به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۲۳:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۰۴ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب : ۲۰۱۸۸۴
فراخوان برای تظاهرات میلیونی سه‌شنبه

جدال سیاسی شدید در عراق قبل از جلسه پارلمان

گروه بین الملل: اختلافات میان گروه‌های سیاسی عراق و نخست‌وزیر مکلف درباره کابینه جدید ادامه دارد. از کف خیابان‌های عراق نیز همچنان صدای اعتراض بلند است.
جدال سیاسی شدید در عراق قبل از جلسه پارلمان
به گزارش ایسنا، سایت ارم نیوز به نقل از یک منبع سیاسی عراقی گفت: گروه‌های شیعی برجسته‌ای به محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر مکلف عراق اعلام کرده‌اند که عدم توافق او با گروه‌های سیاسی سنی و کرد باعث می‌شود در جلسه رأی‌گیری حضور نیابند یا به دولت وی رأی اعتماد ندهند. به گفته این منبع، گروه‌های سیاسی اخیرا توافق کردند نگذارند علاوی نظر خود را بر تمامی طرف‌ها تحمیل کند.
وی اشاره کرد،‌ ادامه اختلافات با گروه‌های سنی و کرد باعث شده او اکثریت پارلمانی را از دست بدهد در حالیکه برای برگزاری جلسه فوق‌العاده پارلمان درخواست داده است. محمد التمیمی، تحلیلگر سیاسی گفت که گروه‌های سیاسی که در طول سال‌های گذشته اختلاف داشتند علیه علاوی متحد شده‌اند. گروه‌های سیاسی هستند که خطرناک بودن وضعیت را به ویژه با صحبت‌ها درباره انتخابات زودهنگام درک کرده‌اند. این گروه‌ها نمی‌توانند حامیان خود را حفظ کنند برای همین نمی‌خواهند پست‌های اجرایی را در دولت جدید رها کنند.

وی گفت: ادامه این اختلافات میان دو طرف باعث می‌شود علاوی نتواند رأی اعتماد پارلمان را به دست آورد برای همین احتمال دارد طی ساعات آینده به نفع برخی طرف‌های تأثیرگذار در پارلمان صحبت کند. مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق تهدید کرده در صورتی که جلسه پارلمان برای تصویب دولت علاوی برگزار نشود تظاهرات میلیونی برگزار خواهد شد. خشم کردها و اهل سنت نسبت به بی‌توجهی علاوی به نظرات و نامزدهایشان برای تشکیل دولت آتی در میان تهدیدات به تحریم نهایی دولت او افزایش یافته است.

از طرفی، تعدادی از معترضان به تحصن‌های خود در میادین ادامه داده و همچنان مخالف تعیین محمد توفیق علاوی برای پست نخست‌وزیری هستند. تظاهرکنندگان خواستار تظاهرات میلیونی در روز سه‌شنبه جاری شده و شعار "انقلاب بار دیگر بازمی‌گردد" را سر داده‌اند. همچنین درگیری‌هایی بین تظاهرکنندگان و نیروهای ضد شورش در میدان الخلانی که طی روزهای گذشته نیز شاهد اعتراض و زد و خورد بود، درگرفت، در حالیکه فرماندهی عملیات بغداد روز شنبه اعلام کرد، تعدادی از نیروهای امنیتی با تفنگ شکاری زخمی شده‌اند.

فرماندهی عملیات بغداد کسانی که آنها را "گروه‌های خشونت‌طلب در داخل تظاهرات" خواند، گفت، نیروهای امنیتی همچنان با تفنگ‌های شکاری هدف گرفته می‌شوند که منجر به زخمی شدن تعدادی از نیروهای امنیتی حفظ قانون مامور حفاظت از تظاهرکنندگان شده است. براساس بیانیه فرماندهی عملیات بغداد، نیروهای امنیتی تا حد بالا خویشتن‌داری نشان می‌دهند و از تظاهرکنندگان عاجزانه درخواست دارند با نیروهای امنیتی برای ممانعت از تجاوزات و بازداشت نفوذی‌ها و ارجاع آنها به دستگاه قضا همکاری کنند. همچنین در شهر الحله در استان بابل تظاهرات دانشجویی در حمایت از مطالبات تظاهرکنندگان در راس آن تشکیل دولت مستقل جدای از احزاب برگزار شد.
 
مرجع : ایسنا
برچسب ها: پارلمان عراق