به روز شده در ۱۳۹۹/۰۹/۱۰ - ۲۰:۵۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۵ ساعت ۱۳:۲۷
کد مطلب : ۲۳۱۸۱۴

افزایش تلفات با همزمانی آنفلوآنزا و کرونا

افزایش تلفات با همزمانی آنفلوآنزا و کرونا
گروه جامعه: رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: همزمانی آنفلوآنزا و کرونا در پاییز و شباهت علائم این دو بیماری و همزمانی شیوع این دو ویروس، بیماری را تشدید می‌کند و همزمانی این دو بیماری می‌تواند تلفات بیشتری به همراه داشته باشد.دکتر قدرت‌الله شاکری‌نژاد  با اشاره به وضعیت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهیدزاده بهبهان اظهار کرد: در بیمارستان شهیدزاده بهبهان ۷۰ تخت برای بیماران مبتلا به کرونا پیش‌بینی شده که ۱۴ تخت از این تعداد، تخت‌های مراقبت‌های ویژه هستند. در حال حاضر ۴۵ بیمار در این بیمارستان بستری هستند که شش نفر از این افراد در ICU تحت نظر هستند و سه نفر از این بیماران وضعیت وخیمی دارند.وی افزود: باید توجه شود که این تخت‌ها برای بدترین شرایط ممکن پیش‌بینی شده‌اند و اگر ۸۰ تا ۹۰ درصد ظرفیت بیمارستان تکمیل شود، باید بیمارستان‌ بعدی وارد چرخه شود.شاکری‌نژاد با اشاره به پیک بعدی کرونا، گفت: همزمانی آنفلوآنزا و کرونا در پاییز و شباهت علائم این دو بیماری و همزمانی شیوع این دو ویروس، بیماری را تشدید می‌کند و همزمانی این دو بیماری می‌تواند تلفات بیشتری به همراه داشته باشد.وی گفت: به علت روند طولانی بیماری و فشار زیادی که به کادر درمان وارد می‌شود، کادر درمان خسته شده‌اند اما همچنان با انگیزه هستند. تاکنون بیش از ۵۰ نفر از کادر درمان شهرستان بهبهان به کرونا مبتلا شده‌اند اما خوشبختانه تاکنون مورد فوتی نداشته‌ایم.
 
رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان افزود: خسته شدن کادر درمان می‌تواند ضریب خطا را بالا ببرد، بنابراین همه باید رعایت کنند و اجازه ندهند کادر درمان، خسته و فرسوده شوند.وی با اشاره به وضعیت قرمز شهرستان بهبهان اظهار کرد: تنها کاربرد این رنگ‌بندی‌ها برای برنامه‌ریزی مسئولان است بنابراین باید مردم حواس‌شان باشد که بر اساس وضعیت رنگ‌بندی، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و همیشه این دستورالعمل‌های بهداشتی را در دستور کار خود قرار دهند.شاکری‌نژاد افزود: زمانی که می‌گوییم وضعیت قرمز است، یعنی چرخش ویروس بیشتر شده و نشان‌دهنده هشدار و شدت بیماری است اما وضعیت سفید به معنی عدم چرخش ویروس نیست بنابراین باید مردم در همه شرایط به صورت سختگیرانه، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان گفت: همچنین شاهد برگزاری مراسم بودیم. علی‌رغم اینکه هیات‌ها به خوبی رعایت کردند اما هر گونه تجمعی، خود به خود باعث چرخش بیشتر ویروس می‌شود. حضور والدین برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و بازگشایی مدارس نیز باعث افزایش چرخش ویروس می‌شود.وی با اشاره به قرار گرفتن مجدد بهبهان در وضعیت قرمز تصریح کرد: در پی اعلام وضعیت سفید نیز مردم کمتر دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند. زمانی که به آمار مبتلایان شهرستان بهبهان نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم از زمانی که اعلام کردیم در وضعیت قرمز هستیم، مردم بیشتر رعایت می‌کنند در حالی که هیچکدام از رنگ‌بندی‌ها به معنی امنیت و عدم چرخش ویروس نیست.

شاکری‌نژاد گفت: یک شخص آلوده به ویروس اگر شناسایی نشود و یا رعایت نکند و بین مردم تردد داشته باشد، می‌تواند در ۱۴ روز، ۴۰۰ نفر را آلوده کند بنابراین افراد بدون علامت، در صورتی که رعایت نکنند، یک مخزن ویروس متحرک هستند.وی عنوان کرد: این بیماری به رفتار فردی و اجتماعی ما وابسته است. اگر شهرستانی وضعیت قرمز دارد، باید ببینیم رفتار فردی و اجتماعی در آن منطقه چگونه بوده است.رئیس دانشکده علوم پزشکی بهبهان با اشاره به نظارت بر فعالیت اصناف و ادارات، گفت: از وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دفاتر پیشخوان دولت، پلیس ۱۰+، نانوایی‌ها و بانک‌ها گله‌مند هستیم؛ در این مدت نظارت‌های ما تشدید شده و برخی از اماکن پلمب و برای برخی اخطاریه صادر شده است. با هیچ کسی تعارف نداریم و اگر این نواقص اصلاح نشود، قطعا نسبت به پلمب دیگر مراکز نیز اقدام می‌کنیم.