به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۱۶:۰۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب : ۲۱۴۰۳

100 میلیارد دلار درآمد دولت قبل کجاست؟

گروه اقتصادي:​ براساس گزارش‌های رسمی، میزان درآمد دولت های نهم و دهم از چهار منبع صادرات نفتی، اوراق مشارکت، مالیات و فروش شرکت‌های دولتی 980 میلیارد دلار بوده است. مقایسه این رقم با بودجه عمومی کشور نشان می‌دهد که طی سال‌های 88 تا 91 سرجمع بودجه عمومی کشور رقمی معادل 824 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه این ارقام می‌توان گفت دولت‌های نهم و دهم در دوران طلایی نفت بالغ بر 154.5 میلیارد دلار مازاد درآمد داشته‌اند. اکنون سوال اینجاست که مازاد درآمد دولت کجاست؟
100 میلیارد دلار  درآمد دولت قبل کجاست؟
بخشی از این مازاد درآمد باید بر اساس قانون به صندوق توسعه ملی وازیر شده باشد. در حال حاضر بنا به گفته مسئولان، موجودی صندوق رقمی بین 30 تا 50 میلیارد دلار است. با احتساب این رقم باز هم چیزی بیش از 100 میلیارد دلار از منابع ارزی و ریالی جذب شده توسط دولت‌های نهم و دهم باید در چرخه اقتصادی کشور جایی پیدا کرده باشند ولی این جایگاه کجاست؟

بر اساس برخی اظهار نظرهای تأییدنشده و جسته و گریخته بالغ بر 50 میلیارد دلار از درآمد حاصل از فروش نفت ایران طی دو سال اخیر در کشورهای مانند چین و حتی برخی بانک‌های اروپایی مسدود شده است. در این میان در دوران تحریم یکی از راهکارهای کشور برای دور زدن تحریم، استفاده از اشخاص حقیقی برای انتقال درآمدهای ارزی بوده است. افرادی مانند بابک زنجانی در این سال‌ها با تکیه بر همین نیاز کشور توانسته‌اند به عنوان دلال ارز و نفت به درآمدهای سرشاری دست پیدا کنند ولی بسیاری از این افراد نیز در این سال‌ها برای انتقال درآمدهای ارزی کشور با مشکلاتی مواجه شده و از سوی تحریم‌کنندگان شناسایی و در نهایت و به دلایل متعدد منابع ارزی که در اختیار ایشان قرار داشته به کشور بازنگشته است. با توجه به تراز درآمدهای دولت های نهم و دهم می‌توان انتظار داشت که نزدیک به 50 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور در اختیار این افراد باشد.

به هر شکل تراز دخل و خرج دولت‌های نهم و دهم بارها از سوی دیوان محاسبات و دستگاه‌های نظارتی مورد نقد و بررسی قرار گرفته و بعضا نیز در این بررسی‌ها ایراداتی وارد شده اما هنوز نتایج این پرونده‌ها به صورت کامل رسانه‌ای نشده است. امروز در شرایطی که دوره یکصد روزه وعده داده شده از سوی دولت یازدهم برای اعلام وضعیت اقتصاد کشور رو به پایان است، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در مورد تراز درآمد و هزینه دولت‌های نهم و دهم تصویری روشن و شفاف ارائه شود. در بهترین شرایط بنا بر آمارهای رسمی همانطور که اشاره شده بیش از یکصد میلیارد دلار از منابع درآمدی کشور بلاتکیلف است و نهاد دولت باید در مورد آن پاسخگو باشد.
مرجع : خبرآنلابن

۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ۱۱:۰۳
تو جیب یه عده ی خاص. بگردید میتونید پیدا کنید سخت نیست. (169836)
۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ۱۱:۳۲
الآن دیگه تو جیبشان نیست بلکه تبدیل شده به دانشگاه و ساختمان چند طبقه و برج های کیش و... (169864)
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ۱۱:۰۴
ارث پدرش بوده با خودش برده . (169837)
۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ۱۱:۰۶
3000000000000 آن در کانادا سرمایه گذاری شده و داره مالیات میده به دولت کانادا، بقیه اش هم . . . داره باقیمت هر دلار 4000 تومن به مردم فروخته میشه تا ببرن عتبات عالیات و عمره لذتشو ببرن! و....... (169838)
۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ۱۱:۱۶
700میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش نفت در کجا سرمایه گذاری شد. (169847)
۱۳۹۲/۰۸/۲۵ ۱۲:۰۸
به قیمت فروخته شده یعنی هر دلار 4000 تومن می شود 400000000000000 یعنی چهارصد هزار میلیارد تومن، حالا سه هزار میلیاردش بره کک احمدی نژاد باید بگزه! نه بابا اینا باید محاکمه بشن ببینن اموال ملت غارت شده رفته کجا!؟ (169890)