به روز شده در ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ - ۱۹:۳۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب : ۲۲۱۰۴۵
مدیریت سهام‌های دولتی هم واگذار شود

علت تاخیر در عرضه دومین ETF ها

گروه اقتصادی: عضو شورای عالی بورس از دلایل تاخیر عرضه سهام دولت در ۴ پالایشگاه (ETF) توضیحاتی را ارائه کرد.
علت تاخیر در عرضه دومین ETF ها
حسین سلاح ورزی عضو شورای عالی بورسدر پاسخ به این سوال که مزایا و معایب تشکیل بورس املاک و مستغلات چیست, اظهار کرد: در همه بازارهای سرمایه جهان اعم از  معمولی یا پیشرفته علاوه بر بازار های سهام, بازار های کالایی و انرژی، بازاری دیگر هم تحت عنوان املاک و مستغلات  وجود دارد.عضو شورای عالی بورس افزود: به نظر می رسد عرضه و تقاضا املاک و مستغلات در بازار بورس می تواند در جهت بهبود و تعادل این بخش از بازار اقتصادی کمک کند. باتوجه به شفافیتی که در  بازار سرمایه دیده می شود در صورت راه افتادن بورس املاک و مستغلات ما می توانیم شاهد معاملات شفاف و رقابتی در این بخش از بازار اقتصادی  باشیم.او تاکید کرد: در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد از آنجایی که خیلی از دستگاه ها، نهاد های دولتی, شرکت های عمومی و حتی بخش خصوصی هم املاکی را در دست دارند و می خواهند این ها را به فروش برسانند به نظر می رسد که این امر می تواند با در نظر گرفتن یک ساز و کار نظام مند به درستی صورت گیرد.

برنامه ویژه ی وزارت اقتصاد برای عرضه ی ETF پالایشگاه ها در بازار
سلاح ورزی در پاسخ به این سوال که  هم اکنون روند عرضه سهام های ETF در بازار بورس چگونه است؟ بیان کرد: در مرحله  اول عرضه صندوق های قابل معامله  نتیجه نسبتا خوبی را به دنبال داشت به همین علت دولت تدبیری را اندیشید که روند معاملات بهتر شود. در ادامه باید اشاره کرد مجموع سهام شرکت های دولتی که در حال حاضر دولت آن را در بازار بورس عرضه می کند به نحوی است که همه ی افراد می توانند در آن سرمایه گذاری کنند.
عضو شورای عالی بورس بیان کرد: انتقادی که به این نوع از عرضه سهام از اول وارد شد این مسئله بود که باید دولت هم زمان با فروش این سهام ها مدیریت آن ها را واگذار می کرد. ما امیدوار هستیم که طبق گفته های دولت این واگذاری مدیریتی تا سال دیگر صورت گیرد.او در پاسخ به این سوال که علت تاخیر در عرضه ی سهام های ETF شرکت های  پالایشگاه در بازار سهام چیست؟ تصریح کرد: این امر علت خاصی داشته باشد تنها دلیل می تواند طی کردن مراحل اداری باشد اما با توجه به اطلاعاتی که به دستم رسیده است وزارت اقتصاد در خصوص عرضه این سهام پتروشیمی ها برنامه‌ی مخصوصی را ترتیب داده است.
برچسب ها: بورس