به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۹:۰۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ ساعت ۰۹:۲۱
کد مطلب : ۲۱۷۴۳۵

کاهش تعدادمراقبت‌های بارداری دربحران کرونا

گروه جامعه: رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت تمهیدات مراقبتی را برای زنان باردار در شرایط کرونایی تشریح کرد و گفت: اگر در این مراقبت‌ها اقداماتی مانند سونوگرافی، انجام آزمایش و ... درخواست شود، انتظار می‌رود که نتایج، به نوعی به پزشک و ماما و سیستم بهداشتی که این آزمایش‌ها را درخواست کرده، اطلاع‌رسانی شود و نیاز و الزامی به حضور مادر برای نشان دادن این آزمایش‌ها به صورت دستی نباشد.
کاهش تعدادمراقبت‌های بارداری دربحران کرونا
به گزارش ایسنا، دکتر نسرین چنگیزی درباره وضعیت مراقبت‌ها از مادران باردار در دوران کرونا، گفت: درباره مراقبت‌های بارداری در زنان که بارداری معمولی داشته، سابقه بیماری‌های زمینه‌ای ندارند و افرادی که مبتلا به بیماری کووید-۱۹ هم نیستند، تعداد مراقبت‌های بارداری از هشت به چهار مورد کاهش یافته است تا تماس با فضای بیرون و احتمال ابتلای آنها را به کرونا به حداقل برسانیم.وی افزود: به این صورت که اولین مراقبت در شش تا ۱۰ هفته اول بارداری برای این افراد انجام می‌شود، مراقبت دوم حوالی ۲۴ تا ۲۸ هفته انجام شده، در هفته‌های ۳۱ تا ۳۴ مراقبت سوم و حوالی ۳۷ هفته نیز چهارمین مراقبت بارداری از زنان باردار انجام خواهد شد.وی ادامه داد: در عین حال اعلام کرده‌ایم که اگر در این مراقبت‌ها اقداماتی مانند سونوگرافی، انجام آزمایش و ... درخواست شود، انتظار می‌رود که نتایج، به نوعی به پزشک و ماما و سیستم بهداشتی که این آزمایش‌ها را درخواست کرده، اطلاع‌رسانی شود و نیاز و الزامی به حضور مادر برای نشان دادن این آزمایش‌ها به صورت دستی نباشد تا حداقل مواجهه مادران با محیط بیرون وجود داشته باشد.چنگیزی همچنین گفت: مادرانی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای هستند و یا جزو گروه‌هایی که نیازمند مراقبت‌های بیشتر هستند، قرار دارند، ‌تعداد مراقبت‌هایشان در دوران بارداری کاهش نیافته، اما باز هم تلاش می‌شود که فاصله فیزیکی به صورت قابل قبول در مراجعات آنها رعایت شود. در عین حال مادران خودشان هم باید توجه داشته باشند که در زمان حضور در مطب و درمانگاه‌ها، حداقل دو متر با دیگران فاصله داشته باشند. همچنین از ماسک استفاده کرده و سعی کنند دست‌شان یا شی آلوده‌ای با چشم، بینی و دهان‌شان تماس نداشته باشد.
تمهیدات مراقبتی برای مادران باردار مبتلا به کرونا

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت درباره وضعیت مادران بارداری که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند نیز اظهار کرد: امکان مراقبت در منزل برای مادران مبتلا به کووید-۱۹ در صورتی که بدون علامت یا دارای علائم خفیف باشند، ‌وجود دارد و به آنها یادآوری می‌شود که در صورتی که تنگی نفس پیش‌رونده یا درد قفسه سینه پیدا کردند و یا دچار کاهش سطح هوشیاری شدند، باید سریعا به بیمارستان مراجعه کنند. از طرفی در منزل هم باید مایعات فراوان استفاده کرده و بر اساس توصیه و تجویز پزشک ممکن است برایشان تب‌بُر هم تجویز شود. در مواردی ممکن است بیماری کووید-۱۹ در زنان باردار خفیف باشد، اما به دلیل ابتلایشان به بیماری زمینه‌ای یا در شرایطی خاص، نیازمند مراقبت‌های ویژه باشند که در این صورت در بیمارستان بستری شده و مراقبت‌های لازم از آنها انجام می‌شود.چنگیزی ادامه داد: بعد از بهبود کووید-۱۹ در مادران باردار، با توجه به اینکه در برخی بیماری‌های ویروسی ممکن است موضوع اختلال رشد جنین  مطرح باشد، مراقبت دقیق‌تر از جنین الزامی بوده و به این زنان توصیه می‌شود که در صورتی که ابتلای قطعی داشتند، ‌از نظر رشد جنین بررسی  شوند. بر همین اساس اولین سونوگرافی که برای رشد جنین برایشان انجام می‌شود، ۱۴ روز بعد از بهبود علائم بیماری کووید-۱۹ است.وی همچنین گفت: ممکن است برای افرادی که عفونت سه ماهه اول و دوم داشتند، بررسی دقیقی بین ۱۸ تا ۲۳ هفتگی از نظر رشد جنین توصیه شود.   باید توجه کرد که در زنان باردار بدون علامت و غیر مبتلا به کووید-۱۹، در زمان مراجعه به مراکز زایمانی حتما از این افراد یکسری سوال می‌شود که شامل احتمال تماس و استعلام درباره تماس با فرد مشکوک یا مبتلا به کرونا در دو هفته گذشته، بررسی وضعیت درجه حرارت بدن و سوال درباره علائمی مانند سرفه، گلو درد، درد عضلانی، ترشحات بینی و احساس پری بینی و... بوده و اگر پاسخ هر یک از این سوالات مثبت باشد، معمولا فرد به متخصص عفونی برای انجام بررسی‌های دقیق‌تر ارجاع می‌شود.

توصیه‌های ضد کرونایی به مادران باردار
چنگیزی با بیان اینکه زنان باردار باید دستوراتی را مانند سایر افراد جامعه جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ رعایت کنند، گفت: زنان باردار باید تا حد امکان در منزل بمانند، در اماکن عمومی فاصله دومتری را با دیگران رعایت کنند، از اجتماعات بپرهیزند، از تماس با افراد مشکوک یا مبتلا به کرونا بپرهیزند، دست‌هایشان ر ا به طور مرتب شسته و یا با محلول حاوی الکل ۶۰ درصد ضدعفونی کنند، از تماس دست‌ها با صورت بپرهیزند و به کرات سطوحی را که آلوده می‌شود، ضدعفونی کنند. همچنین مادران بارداری که فرزند کوچک دارند، باید توجه خاصی داشته باشند؛ چراکه عفونت در کودکان خفیف و معمولا بی‌علامت است.  وی با بیان اینکه از  ۳۶ هفتگی بارداری به بعد توجه خاص به پرهیز از تماس مستقیم با بیماران توصیه می‌شود، افزود: بیماری کووید-۱۹ در زنان باردار به چند صورت می‌تواند وجود داشته باشد؛ این بیماری می‌تواند به صورت بی‌علامت باشد. یعنی در مواردی که نتیجه تست زنان باردار مثبت است، اما فاقد هر علامتی هستند. همچنین ممکن است بیماری به صورت خفیف با داشتن علائمی نظیر سرفه، تب، گلودرد، خستگی، سردرد، درد عضلانی و بدون تنگی نفس یا یافته‌های رادیولوژیک غیر طبیعی بروز کند. نوع دیگر کرونا در زنان باردار بروز بیماری با شدت متوسط است که در این صورت علایم اختلالات تنفسی بر اساس علائم بالینی یا یافته‌های رادیولوژیک و با اشباع گاز خون شریانی نرمال بروز می‌کنند. نوع دیگر کووید-۱۹ در زنان باردار بروز بیماری به صورت شدید و به این صورت است که تعداد تنفس در یک دقیقه بیش از ۲۴ بار بوده و اشباع گاز شریانی کمتر از ۹۵ درصد است. در نهایت هم ممکن است مادر باردار به مرحله‌ای از بیماری برسد که نیازمند مراقبت ویژه باشد که در این مرحله شاهد نارسایی تنفسی، شوک عفونی یا نارسایی چند عضوی هستیم.

تاکنون انتقال کرونا از مادر به نوزاد ثابت نشده، اما...
چنگیزی با بیان اینکه بارداری و زایمان شانس ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را افزایش نمی‌دهد و دوره بیماری به دلیل بارداری شدیدتر نمی‌شود، گفت: در عین حال علی‌رغم این که تاکنون انتقال کرونا از مادر به نوزاد ثابت نشده است، اما رعایت شرایط فاصله فیزیکی برای تماس با نوزاد، حفظ پوشش‌های محافظتی و شستن دست‌ها در زمان مراقبت از نوزاد توسط مادر و همه مراقبین نوزاد الزامی است.وی تاکید کرد: در عین حال توصیه می‌شود که در زنان بارداری که سابقه تماس با فرد مبتلا، محتمل یا مشکوک به کرونا را دارند، مادرانی که تست‌شان مثبت است، اما بدون  علامت هستند، به مدت ۱۴ روز  از زمان تماس با این افراد یا دریافت تست مثبت، خود قرنطینگی داشته باشند. برای  موارد علامت‌دارِ با یا بدون تشخیص قطعی ابتلا به کووید-۱۹ توصیه می‌شود، حداقل به مدت ۱۴ روز از زمان  بهبودی علائم، خود قرنطینگی را رعایت کنند. در عین حال از تمام زنان باردار درخواست داریم که تا ۴۲ روز پس از زایمان با اطلاع به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی یا مراجعه به سایت Salamat.gov.ir  وضعیت علائم یا ابتلای خود را برای پیگیری‌های بعدی از طریق کارشناسان "رابط پرخطر" اطلاع دهند.