>> واكنش به دلار ۲۰هزار تومانی و سکه ۸میلیونی: مجلس نماز وحشت بخوان! - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ - ۲۳:۴۸
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب : ۲۱۹۷۶۹
نرخ ارز چطور در ۲ سال، ۴برابر شد؟

واكنش به دلار ۲۰هزار تومانی و سکه ۸میلیونی: مجلس نماز وحشت بخوان!

واكنش به دلار ۲۰هزار تومانی و سکه ۸میلیونی: مجلس نماز وحشت بخوان!
گروه اقتصادی: طغیان سکه و دلار در اولین روز تابستان خبرساز شد. سکه ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دلار ۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان.در بازار ارز و طلا امروز شاهد روند افزایشی قیمت‌ها بودیم؛ به گونه‌ای که سکه تمام به هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و قیمت دلار در بازار آزاد  تهران به نوزده هزار و ششصد و ده تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۲.۷ درصدی داشته است.قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (یکشنبه) با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی، به هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. سکه طرح قدیم با قیمتی معادل هفت میلیون و ۹۵۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود که ۲۵۰ هزار تومان بیشتر از دیروز شده است.قیمت نیم‌سکه چهار میلیون و ۵۰ هزار تومان است و ربع سکه نیز افزایش ۵۰ هزار تومانی را تجربه کرده و دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.هر گرم طلای ۱۸ عیار در طلافروشی‌ها ۷۰۰۰ تومان گران‌ شده و ۸۰۷ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین در بازارهای جهانی، آخرین قیمت هر اونس طلا ۱۷۴۴ دلار ثبت شده که ۱۳ دلار افزایش یافته است.
البته دلار از اسفند ۹۶ به‌طور مداوم در شیب گرانی بوده و براساس آمارها از اسفند ۹۶ تا خرداد ۹۹ تا ۴۰۰درصد رشد داشته است.

وضعیت نرخ دلار در سه سال اخیر هم حکایت گرانی و رشد مداوم است. اختلاف مشهود نرخ ارز در دولت اول و دوم حسن روحانی:

برخی مشکل سقوط ارزش ریال را به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مرتبط می‌دانند. با این حال پیش از تصویب قطعنامه شورای حکام هم پول ایران ارزش خود را به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، کاهش بهای نفت، شیوع ویروس کرونا از دست داده بود. این عوامل همچنین سبب شد که خزانه دولت نیز خالی شود و به گفته برخی کارشناسان مسئولان دولتی را مجبور به سفته‌بازی و گران کردن ارز کند.عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران با این وجود گفته است: «ارزش ذاتی نرخ ارز، با در نظر گرفتن متغیر‌های اقتصادی، سیاسی و روانی، در مقایسه با نرخی که امروز در بازارخرید و فروش می‌شود، حتماً پایین‌تر است.»همتی تاکید کرده است که برای بانک مرکزی ثبات نرخ حقیقی ارز مهم است. او گفت تجربه دو سال گذشته نشان داده است که نرخ ارز قابل کنترل است.
بورس همچنان روی خط رشد
پابه پای ارز و طلا، بورس تهران هم رشد داشت. شاید به‌خاطر ارزی بودن درآمد برخی شرکتها.اولین روز از تابستان ۱۳۹۹ بازار سرمایه کار خود را با رشد بیش از ۳۰ هزار واحد و لمس رکورد یک میلیون و سیصدهزار واحدی به پایان رساند.این روزها جایگاه و روند شاخص کل برای خیلی ها دارای ارزش شده و این درشرایطی است که فصل بهار امسال با بازده ۱۳۹درصدی همراه بوده است. هرچند بازارهای موازی مثل طلا،ارز و خودرو هم شاهد تورم بوده ایم اما بورس با فاصله گوی سبقت را از بقیه ربوده و مزیت اصلی آن هم این هست که هرچند خودش تابعی از تورم هست اما باعث تورم نمی شود، یعنی با وجود اینکه افرادی که از بازده آن منتفع می شوند اما کسی نمی گوید چون ۱۳۹ درصد رشد داشته پس خودرو یا مسکن هم باید گران شود. درحالیکه تورم در بخش طلا یا ارز مبنایی برای افزایش قیمتها در خودرو و مسکن و ... خواهد شد.سرمایه گذاری مردم در بازار سرمایه باعث حمایت از صنایع مختلف و رشد تولید خواهد شد. دولت با مالیات کسب درآمد خواهد کرد،ارزش صنایع رشد خواهد کرد و سرمایه سرمایه گذار نیز تبدیل به احسن خواهد شد و به سمت تحقق جهش تولید پیش خواهد رفت.بی شک ورود سرمایه ها به سمت بازار سرمایه و رشد تولید در شرایط فوق تحریمی کمک شایانی به کلیت وضعیت اقتصادی مملکت خواهد کرد و این مهم در شرایطی محقق خواهد شد که حمایت دولت و سایر ارکان نظام را نیز بهمراه داشته باشد.فعالان بازار سرمایه در سه ماهه تابستان اگر انتظار رشد بیش از ۷۱۶هزار واحدی بهار را نداشته باشند، اما با عرضه اولیه های ارزنده و دیگر سیاست های کاربردی انتظار عمق بخشی به این بازار را دارند که سرمایه های خرد و کلان مردم هم به نحو احسن محافظت شود تا امید به ورود بیش از پیش نقدینگی به بورس را نیز شاهد باشیم.
چه بخریم، چه نخریم؟
در شرایط پرتلاطم این روزهای بازار، سوال این است که کدام بازارها سوددهی بیشتری خواهند داشت؟به عقیده کارشناسان، رشد قیمت ارز و طلا، خرید دلار و سکه را در اوج گرانی ریسک‌پذیر کرده است. با این حال پیش‌بینی این است که در روزهای آینده، رشد نرخ ارز بشدت بازار خودروهای وارداتی را ملتهب خواهد کرد.همچنین کاهش ارزش پول به گرانی مسکن دامن می‌زند.در این بازار، نگه داشتن پول نقد در بانک شاید با توجه به نرخ سود کنونی، اشتباه‌ترین کار باشد. کسانی که از اسفند ۹۶ تا امروز پولشان در بانک بوده، ارزش پولشان در نسبت با دلار به ۲۵درصد ارزش پول اولیه کاهش یافته است!این وضعیت گرانی همچنین ارزش دستمزدها را کاهش داده به طوری که ارزش حقوق خردادماه کارمندان و کارگران، ۱۰درصد کمتر از ارزش حقوق اردیبهشت ماه خواهد بود.بنابراین نگه داشتن پول نقد در این شرایط از اشتباه‌ترین اقدامات است.
چه شد که دلار دوباره بالا رفت؟
دلیل افزایش دوباره نرخ دلار، شیوع کرونا و افزایش تنشهای هسته‌ای است.از اسفند ۹۶ که ترامپ زیر برجام زد، تاکنون دلار وضع آشفته‌ای داشته که اوج آن در تابستان ۹۷ بود.حالا دو سال پس از آن جهش قیمت، بار دیگر دلار با سیاست خارجی گره خورده و بنظر می‌رسد این روند در صورت حفظ چالشهای دیپلماتیک، ادامه یابد.

و  صفحه اول امروز یك روزنامه اقتصادی چاپ تهران!
برچسب ها: قیمت دلار سکه طلا

۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۲:۳۶
دلار را اصلاح طلبها از 3 تومن به 20 تومن رسوندن یعنی نزدیک 6 تا 7 برابر و احتمالا در حد 10 برابر هم تحویل دهند یک کارنامه فاجعه بار که هرگز ملت فراموشش نمی کنند و جای تعجب است که هنوز هم فعالیت برای انتخابات دارند! (368394)
تقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۹:۲۰
شما هنوز تو بازی اصلاح طلب و اصول گرا موندی؟ (368444)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۳:۳۹
اصلاح طلب همان اصول گراست، اما با ریش پرفسوری و کت و شلوار. (368465)
Amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۳:۳۴
بنظرم مجلس باید فاتحه‌ی دولت و دودمان اصلاحات رو توی کشور بخونه...!!! (368403)
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۴:۲۵
دیگه منتظر نظر نباشید
منتظر عکس العمل باشید (368404)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۴:۴۰
باید به فکر و مدیریت سازندگی ها، اصلاحاتی ها و اعتدالیونی که ۲۴ سال دولت ها رو در اختیار داشتن و همیشه به دنبال ثروت و قدرت بدون پرداخت هزینه بودن تاسف خورد و آنها را به خدا واگذار کرد وای بر شما (368408)
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ ۱۹:۵۰
دوره احمدی نژاد خیلی افتخارآمیزبود که نیاوردی ؟ (368526)
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۵:۳۴
رئیس بانک مرکزی را دستگیر وبه اشد مجازات
محکوم شود این شخص با گران کردن ارز فلاکت را اجباری به مردم تحمیل کرده وداره میکنه (368411)
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۸:۵۹
آقای همتی سر ملت کلاه گذاست نه یکبار چندین بار هنوز هم میخواد کلاه بداره هی میگفت هرکه وارد بازار ارز وطلا بشه حتما صررمیکنه پس چی شد آقای همتی آخه شما هم از این مردمی چرا اطلاعات دروغ میدی (368443)
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۷:۲۰
پس چی شد شعار وهیجان نمایندگان محترم مجلس یازدهم که دراسرع وقت قراربود قوانینی تصویب کنند که باعث ریزش قیمت مسکن شود؟ ایا نوشتن چندین سطر قانون مبنی بر اخذ مالیات برعایدی سرمایه ومسکن کاری داره؟ لطفا سریعتر دست دلالهای میکن ومحتکران میکن رابا گرفتن مالیات مکفی وزیاد ازمسکن قیمت وعرضه انرا متعادل کنید (368413)
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۹:۰۴
به کجا چنین شتابان ها ها؟؟!!! (368416)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۱۹:۵۴
سلام دیگه خسته شدیم از این وضعیت دلار که تا مرز ۳۵ تومن میره شکی نداریم دیگه این مملکت و کشور رو رها کنین............ما دیگه خسته شدیم .... دیگه نمیدونیم چیکار کنیم واقعلا متاسفم دیگه چقدر میخواین دووم بیارین اخه بسه دیگه تمومش کنین همرو بکشین فقط ۳۰ میلیون نفری که باهاش شروع کردین رو حکومت رو تحویل بدین واقعلا متاسفم برای کشورم ............ (368419)
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۲۰:۰۵
بهترین توضیح این وضعیت کشورمون دو تا ضرب المثل ایرانی میتونه باشه. ۱- چیزی نکاشتیم که حالا درو کنیم۲- جیک جیک مستونت بود فکر زمستون بود.
واقعیت اینه که از وقتی نفت تو ایران کشف شد کار همه حکومتا و دولتا تا دیروز شده استخراج نفت و فروشش و گذروندن امور. حالا امروز که دیگه نفت از یه طرف تحریم و از طرف دیگه کم ارزش شده مسئولین تازه از خواب بیدار شدن. کلا به سمت خوبی داریم نمی ریم (368421)
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۲۱:۱۳
قبل از بحث در خصوص تاکید مدیر سایت مبنی بر عدم استفاده از کلماتی مثل مرگ و اتهام و ... غیره. لازم است بنویسم که کلماتی از این دسته متعلق به فرهنگ ایرانیان نبوده و نیست
اگر مدیریت تصمیم دارد فضا را سالم نگه دارد که بسیار هم عالیست، باید به حکومت......این نوع حکومت تلنگور بزند، چون ۴۰ سال است که مردم ایران بجز مرگ بر این و مرگ بر آن، توهین، تهدید، .... چپاول ندیدند، ولی در عین حال بسیاری از خانواده ها در چنین فضای مسموم و........خود را سالم نگه داشته (368422)
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۲۲:۱۸
مجلسی بی غیرت بپاخیز دلارآمریکا شده پادشاه وحاکم سکه شده باقدرت قدرت تو اصولگرا کجارفت با حضورنمایندگان جدید 2میلیون تومان سکه گرون شد درعرض یک ماه یعنی این سقوط آزاد پول ایران (368424)
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۲۲:۲۷
ما الان به غیر فحش وناسزا وناله ونفرین کار دیگه ای بلد نیستیم (368425)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۲۳:۲۵
نمی‌دونم تا کی باید چوب بی تدبیری و بی غیرتی و بی عرضه گی مسئولین و نماینده گان را بخوریم ، بازار بی صاحب هر کی هر قیمتی میخواد میفروشه.مرغ ۱۷ هزار تومانی و تخم مرغ ۱۴ هزار تومانی و ... (368426)
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ ۲۳:۴۶
چرا فکری به حالا این مردم نمیکنید آخه اون جوان که میخواد ازدواج کنه چه گناهی کرده ،کسی که خونه نداره باید چیکار کنه بااین اجاره بها سرسام آور چادر بزنه ،اگه از (368427)
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۰:۵۲
کاملادرسته کوگوش شنوا لعنت به این وضعیت (368453)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۱:۱۶
بابا اصلا کل ایران برا یه نفر باشه.والا قبر انقدر تنگ هس که دست خود انسان باشه اون کفن هم آدم درمیاره حالا میلیادر و فقیر نداره. (368430)
بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۵:۴۱
باسلام، جناب قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی بااین روند تصمیم دارید،گرانی درمملکت رابه کجاببرید؟الان دولت درکف دست شماست،چرا سکوت اختیارکرده اید؟شما هم به این نتیجه رسیده اید،دولت عامل گرانی نیست؟برای همین حرفی برای گفتن ندارید؟ به هرحال شما وظیفه شریعی دارید،خودتان رابه آب وآتش بزنیدوهرچه سریعتربحران رامعالجه کنید. باتشکر (368433)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۳:۴۲
خیلی ساده ای، امیدت به ایناست؟ (368467)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۶:۳۹
مملکتو به باد میدن.. (368434)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۶:۴۴
اگردر قیامت حق الناس پرسیده میشه پس همه اینها جهنمی هستن وآتش دوزخ را خواهند چشید (368436)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۳:۳۸
مسعولین بجای کفن باخودشون لباس ضدحریق میبرن
اون دنیا چیزی نیست هرچی هست این دنیاست (368464)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۷:۵۸
به نظر من همش حبابه بابا
مسکن حباب داره خودرو و طلا ودلارو لوازم خونگی و خورد و خوراک و ....همه حباب دارن حتی پول بیمه بیکاری که بعد سه ماه بیکاری واریز شد یه تومن!!!اینم خودش حباب بود
میگم فکر کنم این حباب هم ویروسه بدتر از کرونا افتاده به جون مردم نمیخواد بتر که ما رو ترکونده (368437)
حسین قوری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۸:۳۵
تازمانی که این اختلاس گران ول ول میگردند واین مملکت تحریم باشد وضع ازین بدتر هم می شود پس امیدی به اینده نیست (368438)
حسن ابپااش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۸:۳۶
مملکت ترکیده از ظلم وفساد تحریم هم مابقی اش را نابود کرده (368439)
عباس خر سیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۰۸:۳۷
ای بابا هم میدونن که دیگه درست نمیشه (368440)
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۰:۴۷
چقدفشارحلاک شدیم صبح تاشب کاراخرشم قدرت خریدنداریم به کی بگیم مردم کسی به فکرقشرضعیف نیست که کمم نیستن (368452)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۳:۴۳
پس پاشو و اقدانی کن. (368468)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۲:۳۸
آقای روحانی دست مریزاد با اون دروغهایی که به ملت گفتی... (368461)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۴:۴۶
در بحار ج 77ص369 آمده است پیامبر در اواخر عمر خود اصحاب را جمع کردند و فرمودند: زمانی بر مردم بیاید که اخلاق انسانی از آنان رخت بربندد .
دینشان پول و قبله گاهشان زنانشان شود. برای رسیدن به اندک نانی پیش هرکسی کرنش کنند نه خود را در پناه اسلام دانند و نه به کیش نصرانی زندگی کنند . بازرگانان و کاسبان شان رباخوار و فریبکار ، و زنانشان خود را برای نامحرمان بیارایند. در آن هنگام اشرارشان بر آنها چیره گردند و هر چه دعا کنند به اجابت نرسد . (368471)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۴:۵۳
«هنگامی که خداوند بر قومی غضب کند آنها را به عذاب هائی چون خسف و مسخ دچار نمی کند بلکه قیمت ها بالا می رود، باران حبس می شود و بدترین مردم بر آنها حکومت می کند.» (368472)
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ ۱۵:۵۴
این کلید بود برای ما آوردی چکار کردی با این ملت خدااز سرت نگذرد همین (368474)
عاباس سیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ ۰۹:۴۰
40ساله که مردم را بادروغ ونیرنگ سر کار گذاشتید همه چیز برای خودشون حلال برای مردم عادی حرام کردند خدا ازتون نگذره شما دست شیاطین را رو سفید کردید.برادران دالتون (368506)
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ ۱۱:۳۶
همتی اصلا چیزی ازاقتصادنمیدونه روحانی هم هدفش برهم زدن بازارهست هربچه ای الان این رومیدونه (368512)
حسن تبری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۴ ۱۴:۲۲
بابا دهن مردم صاف شد بسه دیگه دروغ (368520)
خلخالی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۰۱:۴۵
احتکران.اختلاسی ها.رانتی ها و ....
بدون قید و شرط اعدام و تیرباران بشن.فقط همین.والله همین. (368531)
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۰۲:۰۵
خدا به دادما مستمربکیر ها برسه شش نفریم با ماهی هفصد تومان حقوق دو پسر مجرد ویه دختر دم بخت با کرایه خونه۲۰۰۰۰۰۰باضافه اب برق گاز ماهی ۶۰۰/۰۰۰ هزار خدا لعنت کنه باعث و بانی شو ..... (368532)
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۰:۴۳
خدا ریشه هایتان را بخشکاند (368535)
حسنی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ ۱۴:۵۷
اصول گرا واصلاح طلب همه از یک قماشند دزد وبی لیاقت واختلاس گر کاش همشون سرنگون میشدند (368591)
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ ۱۹:۴۷
هر دولتی به دولت بعد 4 برابر تحویل می دهد. سیاست است دیگر (368593)