کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ناحیه‌ای در مریخ که نگاه به آن توهم‌زا است

28 ارديبهشت 1399 ساعت 13:28

گروه علمی: آژانس فضایی اروپا تصویری از مریخ منتشر کرد که ویژگی‌های بخشی از این سیاره را به تصویر می‌کشد.


به گزارش ایسنا، ویژگی‌های روی سطح مریخ گاهی اوقات چشم‌ها را فریب می‌دهد. گفتن اینکه این خصوصیات سطح مریخ به کدام طرف گسترده شده است، کاری دشوار است.تصاویری که می‌بینیم، نشان دهنده یک پدیده شایع است که به طور ویژه در آن دهانه‌های برخوردی وجود دارد و "توهم دهانه/گنبد" نامیده می‌شود.
در برخی تصاویر منتشر شده، به نظر می‌رسد که این دهانه‌های برخوردی گنبدهایی بزرگ هستند که قوس آن به سمت بیننده است.با نگاه مجدد به تصاویر، این طور به نظر می‌رسد که این ویژگی‌ها به صورت فرورفتگی هستند.
تصاویری که مشاهده می‌کنید، توسط مأموریت "مارس اکسپرس"(Mars Express) ثبت شده که بخشی از یک ناحیه در قسمتی از ارتفاعات شمالی مریخ را نشان می‌دهد.مارس اکسپرس یک مأموریت اکتشاف فضا است که توسط آژانس فضایی اروپا(ESA) به فضا پرتاب شده است. مأموریت مارس اکسپرس کاوش سیاره مریخ و نخستین تلاش مأموریت سیاره‌ای این آژانس است.بانگاه اول، سخت است که تشخیص دهیم که سطح سیاره رو به بالا، پایین و یا ترکیبی از هر دو است.تمامی سطح این ناحیه از مریخ، سرشار از صخره و شکاف است.این ناحیه متعلق به فلات بسیار بزرگ آتشفشانی "تارسیس"(Tharsis) است که در  پایانهٔ غربی دره‌وار "مارینر"(دره‌ای عمیق در مریخ) واقع شده‌ است. همچنین این محدوده به خط استوا مریخ نزدیک است. منطقه تارسیس شامل یک زمین بلند و بزرگ به نام پُشته تارسیس است که وسعتی برابر با آمریکای شمالی دارد.


کد مطلب: 215663

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/215663/ناحیه-ای-مریخ-نگاه-توهم-زا

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir