>> ماجرای تماس عضو شورای نگهبان با یک نماینده - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۰:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ ساعت ۱۴:۴۹
کد مطلب : ۲۱۳۷۲۰

ماجرای تماس عضو شورای نگهبان با یک نماینده

کاتب: یکی از حقوقدانان شورای نگهبان با بنده تماس گرفت و گفت که این طرح را تصویب نکنید چون رد می کنیم!
ماجرای تماس عضو شورای نگهبان با یک نماینده
گروه سیاسی: مجلس دهم به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود طرح‌های اولویت دار سرعت گرفته است. بعد از طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات، امروز طرحی برای اصلاح‌ آئین نامه داخلی درباره انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در مجلس مطرح شد.
ریشه این طرح مربوط به اتفاقات تیرماه ۹۸ می‌شود که علی غلامی یکی از حقوقدان های معرفی شده به مجلس درست روز رای گیری و در صحن علنی از کاندیداتوری انصراف داد؛ که البته حرف و حدیث زیادی درباره این انصراف مطرح شد. حال بعد از گذشت ۱۰ ماه از آن اتفاق غلامرضا کاتب درباره اولویت طرحی سخن گفت که تکرار این اتفاق را کاهش می‌دهد و شورای نگهبان و رئیس قوه قضائیه را موظف به معرفی دو برار کاندیدای مورد نیاز برای کرسی‌های لازم معرفی کند.

تهدید حقوقدان شورای نگهبان برای تصویب طرح
غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در جلسه علنی امروز سه شنبه به عنوان یکی از متقاضیان بررسی با اولویت طرح اصلاح قانون آئین نامه داخلی مجلس گفت: ما در این طرح می خواهیم نحوه انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در مجلس را اصلاح کنیم تا از اتفاقی که در سال ۹۸ در مجلس در زمان رای گیری برای انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان رخ داد، جلوگیری شود.
وی توضیح داد: سال گذشته در حین رای گیری حقوقدانان شورای نگهبان یک نفر از کاندیداها انصراف داد، حال اینکه این حقوقدانان توسط رئیس قوه قضائیه به مجلس معرفی شده بودند. تعدادی از اعضای حقوقدانان در بیرون صحن اصرار کرده بودند یک نفر انصراف دهد تا فرد مورد نظر از مجلس رای آورد. این اتفاق باعث تضییع حقوق نمایندگان شد چون نمایندگان باید از بین دو برابر افراد معرفی شده فردی را انتخاب کنند. از طرف دیگر حق رئیس قوه قضائیه هم با این اتفاقات تضییع می شود چون باید ایشان هم زودتر مطلع شده تا فردی را جایگزین کند.
کاتب با تاکید بر اینکه باید شورای نگهبان به عنوان بزرگترین رکن تصمیم گیری نظام مقید به قانون شود افزود: در صورت تصویب نهایی این طرح روند انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان در مجلس اصلاح می شود. البته که ما وقتی در کمیسیون تدوین آئین نامه در حال بررسی این طرح بودیم یکی از حقوقدانان شورای نگهبان با بنده تماس گرفت و گفت که این طرح را تصویب نکنید چون حتی در صورت تصویب آن را در شورا رد خواهیم کرد. پاسخ من این بود که هنوز معلوم نیست قرار است چه چیزی را تصویب کنیم. به هر حال این احتمال وجود دارد که شورای نگهبان این طرح را رد کند اما ما نمایندگان باید از حقوق خود دفاع کنیم چون وجود انضباط در نظام اداره شورای نگهبان لازم است.

اولویت معیشت است طرح بیاورید
احد آزادی‌خواه نماینده ملایر نیز به عنوان مخالف اولویت گفت: در مهم بودن این موضوع شکی نیست اما اولویت این روزهای کشور ما مقابله با کرونا و تبعات آن است. امروز قیمت ها لحظه ای بالا می رود و بسیاری از مردم برای خوراک روزانه خود با مشکل مواجه اند. ما در روزهای پایانی مجلس دهم باید به این اولویت ها بپردازیم نه اینکه موضوعی را در دستور کار قرار دهیم که فرصت برای بررسی آن زیاد است.
وی ادامه داد: طرح ها و لوایح زیادی در دستور کار مجلس قرار دارد که قطعا اولویت آنها بالاتر است. ای کاش به جای این موارد به موضوع نحوه اختصاص سبد معیشتی به خانواده ها می پرداختیم و یا اینکه از تیم اقتصادی دولت برای ارائه گزارش درباره راهکارهای مقابله با گرانی ها دعوت می کردیم. «مصطفی کواکبیان» در موافقت با طرح اولویت رسیدگی برای اصلاح قانون آیین نامه داخلی مجلس و خطاب به احد آزادی خواه گفت: جانا سخن از زبان ما می گویید ما هم معتقدیم که اولویت این روزها رسیدگی به وضعیت معیشت مردم با شیوع کرونا است اما اینهایی که می گویند طرح مجلس برای اصلاح روند انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان اولویت نیست طرحی برای موضوعات دیگر بیاورند و ما هم به آنان رای می دهیم. همچنین این افراد باید از رشته های مختلف حقوقی معرفی شوند تا دست نمایندگان برای انتخاب از بین آنان باز باشد.
این نماینده مجلس گفت: به ما می گویند اولویت ها را رسیدگی کنید اولویت چیست اینکه امروز صبح آمدیم وقت گذاشتیم تا بگوییم به جای "سرویس" بنویسید "خدمت" و به جای "کولر" بنویسید "خنک کن" آیا مسئله اساسی است یا همین که در بحث حقوقدانان شورای نگهبان مطرح است؟ او ادامه داد: دوستان می گویند اولویت مردم چیزی دیگری است ما هم در بین مردم هستیم و در این چند روز مردم تماس گرفتند و گفتند چه طرح های خوبی تصویب می کنید. کواکبیان با بیان اینکه وقتی اعضای حقوقدان شورای نگهبان معرفی می شوند باید دو برابر و از بین رشته های مختلف حقوقی، باشند، اظهار کرد:  نمایندگان باید با توجه به سوابق این معرفی شدگان انتخاب بهتری داشته باشند. اگر قرار است رییس قوه قضاییه نفر جایگزین را حین قرار گرفتن در دستور کار مجلس معرفی کند که درست نیست.
وی افزود: از همه همکاران خواهش می کنیم  این آیین نامه اصلاح شود و در این صورت در نظم خود قرار می گیرد. رییس محترم قوه قضاییه هم بهتر است از قبل تعدادی را معرفی کند. اگر قرار به انتخاب مجلس است باید تعداد بیشتر باشد و گرنه نیازی به تصویب مجلس نیست و با سلام و صلوات حقوق دانان معرفی شده از سوی رییس قوه قضاییه به شورای نگهبان بروند. همچنین رییس قوه قضاییه قبل از قرار گرفتن موضوع  در دستور کار مجلس، اعضا را معرفی کند نه اینکه وسط راه بگوید این فرد جایگزین یا معرفی شد.
در نهایت اولویت این طرح نیز با موافقت کثریت نمایندگان تصویب شد.