به روز شده در ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۰۰:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب : ۲۰۹۳۵۴

بالا بردن قدرت موتور خودرو با بهینه سازی کامپیوتر یا ECU

گروه کسب و کار: فرقی نمی کند چه خودرویی سوار هستیم، همیشه از اینکه قدرت خودروی خود را بالاتر ببریم استقبال می‌کنیم، اینطور نیست؟ پس با بهارنیوز در این مقاله همراه شوید تا یکی از راه‌هایی که می‌توانید در عین حال قدرت و شتاب بیشتری از موتور خودروی خود بگیرید و هم‌چنین به مدیریت بهتر سوخت خودرو کمک کنید و عمر و راندمان آن را بالا ببرید را به شما معرفی نماییم.
بالا بردن قدرت موتور خودرو با بهینه سازی کامپیوتر یا ECU
ایسیو چیست و ریمپ چه معنایی دارد؟
ایسیو مغز متفکر خودروی شماست. ای سی یو یا ECU همان کامپیوتر کوچکی است که در خودروی شما همه چیز را کنترل می‌کند و با بررسی، تحلیل و پردازش داده‌ها به بخش‌های مختلف خودرو دستوراتی پیرامون عملکردشان می‌دهد. این کامپیوترها برنامه ریزی شده اند و از آنجایی که منبع باز هستند می‌توان آنها را تغییر داد و بهینه کرد. به علم برنامه نویسی کامپیوتر خودرو، ریمپ ایسیو خودرو می‌گویند.
ریمپ چیست؟ کدهای کامپیوتر یا ایسیو خودرو شما با زبان برنامه نویسی C نوشته شده‌اند ، این کدها به شکل نقشه یا جداولی استاندارد هستند که هرگونه اصلاحات، تغییرات و بهینه سازی آن‌ها را ریمپ Remap می‌نامند.
نکته مهم این است که ریمپ ایسیو نه تنها به موتور خودرو آسیب نمی زند بلکه عمر آن را نیز افزایش می‌دهد. در ریمپ خودرو فواید بسیاری وجود دارد که میتوان به برخی از آنها مانند تجربه ظرفیت واقعی موتور خودرو، کاهش دمای فن خودرو، افزایش شتاب، افزایش قدرت، روان شدن خودرو، کاهش مصرف سوخت، رفع کپ سرگاز و افزایش عمر موتور اشاره کرد.

به طور کلی می‌توان گفت تمام موارد زیر در ریمپ خودرو امکان پذیر می‌گردند:
لغو محدودیت سرعت خودرو و افزایش شتاب آن، کاهش مصرف سوخت با استفاده از برنامه ریزی سنسور اول و دوم اکسیژن.
ریمپ کارانی که تجربه و تخصص کافی ندارند معمولا با این استدلال که هرچه بیشتر بهتر، تمام پارامترهای کامپیوتر را زیاد میکنند و نتیجه ای جز مشکلات بیشتر و صدمات جبران ناپذیر برجا باقی نمی گذارند. مرکز تیونینگ خودرو کاراک، می‌تواند گزینه مناسبی برای کسانی که قصد بالا بردن توان خودروی خود را دارند باشد، برای اطلاعات بیشتر به وبسایت کاراک با آدرس https://carak.ir مراجعه نمایید.

کدام خودروهای ایرانی بازده خوبی در ریمپ دارند؟
ریمپ حرفه ای و تخصصی به بالا بردن ظرفیت تمام خودروها کمک می‌کند اما اگر بخواهیم جوابی برای این پرسش داشته باشیم، باید بگوییم پرطرفدارترین ریمپ‌ها مربوط به پژو 206، دنا، سمند، ال 90، پژو پرشیا و برلیانس است.
ریمپ پژو 206 در مرکز تیونینگ خودرو کاراک با هدف افزایش سرعت و قدرت موتور، کاهش دمای کارکرد فن و برداشتن کاتاف صورت می‌گیرد. اما چگونه با ریمپ ایسیو مصرف سوخت 206 کاهش می‌یابد؟ کاهش مصرف سوخت 206 با ریمپ از طریق اصلاح جرقه زنی شمع‌ها ، اصلاح پاشش سوخت سوزن‌های انژکتور و اصلاح هوادهی دریچه گاز انجام میشود.

در مجموع شما پس از ریمپ 206 می‌توانید انتظار چنین تغییراتی را داشته باشید:
1- افزایش سرعت و قدرت 206
2- افزایش سرعت و شتاب اولیه 206
3- کاهش دمای کارکرد فن
4- رفع کپ حین حرکت 206
5- برداشتن کاتاف ( حذف محدودیت دور موتور )
6- کاهش مصرف سوخت
7- حذف لرزش خودرو در حالت درجا ( حالت سلو )
8- افزایش شتاب ثانویه 206
9- رفع کپ اولیه 206

ریمپ دنا و دنا پلاس
دنا موتور پرقدرت EF7 را برروی خود سوار می‌بیند و از لحاظ کیفیت ساخت در سطح بالایی نیز است اما بعضی قطعات آن نیز در سرح خوبی از کیفیت قرار ندارند و اصلی ترین دلیل آن صرفه اقتصادی آن قطعات برای کارخانه سازنده است. راه حل خوبی برای این مشکل وجود دارد و آن نیز ریمپ و بازنویسی برنامه خودرو در جهت هماهنگ شدن قطعات با یکدیگر و شتابگیری دنا است. برای ریمپ ایسیو دنا به آدرس لینک شده مراجعه کنید و با کارشناسان کاراک تماس بگیرید.

آیا میتوان به سرعت بالای 200 و شتاب زیاد با دنا رسید ؟
پاسخ بله است ، یکسری لوازم افترمارکت برای دنا وجود دارد که قدرت کافی برای شتابگیری بالا را به آن میدهد ، لوازمی مانند هدرز ، کیت مکش ، شمع ، وایر ، کوئل ، پیستون و … این لوازم خودرو را از حالت فابریک در می‌آورند و صدای ماشین را زیاد میکنند ولی رسیدن به هدف فوق را آسان میکنند.

چرا خود کارخانه ریمپ نکرده است ؟
این سوالی است که اکثر مشتریان آن را میپرسند ، پاسخ اینجاست اولا علم این کار در کارخانه‌های سازنده وجود ندارد و ثانیا استاندارد برنامه نویسی خودرو دنا برای سوختی که در جایگاه‌های سوخت ارائه میشود مناسب نیست!