به روز شده در ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ - ۱۹:۳۲
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۰۴ ساعت ۱۷:۳۲
کد مطلب : ۲۲۹۱۷۲
چوب عملکرد روحانی را مردمی که به او رای داده‌اند، می‌خورند

زیباکلام: از بابت تشویق مردم به دادن رای به روحانی شرمنده‌ام

زیباکلام: از بابت تشویق مردم به دادن رای به روحانی شرمنده‌ام
گروه سیاسی:  بسیاری از ۲۴ میلیون نفری که به حسن روحانی رای داده‌اند، امروز از عملکرد که او ناراضی هستند، چرا که معتقدند روحانی به هیچ کدام از وعده‌هایی که در سال ۹۶ داد، عمل نکرد، در این باره خروج آمریکا از برجام و فشار مضاعف اقتصادی که به مردم وارد شد، در این باره بسیار تاثیرگذار بود.
عدم شرکت گسترده مردم در انتخابات مجلس طی اسفندماه خود نشانه خوبی است که معلوم شود که مردم از عملکرد اصلاح طلبان در مجلس و همچنین دولت روحانی به هیچ عنوان رضایت ندارد، حال بسیاری از کارشناسان سیاسی معتقدند در سال آینده نیز به دلیل همین نارضایتی، بسیاری از افرادی که در انتخابات ۹۶ به روحانی رای داده‌اند، دیگر چنین کاری را نخواهند کرد و به پای صندوق نمی‌روند.
 یك استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران  با اشاره به اینکه حسن روحانی بعد از انتخابات سال ۹۶ با یک تغییر عمده و فاحش روبرو شد، گفت: به نوعی می‌توان گفت که وی مهر سکوت بر لبان خود زده، این در حالیست که، برخی از افراد اصلاح طلب همانند حسن زیدآبادی من و بسیاری از اصلاح طلبان دیگر را که از حسن روحانی حمایت کردیم را به این متهم می‌کنند، که ما از حسن روحانی یک تصویر غیر واقعی و متضاد با آن چیزی هست، ارائه کردیم.
 صادق زیباکلام  افزود: حسن روحانی ۹۲ تا ۹۶ با  شخصیت هم اکنون  وی هیچ تفاوتی ندارد و این ما بودیم که در سال ۹۶ به مردم القاء کردیم که او آدم متفاوتی است و می‌تواند اوضاع را بهتر کند، به نوعی ما باعث گمراه کردن و فریب مردم شدیم، در صورتیکه روحانی هیچ تغییری نکرده و همان آدم سابق است، بلکه ما دچار خطا شدیم و آن چیز‌هایی که آمال و آرزو‌های خودمان بود را در هیبت حسن روحانی متصور شدیم و این تصویر را نیز به مردم منتقل کردیم.
زیباکلام اظهار داشت: شما ببینید، روحانی‌ای که در مناظرات سال ۹۶ حاضر شد و اینچنین رقبای خود را آچمز کرد و مردم را به آینده بهتر امیدوار، بعد از اینکه در انتخابات پیروز شد، تا ۱۰۰ روز بعد که در صدا وسیما آمد و عملکرد ۱۰۰ روزه خود را برای مردم تشریح کرد، هیچ حرفی نزد، در صدا و سیما نیز گویی او به یک آدم متفاوت نسبت به آنچه در دوره اول ریاست جمهوری و حتی قبل از انتخایات بود، تبدیل شد، بعد از اتمام آن سخنرانی من طی یک نامه سرگشاده به روحانی عارض شدم که این تغییر رفتار و لحن از کجا نشات می‌گیرد و اینکه نکند او تمام وعده و وعید‌هایی که با مردم داشته را فراموش کرده است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه با گذشت ۳ سال از آن روز‌ها با اینکه روحانی در سال آخر مسئولیت خویش قرار دارد، همچنان روزه سکوت گرفته است، اضافه کرد: نزدیکان روحانی در این هفته سال از جمله واعظی، نوبخت و آشنا نیز به خوبی این مسئله را می‌دانند، در این زمینه حسام الدین آشنا در گفتگوی اخیری که انجام داده به دلایل این تغییر رفتار روحانی و سکوتش پرداخته است. به اعتقاد او هنوز رقبای روحانی در سال ۹۶ یعنی قالیباف و رئیسی به رقابت خود با روحانی طی این سال ادامه داده اند و با توجه به این موضوع روحانی تغییر رویکرد داده است تا همچنان بتواند بعد از پایان ریاست جمهوری به حیات سیاسی خود ادامه دهد.
وی با اشاره به اینکه با روی کار آمدن مجلس اصولگرا که ریاست آن بر عهده قالیباف است، نمایندگان به دنبال استیضاح روحانی بودند، ادامه داد: اما در این رابطه رهبری جلوی مجلس را گرفتند و اعلام کردند که دولت باید تا آخر کار خود، در قدرت باقی بماند، این حمایتی که از روحانی به عمل آمد، برای او از اهمیت بسزایی برخوردار است و او قصد دارد همچنان این رضایت را برای خود داشته باشد، سه سلف گذشته روحانی، یعنی خاتمی، احمدی نژاد و حتی هاشمی رفسنجانی مورد غضب قرار گرفتند، اما این داستان برای روحانی متفاوت است، او قصد دارد بعد از پایان دوره اش در ساختار قدرت باقی بماند و مسئولیت‌های دیگری را نیز بر عهد بگیرد، برای همین است که روزه سکوت گرفته و دیگر به وعده‌هایی که داده است توجهی ندارد.
زیبا کلام یادآور شد: همچنین اعتراضاتی که در دی ماه ۹۶ نیز رخ داد، روحانی را بیشتر از گذشته دست به عصا‌تر کرد، هر چند که او بعد از پیروزی در انتخابات تغییر رویه داده یود، اما اتفاقات دی ۹۶ نیز باعث محافظه کاری بیشتر او شد، این مسائل را نیز آشنا در گفتگو خود تلویحا تائید کرده است، از سوی دیگر همه می‌دانیم که این اعتراضات را در مشهد چه کسانی راه انداختند، هرچند که همان ابتدا عنان کار از دستان آن‌ها خارج شد و بعد از آن اعتراضات رنگ و بوی دیگر گرفت، اما از آن جا بود که روحانی دیگر دگردیسی خود را کامل کرد و به وعده‌هایی که داده بود بی اعتنا شد.این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه روحانی به ۲۴ میلیون نفری که به او رای دادند، پشت کرد، یادآور شد: عملکرد او در اعتراضات آبان ۹۸ که به دلیل افزایش قیمت بنزین نیز به راه افتاد، نیز غیر قابل قبول‌تر شد و به نوعی می‌توان گفت، تمامی این مسائلی که طی این سه سال رخ داده، روحانی را به سمت محافظه کاری بیشتر سوق داد و دیگر حرف مردمی که به او رای داده بودند، برای او اهمیت نداشت و اینکه روشنفکران، دانشجویان و به طور کلی طبقه متوسط و دموکراسی خواهی که به امید شرایط بهتر به روحانی اعتماد کردند، از کرده خود پیشمان شدند.
زیبا کلام تصریح کرد: مطمئن باشید، روزه سکوت روحانی تا سال آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد و او با همین فرمانی که دست گرفته، پیش می‌روند و اتفاق خاصی رخ نخواهد داد. چوب این عملکرد روحانی را نیز مردمی که به او رای داده اند، می‌خورند، آن‌ها سرخورده از رایی که به صندوق ریختند در سال ۹۶، دیگر به مانند انتخابات مجلس در سال ۱۴۰۰ نیز در انتخابات شرکت نخواهند کرد و این امر موحب می‌شود، تندرو‌ها همانطور که مجلس را در اختیار گرفتند، به آرزوی دیرینه خود مبنی بر فتح پاستور نیز دست پیدا کنند.
خاتمی را هم تأیید صلاحیت کند،مردم پای صندوق رأی نمی‌رود
 این‌روزها نام‌های زیادی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰ از جبهه اصلاحات به گوش می‌رسد و این نام‌ها را نمی‌توان از یک طیف اصلاح‌طلب دانست و به قول حجاریان که سال‌ها پیش می‌گفت اصلاح‌طلبی «بین‌العباسین» شده است، یعنی از عباس عبدی تا عباس دوزدوزانی در دایره اصلاح‌طلبی جای دارند، اکنون هم وضعیت بین‌العباسینی در مشاهده نام نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان دیده می‌شود اما چه‌قدر می‌توان بر اساس این نام‌ها شرایط انتخابات سال آینده را پیش‌بینی کرد؟ و اصلا هدف جریان اصلاحات از طرح نام شخصیت‌های مختلف چیست؟ استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره این موضوع گفت: «کم نیستند اصلاح‌طلبانی که به دقیقه نود انتخابات امیدوارند زیرا در انتخابات ریاست‌جمهوری این تجربه جامعه‌شناختی را داریم که معمولا در هفته آخر یا یکی دو روز پایانی یا حتی ساعات آخر موجی اجتماعی شکل می‌گیرد که نتیجه پیش‌بینی‌شده را تغییر می‌دهد؛ آخرینِ این موج را در سال۹۶ دیدم که تا بعد از ظهر صف‌های طولانی در حوزه‌های انتخابیه شکل گرفته بود. اصلاح‌طلبان هنوز امید دارند که موج سال۷۶، ۹۲ و ۹۶ دوباره شکل بگیرد. با چنین تصوری اکنون نام شخصیت‌هایی مانند آقایان عارف، جهانگیری و حتی معین و محمدرضا خاتمی مطرح می‌شود تا ارزیابی اجتماعی صورت گیرد و آرام آرام تا روز انتخابات بر یکی از این افراد موج شکل بگیرد».
صادق زیباکلام در ادامه تصریح کرد: «اما من واقعا خوش‌بین نیستم که چنین موجی ایجاد شود. کار از این حرف‌ها گذشته است و آقای روحانی با عملکردش بلایی سر صندوق انتخابات آورد که بسیاری از مردم از رأی‌دادن سرخورده شده‌اند؛ به بیان دیگر آن ۲۴میلیونی که به روحانی رأی داده بودند اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تغییری از صندوق انتخابات ایجاد نمی‌شود. در این سه‌سال یعنی از سال ۹۶ تا کنون هیچ تغییر مثبتی در کشور ایجاد نشد. واقعا آقای روحانی نمی‌تواند بگوید در دوره ریاست‌جمهوری‌ام یک تحول مثبت ایجاد شده است؛ در سیاست خارجی، سیاست داخلی، اقتصاد و فرهنگ هیچ تغییری احساس نشد و بلکه وضعیت اقتصادی مردم روز به روز تضعیف شد. با چنین وضعیتی بسیار بعید است که اتفاق خاصی تا روز انتخابات۱۴۰۰ رخ دهد».این استاد دانشگاه موضع خود را با ذکر شرایطی که در انتخابات مجلس در سال۹۸ تجربه شد، افزود: «بالاترین دلیلی که بر بی‌میلی مردم نسبت به انتخابات می‌شود ارائه داد، انتخابات مجلس در اسفندماه سال پیش است. آقای عارف چهارسال قبل با رأی یک‌میلیون و نیمی به عنوان نفر اول تهران وارد مجلس شد اما در انتخابات۹۸ لیست اصلاح‌طلبان مجموعا ۸۰هزار رأی هم نیاورد».او درباره اینکه صحت‌وسقم تصور برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه ممکن است شورای نگهبان برای بالابردن مشارکت برخی شخصیت‌های سرشناس اصلاح‌طلب را تأیید صلاحیت کند، گفت: «این تصور از دو وجه دارای اشکال است. نخست آنکه بعید می‌دانم شورای نگهبان برای تحقق مشارکت حداکثری این کار را انجام دهد و وقتی حتی افرادی مانند محمود صادقی، علی مطهری یا پروانه سلحشوری تأیید صلاحیت نمی‌شوند، بعید است که برای مشارکت بالای مردم در انتخابات محمدرضا خاتمی یا مصطفی معین صلاحیت‌شان تأیید شود و دوم آنکه به فرض که شورای نگهبان برای مشارکت حداکثری همه نامزدهای اصلاح‌طلبان را تأیید کند و حتی فراتر از این‌ها شخصِ آقای سید محمد خاتمی را هم تأیید صلاحیت کند، باز هم بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان پای صندوق رأی نمی‌رود؛ بنابراین از همین حالا باید دور آن ۲۴میلیون رأیی که آقای روحانی را روی کار آورد را خط قرمز بکشیم».زیباکلام در پایان درخصوص این سخن حسین انصاری‌راد که شخصیتی مانند صادق زیباکلام باید در انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شود، گفت: «من از سال۹۶ تاکنون شرمنده مردم هستم. خیلی‌ها بودند که در آن سال نمی‌خواستند در انتخابات شرکت کنند و من آنها را راضی به حضور در انتخابات کردم و اکنون پاسخی به آنها ندارم که بدهم و باور کنید نمی‌توانم به چشم‌شان نگاه کنم. با چنین وصفی اگر من نامزد شوم و شورای نگهبان هم من را تأیید کند و از قضا رأی هم بیاورم، راهی پاستور نمی‌شوم زیرا می‌دانم برای برون‌رفت از بحران‌های کنونی هیچ قدمی نمی‌شود برداشت. به همه افرادی که از همین حالا در سودای ریاست‌جمهوری به‌سر می‌برند هم می‌گویم از همین حالا فکر پاستور را از سر بیرون کنند تا شرمنده مردم نشوند».

 
برچسب ها: خاتمی روحانی

خلیل مهاجر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ ۱۸:۴۷
بسیار خوب. هواداران اصلاح طلبی پای صندوق های رای حاضر نخواهند شد و تند روها هم با خیال راحت و بدون رقابت پاستور نشین هم میشوند و همان آش فساد سازمان یافته و همان کاسه رانت و عوامفریبی.
بالاخره چکار باید کرد؟ چگونه میتوانیم اشتباهات را جبران کنیم و شرمننده مردم نشویم؟ (369077)
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ ۱۹:۲۹
آفرین
«کار از این حرف ها گذشته است » (369078)
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ ۲۲:۰۸
زیبا کلام برای هر مصاحبه با شبکه سعودی در لندن چقدر دستمزد میگیره؟ (369084)
دکتر
United Kingdom
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ ۲۲:۱۲
اقای زیبا کلام علت عدم موفقیت وناتوانی روحانی ومحبوب نبودن را دقیقا تحلیل کنید تفکر۲۴ میایونی یا ۶۰ درصدی از سوی حاکمیت مردود است وبه رسمیت شناخته نمیشود واین۶۰درصداراده‌ای برا ی فبولاندن ان به ۴۰ بقیه ندارند اقای روحانی اسب تروای ۴۰ درصدیها بین ۶۰ درصدی ها بود تا انهارا مغلوب و نابود سازند و تا حدودی موفق شدند باید منتظر نسل جدید شجاع وروشنفکر وعدالت طلب بود (369085)
بوشهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ ۲۳:۲۲
دیگه دیره!!!!! دیگه دیره!!! (369087)
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ ۰۰:۵۰
سلام استاد
شما هم علت را فرمودین هم معلول را
در نتیجه روحانی بی گناه است (369088)
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ ۰۵:۳۶
خب حالا عارف چرا رفت در مجلس سکوت کرد؟ اون چی؟ اصلا وقتی که فرد اصلاح طلب می رود با رای بالا رئیس جمهور می شود می گویید من تدارکاتچی هستم و اختیاری ندارم دیگه انتخابات به چه دلیلی برگزار می شود؟ این سوالات برای ما بوجود آمده که هدف از انتخابات اصلا چیست؟ مگر عارف رای نگرفت رفت در مجلس ساکت نشست؟ اونجا که می تونست چهار کلام حرف بزند (369089)
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ ۰۸:۰۷
داش کجادرس خوندی (369091)
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ ۰۸:۲۹
پس برای عذرخواهی خواهشا شخص دیگری را معرفی نکنید. وروزه سکوت بگیرید به خدا خسته شدیم از دست شما نخود های هر اش. خدا همه شما ها رو از دست ما بگیرد (369094)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ ۱۰:۵۹
جناب زیبا کلام شما سوراخ دعا را گم کردید از نظر مردم اصلاح طلب و اصولگرا سرو ته یه کرباسندومعنی واحداختلاسگرا دارند حالا شما ۴۰ ساله داری با تحلیلهای آبکی تیشه به ریشه ایران وایرانی میزنی لطفا کمیشهامت داشته باش اونوقت همه تحلیلهات درست در میاد (369095)
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ ۱۱:۲۱
هر روز یک حرف می زنید !
یک روز می گوید هر فرد دیگری هم بود، امروز وضع بهتر نبود و ...
امروز هم ...
لطفا ساکت بمانید ، باور کنید دنیا به حرف های شما گوش نمی دهد یا باورتان ندارد و ... (369096)
چنگولی
Czech Republic
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ ۱۲:۲۴
آقای زیباکلام با این تصریحات از صندوق رأی برای ایجاد تغییراتی ولو اندک مأیوس شدن؟
جریان دموکراسی خواهی در ایران به بن بست رسید؟
جملات آخر این خبر نشان از سرخوردگی شدید آقای زیباکلام داشت.
مایه تأسفه (369099)