به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ - ۲۳:۴۸
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ساعت ۱۵:۰۷
کد مطلب : ۲۲۰۱۶۱
زیباکلام: اصلاح‌طلبان حکایت آش نخورده و دهان سوخته را پیدا کرده‌اند

چه بهتر که همه قدرت به اصولگرایان واگذار شود

چه بهتر که همه قدرت به اصولگرایان واگذار شود
گروه سیاسی: صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت: معضلاتی که کشور را در خود فروبرده، دارد دامنه وسیع‌تری پیدا می‌کند. اصولگرایان مدت‌هاست انگشت اتهام را به سمت روحانی نشانه رفته‌اند. ای ‌کاش این‌گونه بود و مقصر بحران روحانی و دولتش بودند.اینکه آرزو می‌کنم که حق با اصولگرایان می‌بود، از این بابت است که عمر دولت روحانی، یک سال دیگر به پایان می‌رسد و احتمال دارد اصولگرایان انقلابی همان‌طورکه مجلس یازدهم را در انحصار خود گرفتند، در انتخابات سال آینده، قوه مجریه‌ را هم در اختیار بگیرند؛ در آن صورت دیگر روحانی نیست، همچنان که مجلس دهم هم یک ماهی هست که جای خود را به مجلس یازدهم داده، روحانی هم جای خود را به سعید جلیلی، محمود احمدی‌نژاد، یا یک اصولگرای دیگر خواهد داد؛ اما همان‌گونه که مجلس انقلابی یازدهم فعلا چه باید کردی در چنته نداشته، رئیس‌جمهور انقلابی بعد از روحانی هم نخواهد توانست در وضعیت موجود گامی در جهت رفع بحران و عادی‌سازی شرایط اقتصادی کشور بردارد.بگذارید با یک ضرب و تقسیم ابتدایی بودجه سال جاری کار را شروع کنیم تا مشخص شود که دلار 20 هزار تومانی از کجاها نشئت می‌گیرد. بودجه عمومی دولت در سال جاری در حدود ۴۸۰ هزار میلیارد تومان است؛ یعنی برای اداره کشور (واردات مواد غذایی، حقوق کارکنان دولت، بهداشت و درمان، هزینه‌های نظامی و...) به این حجم اعتبار نیاز است. صرف‌نظر از آنکه رئیس‌جمهور اصولگرا باشد یا میانه‌رو، تندرو باشد یا اصلاح‌طلب، به‌هرحال واردات دارو، مواد غذایی، پرداخت 120 هزار میلیارد تومان به حدود پنج میلیون حقوق‌بگیر و سایر اقلام سر جای خودش باقی می‌ماند. حتی قبل آنکه کرونا بیاید، دولت 150 هزار میلیارد تومان یا نزدیک به یک‌سوم آن 480 هزار میلیاردتومان را نداشت (با کسر بودجه مواجه بود). بودجه در آذرماه به تصویب مجلس رسیده بود. تقریبا نیمی از هزینه‌ها از محل دریافت مالیات (195هزارمیلیارد تومان) و صادرات نفت (یک میلیون بشکه در روز از قرار میانگین بشکه‌ای 50 دلار).
 
تحریم‌ها و کرونا همه ضرب و تقسیم‌های دولت و مجلس را بر باد دادند. تحریم‌ها صادرات را از یک میلیون بشکه، در خوش‌بینانه‌ترین حالت به کمتر از صد هزار بشکه در روز رساندند. هنوز سال به انتها نرسیده بود که بهای نفت به کمتر از 20 دلار کاهش یافت. بماند اینکه ایران به‌واسطه دورزدن تحریم‌ها مجبور است تخفیف هم بدهد و همان صد هزار بشکه را هم خیلی کمتر از قیمت رسمی می‌فروشد. درآمدهای نفتی به کنار، کرونا دمار از روزگار درآمدهای مالیاتی کشور تا همین‌جا درآورده است. امیدعلی پارسا، رئیس سازمان مالیاتی کشور، چندی پیش اعلام کرد اگر بعد از خردادماه وضعیت کشور در رابطه با کرونا عادی شود، در چهار ماه منتهی به پایان خرداد، کرونا نزدیک به یک‌چهارم درآمدهای مالیاتی امسال را از بین برده است. خرداد به پایان رسید و کرونا بعد از اندکی فروکش، باز در حال شدت‌یافتن است؛ یعنی سرنوشت نفت و مالیات، دو تأمین‌کننده اصلی آن ۴۸۰ هزار میلیارد تومان فعلا نامعلوم‌اند. یک‌سوم بودجه هم که از ابتدا کسر بود. فرض بگیریم به‌جای روحانی و نوبخت، کینز، فریدمن و آدام اسمیت و به‌جای مدیران و وزرای «بی‌حال» روحانی (حسب ادعای اصولگرایان)، تورگوت اوزل، ماهاتیر محمد یا آنگلا مرکل، سکاندار قوه مجریه در ایران می‌شدند. با بودجه‌ای که حداقل نیمی از درآمدهای آن از میان رفته، چگونه قرار است یک کشور 85 میلیونی را اداره کنند؟ ممکن ‌است برخی از اصولگرایان، به شعارهایی که می‌دهند مانند «مدیریت جهادی»، «جوان‌گرایی»، «اتکا به منابع داخلی به‌جای چشم‌دوختن به خارج از کشور»، «خودکفایی و ایستادن روی پاهای خود»، «تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها» و... واقعا باور داشته باشند؛ اما بی‌تردید بسیاری از آنان که بیشتر اهل حساب‌وکتاب و منطق هستند، می‌دانند که با شعار نمی‌توان منابع مالی پنج میلیون حقوق‌بگیر را تأمین کرد.شعارهای پرزرق‌وبرق، نه مانع از گسترش خط فقر شده‌اند و نه توانسته‌اند جلوی آب‌رفتنِ طبقه متوسط در ایران را بگیرند. بماند حجم وسیع سرمایه‌های ایرانیان که به‌واسطه فرورفتن کشور در شرایط موجود، تورم حداقل 50 درصدی، کاهش منظم ارزش ریال و بالارفتن دلار و شاید مهم‌تر از همه اینها، فقدان امنیت اقتصادی، دارایی‌های خود را به‌جای به‌کارگرفتن در تولید و ایجاد اشتغال، در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

در حوزه سیاسی، اصلاح‌طلبان حکایت آش نخورده و دهان سوخته را پیدا کرده‌اند. بسیاری از آنها نقشی در اتخاذ سیاست‌هایی که کشور را به این روز انداخته نداشته‌اند، اما در عوض و در نزد افکار عمومی باید پاسخ‌گوی هرینه‌های آن سیاست‌ها باشند. پس چه بهتر که همه قدرت را به اصولگرایان واگذار کنند تا تکلیف همه هم روشن شود و خودشان مجبور به پاسخ‌گویی در قبال سیاست‌هایشان باشند. 

آنچه مسلم است، وضعیتی که کشور در آن قرار گرفته نمی‌تواند به‌همین‌صورت و برای مدت طولانی‌تری ادامه پیدا کند. دلار رفته به بالای 20 هزار تومان و سکه هشت‌ونیم میلیون. با توجه به تمایل‌نداشتن بسیاری از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات سال آینده، احتمال می‌رود قوه مجریه هم به‌دنبال قوه مقننه به دست اقلیت اصولگرایان بیفتد.شاید یکپارچگی مدیریت اجرائی کشور باعث شود اندیشه رفع مشکل با آمریکا، عملی شود و تغییراتی در وضعیت معیشتی مردم به ‌وجود بیاید. آنها می‌توانند بگویند دیدید روحانی که رفت کنار بعد از هشت سال، وضع چگونه بهتر شد؟!

بنابراین توافقی که اصولگرایان خواهند کرد، چون خودشان در آن ذی‌نفع هستند، به سرنوشت مصیبت‌بار برجام گرفتار نخواهد شد که از همان ابتدا هر تیغ و تیشه‌ای که توانستند بر سر راه آن پرتاب کردند و در نهایت هم تندرو دیگری به نام ترامپ تیر خلاص را در شقیقه نیمه‌جان آن شلیک کرد؛ بنابراین و برخلاف برجام، مذاکرات اصولگرایان در سال آینده با واشنگتن صرف‌نظر از اینکه جو بایدن یا دونالد ترامپ در کاخ سفید باشند، ای بسا در کوتاه‌مدت مانع از فرورفتن بیشتر ایران در وضعیت ناگوار شود.
برچسب ها: صادق زیباکلام

۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۵:۴۳
شخمي که دولت روحاني به مملکت زده با هيچ مجلس و دولتي نميشه اصلاح کرد. آواربرداري اين ويرانگري حداقل هفت سال زمان خواهد برد بايد مردم اين را بدانند. اصلاح طلبان خودشان خوب ميدانند که چه گندي به مملکت زدند. (368539)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۰۰:۰۸
فقط تصور کنید مناظره انتخابات 1400 هست احمدی نژاد هست و اونطرف هم اصلاح طلب و کارگزار
وای وای وای
چه بلایی احمدی نژاد سر این جماعت بیاره
تصورش هم دردناکه
علی برکت الله
مناظره ای میشه دردناکتر از 88
یعنی خدا به داد اصلاح طلب و کارگزار برسه (368558)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۱۴:۳۶
وجدان یگانه محکمه ایست که احتیاج به قاضی ندارد (368566)
مسیح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ ۱۰:۰۱
حداقل هفت سال؟؟؟؟؟!!!!!
یعنی اگر اصولگرایان آمدند ونتوانستند کاری بکنند تقصیر همچنان بر گردن روحانی است؟
چنین نیست. اگر به حرف های این متفکر دقت کنید می بینید که می گوید اصلاح طلبان مجبور به کار بر بستری هستند که اصولگرایان ساخته اند.معلوم است که این شخم سالهاست که توسط اصولی ها بر این سرزمین زده شده است. (368587)
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۶:۰۷
خوب اخه احمق ..شما که ماشین ساب به دست گرفتی با دلار 20 هزار تومانی از خودت نمی پرسی مسبب دلار 20 هار یکه خود ملعون و دوستات هستن ؟ (368548)
معلم ناامیدم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۶:۳۸
هیچ بعید نیست دولت بعدی چه اصولگرا چه اصلاح گرا چه اعتدال گرا با اجازه از ..‌.مذاکرات جدید با مستاجر کاج سفید را شروع کند (368550)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۱۴:۴۵
حرف حساب (368569)
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۰۸:۰۸
بنویسید مذاکره بخوانید اسکول کردن کردن ایران بسه دیگه از مذاکره اول چه خیری دیدیم (368599)
سلمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۶:۳۹
چه رویی داره این اقا
اگه روحانی هیچکارست پس چرا تو انتخابات خودتو کشتی که رییس جمهور بشه؟
گند زدین به همه چی اونوقت میگی آش نخورده و دهن سوخته؟
رو که نیست والا (368551)
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۶:۳۹
اقای زیبا کلام کاش زمان ریاست جمهوری احمد نژاد هم همین طرز تفکر را داشتید
این اشی است که شما واسه ما پختید (368552)
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۶:۴۹
شما که می فرمایید اگر هر فرد دیگری هم بود، وض همینطور بود، اجازه دهید تا قوه مجریه هم یکبا به دست یک اصلاح طلب واقعی یا غیر ز اصلاح طلبان افتد تا هم حرف شما ثابت شود !
هم ... (368553)
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۱۶:۵۷
اقلیت اصولگرا؟
بعد اصلاح طلب اکثریتن؟
مجلس که اولین سر لیست اصلاح طلب 70 هزارتا رای داشت (368554)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۰۷:۰۴
آره دیگه مگه نمیدونی اصلاح طلبان خودشون رو مرکز عالم میدونن
رای بیارن میگن حماسه آفریده شد حتی اگه کاندیدای اجاره ای شون با کمتر از یک درصد ریس جمهور بشه
رای نیارن میگن تقلب شده حتی اگه اختلاف رای سیزده میلیون باشه
وقتی می بینن رای بیار نیستند انتخابات رو تحریم میکنن
وقتی میخوان از مردم رای بگیرن میگن وعده تحول صد روزه میدن و میگن ولله بالله تالله اگه مشکلات رو نمی تونستیم حل کنیم کاندیدا نمیشد یم
وقتی رای میارن و گند میزنن میگن اختیارات نداشتیم
و........ (368563)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۱۴:۴۰
درست می‌فرمائید...از رای کسب شده این دوره مشخص شدکی دراقلیت است (368568)
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۰۱:۰۹
میزان مشارکت امسال در راستای گندی بود که به مملکت زدید و همه رو از نظام دلزده کردید هرچند این جزو اصول اصلاح طلبان بوده و هست (368596)
۱۳۹۹/۰۴/۰۵ ۲۱:۱۹
تز خود این اقا بود که گفت رای بدهید
اینم 23 سال رای
نتیجه؟ (368556)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۰۰:۳۱
هشت سال چه کاردرستی انجام دادین .درباره احمدی نژاد صحبت میکنی .دلار‌.مسکن .تورم .فقر .خودرو.جوجه کشی.بیسباتیی. (368559)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۰۶:۵۶
رو که نیست به سنگ پای قزوین گفته زککی (368562)
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۱۴:۵۵
بعد از 20 سال رای گرفتن از مردم و معطل کردن مردم با ایجاد گرانی و فیلتر اینترنت و تلگرام و..حالا تز اقا این شده که اصولگرایان بیان بهتره! (368570)
سید ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۱۶:۱۵
تحلیل های شما مثل طرفداری از دولت روحانی غلط است.
۱- آمدن احمدی نژاد حتمی است و تایید صلاحیت می شود. و رئیس جمهور می شود و رای شهر های کوچک و مذهبی ها را دارد و با رای بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون برنده می شود.
۲- احمدی نژاد تایید صلاحیت نشود و هرکه بیاید با رای ۵ تا ۶ میلیون رای می آید و رییس می شود
اما مذاکره با آمریکا و توافق توسط هیچ کدام از رئیس ها انجام نمی شود و فقط توسط رهبری انجام می شود.
ایشان اگر خواستند انجام می شود نه کس دیگری مانند فرجام که توسط ایشان انجام شد نه روحانی. (368571)
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۰۸:۱۰
به خوده رهبر بود هیچ وقت مذاکره نمی کرد بیخود خودتونو به اون راه نزنید (368600)
احمد
Germany
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۱۷:۳۷
زیبا کلام .شماها باید جواب مردمی را بدهید که از گروهی حمایت کردید که این کاره نبود .موج اشرافی گری حاصل از تفکر شماها و هاشمی فاصله برجهای سرمایه دار را با کوخ نشینهای حاشیه نشین را ببینید ..حالا که بعد از هفت سال برباد دادن سرمایه ملت .ملت را به خاک سیاه نشانده اید.تقصیر را به گردن کرنا میاندازید .باید هم از هم اکنون دعا کنید که رای مردم اصولگران باشد .شماها از هم اکنون حاضرید قدرت را رها کنید .تا در آینده دوباره برگردید .ضمنا احمدی نژاد اصولگرا نیست .انحراف طلب است . (368574)
توسی
Greece
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ ۱۹:۲۵
چه اشکال داده ۱۴۰۰ اصلاح طلبان کنار باشند ببینند اصولگرایان حاکم مشکلات مردم رو چطوری حل میکنند؟ (368577)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۰۸:۴۱
متاسفانه بی تدبیری و خرابکاری که روی اقتصاد توی سه دوره رئیس جمهوری آقایان هاشمی و خاتمی و از همه بدتر جناب روحانی شده قابل تمیز شدن نیست به این راحتی ها.
حالا که دولت به آخر رسیده زمانش و هیچ دست آورد مثبتی از نظر اقتصادی حداقل نداشته دولت آقای روحانی دارن روغن ریخته رو نظر امامزاده میکنند جهنم و ضرر.
یک عده مدیران تنبل و ناتوان فقط برای استفاده از موقعیت سر کارن نه کار کردن.
کسی توان کار نداره مدعی نشه که بیاد بالا بعدم آخرش بگن نگذاشتن کارکنه.
مگر آمریکا دست باز دولت روحانی رو پس نزد!!!!! (368601)
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ ۰۹:۲۰
سگ زرد برادر شغاله
اصلاح طلب و اصولگرا جفتشون یکی هستن.فقط به فکر جیب خودشون هستن و مردم به درک (368602)