>> نقش ورزش در درمان وکاهش خطر ابتلا به کرونا - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۹:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۰۷ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب : ۲۲۵۰۶۸

نقش ورزش در درمان وکاهش خطر ابتلا به کرونا

نقش ورزش در درمان وکاهش خطر ابتلا به کرونا
گروه علمی:عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در این خصوص که آیا انجام ورزش منظم می‌تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد یا فرایند درمان آن را تسریع کند، توضیح داد. مهدیه ملانوری شمسی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس  به نقش فعالیت‌های ورزشی منظم در کاهش خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ اشاره کرده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.
- فعالیت‌های ورزشی منظم و طولانی مدت باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شوند. البته این فعالیت‌ها باید با شدت و مدت زمان مناسب باشند که باعث سرکوب پاسخ‌های سیستم ایمنی نشوند و باید توصیه های مربوط به انجام فعالیت های ورزشی منظم که توسط ACSM  و سازمان بهداشت جهانی ارائه شده اند را در نظر گرفت.
- فعالیت‌های ورزشی در طول عمر باعث کاهش ابتلا به بیماری های مزمن مانند فشار خون، دیابت، چاقی مفرط و... می شوند. این بیماری‌ها به عنوان بیماری‌هایی معرفی شده‌اند که بیشترین تاثیرپذیری را از بیماری کووید-۱۹ داشته‌اند، بنابراین انجام فعالیت های ورزشی در طول عمر می‌تواند در کاهش ابتلا به این بیماری‌ها در زمینه بیماری‌های ویروسی مانند کووید-۱۹ موثر باشد.
- در فرایند سالمندی و افزایش سن، سیستم ایمنی انسان دچار ضعف و کاهش در عملکرد خواهد شد. بیشترین افراد بستری شده در بیمارستان ها در مورد بیماری کووید-۱۹ سالمندان بوده‌اند و فعالیت‌های ورزشی با اثرات تقویت‌کننده خود بر سیستم ایمنی، کاهش توده چربی، استرس اکسیداتیو و... می‌تواند در ارتقای عملکرد سیستم ایمنی در فرایند سالمندی موثر باشد.
- شاید اثرات پیشگیری کننده فعالیت ورزشی منظم در طول عمر در ابتلا به بیماری های ویروسی مانند کووید-۱۹ قابل پیش بینی باشد و در مورد بیماری هایی مانند آنفولانزا، کاهش عوارض بیماری به دنبال انجام فعالیت های ورزشی متوسط در نمونه های انسانی و حیوانی مشاهده شده است.
- افرادی که در طول عمر خود فعالیت های ورزشی منظم انجام داده اند، عموما از نظر شاخص هایی مانند استرس، اعتماد به نفس، کیفیت زندگی و... در وضعیت  مناسب تری هستند، بنابراین شاید آن‌ها با بیماری‌هایی مانند کووید-۱۹ بهتر مبارزه کنند.
- فعالیت های ورزشی منظم با وجود اثرات مثبت بر سیستم ایمنی نتوانسته اند از مرگ ناشی از دوزهای بالای ویروس ها پیشگیری کنند و باید در نظر بگیریم که فعالیت های ورزشی یک مداخله متوسط در فرایند ابتلا و درمان بیماری هایی مانند کووید -۱۹ هستند و نمی توان انتظار داشت که در شرایط وخیم و بیماری های ویروسی ناشناخته فعالیت ورزشی بتوانند به عنوان یک معجزه عمل کنند.
برچسب ها: ویروس کرونا ورزش