به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ - ۱۹:۵۸
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب : ۲۲۷۳۶

ظریف: اگر دعوت کنند، به ژنو 3 مي رويم

گروه سياسي:​ وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در صورتی که اراده سیاسی بین طرف‌های مذاکره‌کننده در موضوع هسته‌ای وجود داشته باشد هیچ مشکلی برای حل شدن این مساله نیست.
ظریف: اگر دعوت کنند، به ژنو 3 مي رويم
محمد جواد ظریف در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از پایان بیست و یکمین اجلاس شورای وزیران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) این سازمان را تشکل مهم منطقه‌ای توصیف و خاطرنشان کرد: اکو سازمانی است که سه دهه از حیات آن می‌گذرد و در دهه 70 هجری (90 میلادی) تحولاتی با ورود کشورهای مستقل مشترک‌المنافع داشت و یک سازمان بزرگ منطقه‌ای براساس این تحول شکل گرفته است که امکانات و توانمندی‌های بسیار زیادی در خود دارد. وی اضافه کرد: این سازمان فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه های مختلف دارد که این فعالیت‌ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت بسیار مفید و موثر بوده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های اکو در زمینه‌های بانک‌، بیمه‌، حمل و نقل و انرژی گفت: کشورهای عضو این سازمان نیاز بسیاری به همکاری و همبستگی اقتصادی بین خود دارند. امیدواریم از این توانمندی‌ها در جهت همکاری های داخلی کشورهای اسلامی و کشورهای جنوب بهترین استفاده صورت گیرد. ما به عنوان ایران و میزبان این سازمان به تقویت فعالیت‌های این سازمان بسیار علاقه‌مند هستیم زیرا در دنیای امروز این همکاری‌ها می‌تواند زمینه را برای نقش آفرینی بیشتر همه کشورهای منطقه در سطح بین‌المللی فراهم کند و به توسعه و رفاه بیشتر کشورهای منطقه و استفاده از بهترین ظرفیت‌های منطقه برای پیشرفت کشورها رفاه و امنیت و زندگی بهتر مردم کمک کند.

وی اضافه کرد: امیدواریم در این یک سال ایران علاوه بر میزبانی مقر دبیرخانه که مسوولیت اجلاس وزرای خارجه سازمان را برعهده دارد بتوانیم اقدامات مناسبی در جهت تقویت فعالیت و حضور این سازمان در عرصه بین المللی داشته باشیم. وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد موضوعات گنجانده شده در سند همکاری بین ایران و 1+5 و به ویژه موضوعات مربوط به رفع تحریمها خاطر نشان کرد: در سند دیده شده که هدف کار در مرحله نهایی حذف کلیه تحریم های شورای امنیت و دو جانبه و چند جانبه‌ای که مرتبط با موضوع هسته‌ای بوده است در نظر گرفته شده است. به نظر ما همه این تحریم‌ها غیرعادلانه و غیرقانونی است اما متاسفانه وجود دارد و به مردم ما ضرر می‌زند گرچه هیچ تاثیری در برنامه صلح‌آمیز ایران نداشته است.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: کاری که ایران در مرحله نهایی انجام خواهد داد رسیدن به یک تفاهم برای رفع نگرانی‌های منطقی در خصوص اینکه برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آ‌میز باقی خواهد ماند، است و ما نیز از ابتدا گفته‌ایم که برای ما رفع این نگرانی ها جزء اهدافمان است بنابراین نگرانی نداریم از اینکه به راه حل و تفاهمی درباره نحوه رفع نگرانی‌ها برسیم.

ظریف تاکید کرد: در سند به صراحت این موضوعات آمده است که از مرحله اول تا مرحله آخر برنامه هسته‌ای ایران شامل غنی‌سازی در خاک ایران ادامه پیدا خواهد کرد. درباره شرایط و جزییات و چارچوب آن صحبت خواهیم کرد اما موضوع برنامه هسته ای و غنی‌سازی دست نخواهد خورد و در خاک ایران باقی خواهند ماند. حاضریم اقداماتی انجام دهیم و نگرانی‌ها را رفع کنیم انتخاب های متعددی در این زمینه وجود دارد که این انتخاب‌ها را با کشورهای دیگر بررسی می‌کنیم شش ماه فرصت داریم تا به نتیجه برسیم گرچه بر اساس توافق گفته‌ایم یک سال فرصت داریم اما ما می‌خواهیم بلندپروازی بیشتری داشته باشیم و شش ماه به نتیجه برسیم.

وزیر امور خارجه گفت: همانطور که برنامه هسته‌ای ما کاملا دست نخورده باقی می‌ماند و اقداماتی که صورت می‌گیرد موقتی و محدود است اقدامات طرف مقابل نیز موقتی و محدود است مهمترین آن اضافه نشدن تحریم ها است اما از آن مهمتر رفع برخی ممانعت‌های غیرقانونی است که اجازه نمی‌داده دارایی‌های ایران که از طریق فروش نفت به دست می‌آید به داخل کشور منتقل شود و مانع فعالیت​ها و همکاری​‌های بانکی شده و امکان باز شدن ال‌سی را حتی برای معاملات غذا و دارو به صورت غیرقانونی و برخلاف سیاست‌های اعلام شده از طرف‌های تجاری ایران گرفته است که همه اینها رفع خواهد شد. ضمن اینکه برخی اقلامی که در سند ذکر شده رفع خواهد شد در موضوع نفت و بانک نیز در کنار تحریمهای غیرعادلانه و غیرقانونی در زمینه صنعت نفت بیمه نفت‌کش‌ها و پالایشگاه‌ها محدود شده بود که تمام این محدودیت‌ها براساس این سند رفع خواهد شد و بنابراین یکی از موانع عمده‌ای که در مسیر معاملات نفتی ایران است بررسی شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در حاشیه مذاکرات ایران و 1+5 موضوعات مربوط به مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا نیز مطرح شده است با بیان اینکه دستور کار نشست ژنو صرفا بحث‌هایی درباره موضوع هسته‌ای ایران بوده است گفت: اخباری که درباره در دستور کار قرار دادن موضوعات دیگر در این نشست است را تکذیب می‌کنم. با همه اعضای 1+5 درباره این موضوع گفت‌وگویی داشته‌ایم و هیچ موضوع دیگری در دستور کار گفت‌وگوها نبوده است.

ظریف همچنین درباره شرکت ایران در نشست ژنو 2 که قرار است به حل موضوع سوریه بپردازد، گفت: ایران بر ضرورت حل سیاسی این مساله و دوری از راه‌حل های نظامی تاکید دارد و در صورت دعوت در این نشست برای بیان دیدگاهش در این نشست شرکت خواهد کرد. وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه رییس جمهور درباره ضرورت انجام اصلاحاتی در سازمان همکاری اکو سخنانی مطرح کرد این موضوع چگونه در نشست وزیران خارجه مطرح شد اظهار کرد: سازمان اکو از بیش از یک سال قبل گروهی را با عنوان گروه شخصیت‌های برجسته برای بررسی روش‌های کارآمد کردن دبیرخانه اکو ایجاد کرده است این گروه پیشنهادهایی به دبیرخانه ارائه داده است که این پیشنهادها توسط اجلاس کارشناسان ارشد هم بررسی شده است. نیاز دارد با بررسی بیشتر این پیشنهادات که در بیانیه تهران هم به آن اشاره شده مسیر برای انجام تغییرات ساختاری در اکو برای روزآمد کردن اکو هموارتر شود. بنابراین این پیشنهاد امروز در دستور کار است و در بیانیه تهران هم به این موضوع مهم که توسط رییس محترم جمهور مطرح شده توجه شده است و امیدواریم که این کار با جدیت پیگیری شود.

وزیر امور خارجه در ادامه درباره نتایج و دستاوردهای نشست اکو در تهران گفت: در بیانیه نهایی اجلاس تهران که به صورت سند در اجلاس وزرا تصویب شد و در اختیار همه خبرنگاران و اصحاب رسانه قرار خواهد گرفت نکات مهمی ذکر شده است. تقویت همکاری‌ها در زمینه تجاری، رفع محدودیت‌ها و موانع تجارت همکاری در زمینه انرژی، اجرایی شدن پیشنهادهای گروه‌ها و شخصیت‌های برجسته برای تغییر ساختار تا اوت 2014 (مردادماه 93) و پیشنهادهایی از این قبیل در این سند وجود دارد که حاصل جلسات کارشناسان ارشد کشورهای عضو بوده است.

وزیر امور خارجه در پایان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چقدر به اجرایی شدن توافقات با 1+5 خوش بین هستید گفت: مردم ایران نشان دادند که هیچ راهی جز مذاکره با ایران از راه احترام متقابل و براساس موضع برابر نمی‌تواند موضوع را حل کند بنابراین چاره‌ای جز این نبوده که وارد مذاکرات شوند و همین مساله باعث شد خوشبینی توام با احتیاط و با چشم باز نسبت به آینده مذاکرات ایجاد شود. معتقدم در صورتی که اراده سیاسی و جود داشته باشد هیچ موضوع غیرقابل حلی در این باره نیست.
مرجع : ايسنا

۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ۱۵:۴۷
زنده و پاینده باد دکتر ظریف... (178391)
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ۱۵:۵۷
بهار جان تیتر رو درست کن. منظور دکتر ظریف، کنفرانس «ژنو 2» درباره سوریه است نه ژنو 3 که به مذاکرات ایران و 1+5 اختصاص داشت و تموم شد! (178404)
۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ۱۶:۰۴
فقط جلیلی با ظرفیت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (178410)
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ۱۶:۵۸
آب وهوا ژنو بهش ساخته (178468)
۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ۱۸:۴۲
ظرفیت چی؟ تخریب روابط ایران با دنیا! حیف و میل بیت المال! تلف نمودن وقت! پرونده سازی علیه نیروهای دلسوخته کشور و ... (178554)
۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ۱۶:۱۶
ژنو2 نه3 (178428)
۱۳۹۲/۰۹/۰۵ ۱۷:۲۰
مثل اینکه ظریف دلتنگ اشتون شده و طاقت دوری نداره (178499)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۹/۰۶ ۰۳:۵۰
اینجور صحبتها آدم را بیشتر یاد مادر چاوز میندازه (178823)