به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۷ - ۰۰:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ ساعت ۱۷:۵۵
کد مطلب : ۲۱۳۷۵۸

اعتیاد جان چند ایرانی را در سال ۹۸ گرفت؟

گروه جامعه: بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال گذشته چهار هزار و ۴۷۲ نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر، محرک، دارو‌های مخدر و مصرف چندگانه در کشور جان خود را از دست دادند.
اعتیاد جان چند ایرانی را در سال ۹۸ گرفت؟
به گزارش تسنیم، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با آمار تلفات ۳ هزار و ۶۷۲ مورد، ۲۱.۸ درصد افزایش یافته است.از کل تلفات سوء مصرف مواد ذکر شده در کشور طی سال ۹۸؛ سه هزار و ۸۳۴ نفر مرد و ۶۳۸ نفر زن بودند.در این مدت استان‌های تهران با یک هزار و ۱۴۴، فارس با ۴۰۱ و خراسان رضوی با ۳۲۳ فوتی بیشترین و استان‌های سمنان و ایلام هر کدام با ۲۶، هرمزگان و آذربایجان غربی با ۲۷ و قم با ۳۰ فوتی کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشتند همچنین بیشترین آمار تلفات اعتیاد با ۴۰۷ نفر در تیرماه ثبت شده است.گفتنی است بر اساس آمار‌های موجود از کل تلفات اعتیاد در سال گذشته یک هزار و ۹۰ نفر به دلیل سوءمصرف مواد مخدر، یک هزار و ۹۰۸ نفر به دلیل مصرف دارو‌های مخدر، ۲۰۷ نفر بر اثر مصرف مواد محرک و یک هزار و ۲۶۷ نفر بر اثر مصارف چندگانه جان خود را از دست دادند.

مجرد‌ها در صدر تلفات اعتیاد
از بین افراد فوت شده بر اثر اعتیاد ۴۶.۸ درصد مجرد، ۳۸.۶ درصد متأهل، ۹.۲ درصد مطلقه یا همسر از دست داده بودند و وضعیت تأهل ۵.۴ درصد نامشخص بود.

بیشتر فوت‌شدگان اعتیاد تحصیلات زیر دیپلم داشتند
همچنین از لحاظ سطح تحصیلات، ۶۲.۲ درصد افراد متوفی کمتر از دیپلم، ۲۴.۳ درصد دیپلم، ۷.۳ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی و سطح تحصیلات ۶.۱ درصد نامعلوم بوده است.

۳۰ تا ۳۹ ساله‌ها بیشترین متوفیان اعتیاد
از لحاظ سنی ۵.۱ درصد کمتر از ۱۸ سال، ۲۷.۱ درصد ۱۸ تا ۲۹ سال، ۳۰.۹ درصد ۳۰ تا ۳۹ سال، ۲۱ درصد ۴۰ تا ۴۹ سال، ۱۵.۸ درصد بالای ۵۰ سال و سن یک دهم درصد افراد نامعلوم بوده است.