به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ - ۱۵:۲۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۲۰ ساعت ۱۵:۲۳
کد مطلب : ۲۱۸۲۰۵
سازمان جهانی بهداشت:

ابتلا به کرونا در جهان در مسیر صعودی قرار دارد

ابتلا به کرونا در جهان در مسیر صعودی قرار دارد
گروه بین‌الملل: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد با وجود نشانه‌های امیدوارکننده از جمله در اروپا، اما روند همه‌گیری کووید-۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید، در مسیری کاملا صعودی قرار دارد.
اظهارات تازه مقام‌های سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس خبری، در زمانی مطرح شده که موارد اعلام‌شده روزانه به این نهاد به ۱۳۶ هزار نفر رسیده است. هرچند این رقم میزان رسمی یا تائیدشده از سوی کشورهای جهان است و در مورد قطعیت آن، به دلیل نحوه و کیفیت تست‌های کرونا و شفافیت خبررسانی تردیدهای مختلفی مطرح است، اما همچنان بیش از هر روز دیگری‌ست. تدروس آدانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت گفته هرچند وضع در اروپا رو به بهبود است، اما در سطح جهان رو به وخامت است: «تقریبا ۷۵ درصد موارد ابتلای دیروز از ۱۰ کشور گزارش شده است، عمدتا در قاره آمریکا و جنوب آسیا». برای نمونه می‌توان به آمار اعلام‌شده به این سازمان در نخستین روز خرداد نگاهی انداخت؛ زمانی که سازمان جهانی بهداشت گفته بود با ۱۰۶ هزار ابتلا طی ۲۴ ساعت، بیشترین شمار موارد ابتلا به کووید-۱۹ را از آغاز همه‌گیری، ثبت کرده‌است. رقم فعلی اما ۳۰ درصد بیشتر از آن زمان است، آن‌هم در حالی‌که بسیاری از کشورها مسیر کاستن از مقررات قرنطینه و محدودیت‌های رفت‌وآمدی را پی گرفته‌اند. در مجموع تا کنون نزدیک به هفت میلیون ابتلا به‌طور رسمی به سازمان جهانی بهداشت گزارش شده و نزدیک به ۴۰۰ هزار مورد درگذشت نیز به ثبت این نهاد رسیده است.
 با وجود این‌ها در برخی از کشورها وضعیت به‌طور محسوسی رو به بهبودی گذاشته است. برای نمونه نیوزیلند می‌گوید کرونا را ریشه‌کن کرده و به دوره پیش از همه‌گیری بازگشته‌است. در این کشور به جز مواردی مانند سفرهای بین‌المللی، مقررات و محدودیت‌های عمده دیگر برچیده می‌شوند. با این حال شمار موارد ابتلا در برخی از کشورها از جمله در برزیل، و نیز در هند، دومین کشور پرجمعیت جهان، رو به افزایش است. بیماران کووید-۱۹ در ایالات متحده نیز به حدود ۲ میلیون نفر رسیده‌اند و شمار تلفات انسانی در این کشور از ۱۱۰ هزار تن فراتر رفته‌است.
 آمار رسمی در ایران حاکی‌ست ۱۷۳ هزار تن بیمار شده‌اند و بیش از ۸۳۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند. این آمار رسمی اعلام‌شده از سوی دولت ایران است و رادیو فردا مستقلا قادر به تائید آن نیست. مایک رایان، مدیر برنامه‌های اضطراری سازمان جهانی بهداشت، در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفته «ما باید در حال حاضر متمرکز بر این باشیم که امروز چگونه می‌توانیم مانع از وقوع موج دوم همه‌گیری شویم». رایان به‌طور مشخص در مورد وضعیت فعلی در آمریکای مرکزی ابراز نگرانی کرده و خواستار رهبری قدرتمند و حمایت‌های بین‌المللی از کشورهای منطقه شده است. برزیل که در حال حاضر به یکی از مراکز اصلی شیوع ویروس تبدیل شده، با بحران در عرصه سیاسی نیز روبه‌رو است. دولت این کشور به ریاست ژائیر بولسونارو، آمار روزنانه را از وب‌سایت رسمی مربوط به بیماری حدف کرده است، اما سردرگمی در مورد وضعیت ادامه دارد.
وزارت بهداشت برزیل آماری متناقض در مورد مبتلایان اعلام کرده است، موضوعی که خود جنجال‌برانگیز شده است. رئیس‌جمهوری برزیل در ماه‌های اخیر بارها تاکید کرده که کووید-۱۹ در حد یک سرماخوردگی ساده است و برزیلی‌های به‌طور عمومی از آن مصون خواهند بود. آمار رسمی حاکی‌ست دومین شمار مبتلایان جهانی و سومین رقم تلفات انسانی مربوط به این کشور می‌شود.
برچسب ها: ویروس کرونا