به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۱۱:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب : ۲۲۹۸۸۴

محدودیت تازه برای دیپلمات‌های چینی در آمریکا

محدودیت تازه برای دیپلمات‌های چینی در آمریکا
گروه بین الملل: مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا  از اعمال محدودیت‌ برای دیپلمات‌های چینی در ایالات متحده خبر داد.
وزارت خارجه آمریکا هم می‌گوید، دیپلمات‌های ارشد چینی موظفند که قبل از بازدید از دانشگاه‌های ایالات متحده یا برگزاری برنامه‌های فرهنگی با بیش از ۵۰ نفر در خارج از اماکن دیپلماتیک، از این وزارتخانه مجوز بگیرند. واشینگتن می‌گوید این مقررات در واکنش به محدودیت‌های دولت چین برای دیپلمات آمریکایی اعمال می‌شوند.
وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که اقداماتی اتخاذ خواهد کرد تا مطمئن شود همه حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی سفارت و کنسولگری‌های چین به طور مناسب قابل شناسایی باشند.
مایک پومپئو  تاکید کرد، ما دست به اقدام متقابل زدیم.وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهار داشت که با اعمال این محدودیت‌های تازه، وضعیت دیپلمات‌های چینی در ایالات متحده دارد به وضعیت دیپلمات‌های امریکایی در چین نزدیک می‌شود.به گفته مایک پومپئو، دیپلمات‌های آمریکایی در چین برای میزبانی برنامه‌های فرهنگی و همچنین دسترسی به دانشگاه‌های چین با محدودیت مواجه‌اند، اما دیپلمات‌های چینی در آمریکا آزادانه به دانشگاه‌ها و دیگر اماکن دسترسی داشته‌اند. تدابیر اعلام شده گام تازه ایالات متحده برای مهار فعالیت‌های چین در آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، رویکرد سختگیرانه‌ در قبال چین را به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی رویکرد سیاست خارجی خود معرفی کرده است.سفارت چین در واشینگتن این اقدامات را «محدودیت‌ها و موانع» تازه غیر قابل توجیه «برای پرسنل دیپلماتیک و کنسولی چینی» خواند که با ارزش‌های جامعه باز و آزادی اعلام شده در آمریکا «مغایر» است.مایک پومپئو همچنین گفته است به دانشگاه‌های آمریکایی در خصوص تهدیدات حزب کمونیست چین هشدار داده شده است.وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: این تهدیدها می تواند به قالب بودجه غیرقانونی برای تحقیقات ، سرقت حقوق مالکیت معنوی، ارعاب دانشجویان خارجی و تلاش برای جذب استعدادها باشد.ولت دونالد ترامپ در ماه‌های اخیر شرکت‌ها و افراد مرتبط با سرکوب در هنگ‌کنگ را تحریم کرده، شبکه اجتماعی ارسال ویدئو تیک تاک را که صاحب آن یک شرکت چینی است ممنوع کرده و کنسولگری چین در هیوستون را تعطیل کرده است.دولت چین نیز با تعطیل کردن کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو و تحریم تعدادی از اعضای کنگره آمریکا این اقدامات را تلافی کرده است. 
برچسب ها: چین آمریکا