی که مزیت فردی و منطقه‌ای دارد و توانمندی‌هایی که خود بانوان دارند، آموزش داده می‌شود.مرحله بعد تامین زنجیره ارزش است که افراد، سرمایه‌گذاران و پیشران‌هایی از این طرح‌ها حمایت کنند و بازاریابی انجام دهند. هدف این است که به نتیجه برسیم و نتیجه نیز اشتغال پایدار برای این زنان است. این طرح در استان‌ها مورد استقبال قرار گرفته است.

ابتکار با بیان اینکه «بر اساس آمار، زنان سرپرست خانوار ۳.۵ میلیون نفر هستند»، عنوان کرد: لزوماً همه این زنان نیاز به حمایت ویژه یا اشتغال ندارند. بسیاری از آن‌ها شاغل هستند. ما بیشتر سراغ زنانی رفتیم که نیاز به اشتغال، حمایت و توان‌افزایی دارند و آن‌ها را هدف قرار دادیم. شناسایی این زنان یکی از جهت‌گیری‌های عمده است. همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، دانشگاه‌ها، بخش‌های مختلف و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به عنوان پیشران در این طرح‌ها کلیدی بوده و موفقیت طرح را در حضور بخش خصوصی تضمین می‌کند.معاون‌ زنان و امور خانواده رئیس‌جمهور، بیان کرد: برای روستاها برنامه‌های متنوعی داریم که در استان خراسان نیز در حال اجراست. از سال ۹۶ با وزارت جهاد کشاورزی طرحی را اجرا می‌کنیم که در خصوص استانداردسازی محصولات کشاورزی بوده و هدف این است که مصرف سم و کود شیمیایی برای مصارف کشاورزی کاهش پیدا کند. در این طرح حفاظت از منابع آب و خاک، محیط زیست و تولید محصول سالم مدنظر است.

وی ادامه داد: این طرح در سطح کشور مورد استقبال قرار گرفته و جهاد کشاورزی در آموزش تسهیل‌گران و زنان روستایی گام‌های خوبی برداشته است. زنان روستایی تا کنون ۴۸ محصول استاندارد را تولید کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند سریع برای محصولات بازار پیدا ‌کرده و صادرات کنند.ابتکار اضافه کرد: امسال علاوه‌بر این طرح، طرح‌ توسعه فعالیت‌های مربوط به ترویج و تولیدات گیاهان دارویی را نیز در دستور کار داریم که آموزش زنان روستایی برای حفاظت از منابع طبیعی و تولیدات گیاهان دارویی است. طرح سوم با همکاری جهاد کشاورزی توان‌افزایی زنان روستایی در موضوع بوم‌گردی بوده که وزارت میراث فرهنگی نیز نقش دارد. این تفاهم‌نامه سه‌جانبه است. زنان روستایی نیز می‌توانند در توسعه بومگردی‌ها نقش داشته باشند.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: معصومه ابتکار