به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۰۹:۱۹
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۸/۱۸ ساعت ۰۰:۳۳
کد مطلب : ۲۰۵۵۹

بازی‌های کامپیوتری مغزرا بزرگ‌تر می‌کنند

گروه علمی وفناوری: در مطالعه جدیدی که در ژورنال معتبر Molecular Psychiatry به چاپ رسیده، از تاثیر مثبت این بازی‌ها بر روی حجم مغز انسان سخن به میان آمده است .


محققان دو موسسه معتبر در آلمان از افراد مورد مطالعه خود خواستند که روزانه 30 دقیقه به مدت دو ماه، خود را با بازی ماریو 64 در کنسول نیتندو مشغول کنند. پس از پایان این دوره دو ماهه، افزایش قابل ملاحظه ای در ماده خاکستری مغز، هم در هیپوکَمپوس و هم در بخش‌هایی از قشر جلویی مغز مشاهده شد. هیپوکمپوس یا اَسبَک، بخشی مغز است که مسئولیت حافظه دور و همچنین ارتباط اطلاعات حسی نظیر صدا و بو با حافظه انسان را به عهده دارد.

رابطه مستقیم بین تمایل فرد به بازی بیشتر و افزایش حجم ماده خاکستری، از دیگر نکات جالب نتایج این تحقیق است. محققان، این مسئله را با سیستم پاداش دهی مغز در ارتباط می دانند. وقتی انسان از چیزی لذت می برد، این سیستم، دوپامین را در مغز افزایش می‌دهد، افزایش این هورمون مغزی ممکن است با افزایش ماده خاکستری در ارتباط باشد.

به عقیده بسیاری، تمرکز اخیر رسانه‌های مدرن تر بر روی جنبه‌های مثبت بازی های کامپیوتری، تا حدی به بازار پر رونق کسب و کار این بازی ها مرتبط است، و حتی ممکن است رد پای بسیاری از صاحبان این کسب و کارها در نتایج علمی مربوط به تحقیقات مربوط به بازی‌های کامپیوتری دیده شود. با این حال، اگر بخواهیم بدبینی ها را کنار گذاشته و با دید مثبت به ماجرا نگاه کنیم، نتایج حاصله از این تحقیق، گواه دیگری است بر تاثیرات مثبت بازی های کامپیوتری، و صد البته که تعادل و اجتناب از زیاده روی در همه جا، از جمله این جا، حرف اول را خواهد زد.
مرجع : نارنجی