به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۲۱:۰۳
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۸ ساعت ۱۵:۵۲
کد مطلب : ۲۲۶۵۶۷

تخمین قدرت انفجار بیروت از روی لباس عروس

گروه بین الملل: یک فیزیکدان با استفاده از فیلم عروسی یک عروس لبنانی، هنگام وقوع انفجار بیروت، اقدام به محاسبه انرژی آزاد شده از این انفجار از روی میزان جابجایی لباس بلند این عروس کرده است.
تخمین قدرت انفجار بیروت از روی لباس عروس
 انفجار اخیر بیروت جهان را شوکه کرد و بسیاری از جوامع را متاثر کرد. اما در میان اخبار منتشر شده از این حادثه، ویدئویی منتشر شده است که عکاسی و تصویربرداری از یک عروس و داماد را نشان می‌دهد که تحت تاثیر این انفجار قرار می‌گیرند.
اکنون یک فیزیکدان به نام "لوئیس باتالها" می‌گوید می‌تواند با استفاده از میزان جابجایی لباس عروس، انرژی انفجار بیروت را محاسبه کند که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.
وی می‌گوید: در واقع می‌توان با استفاده از جابجایی لباس عروس، انرژی انفجار بیروت را تخمین زد. زیرا موج انفجار از طریق فشرده سازی‌ها و رفع فشار‌های مولکول‌های هوا پخش می‌شود.
در اینجا چگونگی محاسبه و تخمین انرژی انفجار بیروت توسط "باتالها" آمده است: انرژی آزاد شده توسط یک گاز در حال گسترش در یک جهت، E = Fd = PAd = PΔV است. برای محاسبه حجم جابجایی (ΔV) از جابجایی لباس عروس تقریبا ۲ متری استفاده می‌کنیم. این بدان معنی است که حجم پوسته کروی هوای جابجا شده، ΔV= ۴πd²r =۴π (۱۴۰۰ m) ² (۲ m) است.
"باتالها" با در نظر گرفتن این محاسبات، انرژی این انفجار را برابر با تقریباً ۱۰۰ تن TNT برآورد کرده است.
این روش توسط "انریکو فرمی" (Enrico Fermi) برای تعیین انرژی اولین انفجار بمب اتم استفاده شده است. او چند تکه کاغذ را در هوا پرتاب کرد و جابجایی آن‌ها را اندازه گرفت و بدین ترتیب انرژی انفجار اتمی ترینیتی در سال ۱۹۴۵ را معادل انفجار ۲۰ کیلوتن TNT تخمین زد.
یکی از دنبال کنندگان "باتالها" در واکنش به سخنان وی گفته که فاصله این عروس از "نقطه صفر زمین" مشخص نیست و این فیزیکدان نیز پاسخ داده که به لطف یک تابلو در فروشگاه پشت سر این عروس، توانسته دریابد که این عروس در کجای بیروت قرار دارد. وی گفت: این گونه محاسبه کردم که عروس از نقطه صفر زمین ۱۴۰۰ متر فاصله داشته است. از نظر انفجار‌های هسته‌ای و سایر بمب‌های بزرگ، اصطلاح "نقطه صفر زمین" که به عنوان "نقطه صفر سطح" نیز شناخته می‌شود، نقطه‌ای از سطح زمین را که نزدیک به یک انفجار است، توصیف می‌کند. در صورتی که انفجار بالای سطح زمین اتفاق افتد، صفر زمین به نقطه‌ای از زمین که مستقیماً زیر انفجار هسته‌ای است اشاره می‌کند و گاهی اوقات "مرکز فشار خون" نیز نامیده می‌شود.
معمولا اصطلاح "نقطه صفر زمین" همچنین در رابطه با زمین لرزه، همه‌گیری و سایر بلایا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نقطه شدیدترین آسیب یا ویرانی را مشخص کند. این اصطلاح از اصطلاح نقطه صفر متمایز است، زیرا دومی می‌تواند در هوا، زیر زمین یا زیر آب واقع شود.
 
برچسب ها: لبنان بیروت