به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۳ - ۱۷:۲۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب : ۲۳۴۲۱۶
مناظره‌ای که نتوانست انتظارات را برآورده سازد

مجادله به جای مباحثه در نخستین مناظره ترامپ و بایدن

مجادله به جای مباحثه در نخستین مناظره ترامپ و بایدن
گروه بین الملل: نخستین دوئل تلویزیونی دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد. مناظره‌ای که نتوانست انتظارات کسی را برآورده سازد. نتیجه مناظره: تبادل تهمت و توهین به جای بحثی کارشناسانه و یک مجری ناتوان در اداره جلسه.
نخستین دور از چهار مناظره تلویزیونی دو کاندید ریاست جمهوری آمریکا در اوهایو برگزار شد. مفسران و تحلیلگران درباره این دوئل تلویزیونی در یک نکته اتفاق نظر داشتند: نازل بودن سطح مباحث دو رقیب انتخاباتی.
 تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمتر از پنج هفته زمان باقی است.
دونالد ترامپ و جو بایدن در ابتدای شروع جلسه از دست دادن با یکدیگر امتناع ورزیدند. گفته شد که علت این رفتار در ارتباط با شیوع ویروس کرونا بوده است. شمار اندکی در جلسه حضور داشتند. از جمله همسر ترامپ ملانیا شاهد مناظره از درون سالن بود.از مناظره‌های تلویزیونی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان نقطه عطف کارزار انتخاباتی یاد می‌شود. هدف از برگزاری این مناظره‌ها جلب آرای سرگردان مردم آمریکا است. به سخن دیگر، دو نامزد انتخابات تلاش می‌کنند تا رای افراد مردد را به سود خود کسب کنند.
نخستین ارزیابی از مناظره  در ایالت اوهایو این بود: کسانی که درباره شرکت در انتخابات و دادن رای تردید دارند، می‌توانند همچنان با تردید به شرکت در انتخابات نگاه کنند.
برای مناظره شش موضوع انتخاب شده بود. قرار بود درباره اصلاح سامانه بیمه درمانی، دیوان عالی، بحران کرونا، برنامه اقتصادی و همچنین موضوع نژادپرستی و خشونت پلیس گفت‌وگو شود.
از همان نخستین لحظه شروع مناظره روشن شد که هیچ یک از دو نامزد انتخابات پیش‌رو تمایلی به ماندن بر روی موضوعات انتخاب شده ندارد.کریس والاس، خبرنگار فرستنده "فاکس‌نیوز" اداره جلسه را برعهده داشت. در همان نخستین دقایق مناظره، والاس کنترل جلسه را از دست داد و نتوانست تا پایان مناظره، به گفت‌وگو و مباحث دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری نظم و آرامش ببخشد.
عدم توانایی والاس در اداره جلسه با انتقادهای تند رسانه‌های آمریکا و از جمله فرستنده خبری "سی‌ان‌ان" روبه‌رو شد.پیش از برگزاری نخستین دور مناظره بین بایدن و ترامپ، دامنه انتظارات مردم از این دوئل تلویزیونی نازل بود. اما، نتیجه کار بدتر از انتظارات اولیه بود.جو بایدن از همان ابتدا ترامپ را متهم به دروغگویی کرد و گفت که مردم آمریکا می‌دانند که رئیس جمهورشان یک فرد دروغگو است.بایدن در ادامه مناظره دونالد ترامپ را "دلقک" نامید و مدعی شد که او درباره هیچ موضوعی اطلاع کافی ندارد. نامزد حزب دموکرات حتی ترامپ را عروسک و بازیچه دست ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه خواند.ترامپ نیز، بایدن را فردی ناتوان خواند، به اعتیاد پسرش به مواد مخدر اشاره کرد، او را سوسیالیست نامید و متهم به بی‌اطلاعی کرد.
در بخش‌هایی از مناظره دنبال کردن مباحث ناممکن شده بود. هر سه نفر (مجری، بایدن و ترامپ) هم‌زمان با صدای بلند صحبت می‌کردند و هر کس چیزی می‌گفت. ترامپ با کریس والاس صحبت می‌کرد و بایدن با نگاه کردن به دوربین با مردم سخن می‌گفت.
نامزد حزب دموکرات از پیشنهاد عضویت امی بارت در دیوان عالی آمریکا یک ماه پیش از برگزاری انتخابات انتقاد کرد و گفت که چنین کاری از جمله برای تجدید نظر در بیمه درمانی صورت گرفته است.ترامپ از سیاست خود دفاع کرد و گفت که رئیس  جمهور آمریکا حق دارد در چنین شرایطی کسی را برای عضویت در دیوان عالی پیشنهاد کند.
بحران کرونا: بایدن از عملکرد ترامپ در عرصه مقابله با شیوع کرونا انتقاد کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا نسبت به خطرات مرگبار شیوع این ویروس مطلع بوده و به‌رغم آن، تلاشی برای مقابله با آن انجام نداده است. بایدن گفت ترامپ نه تنها دامنه خطرات بیماری کووید-۱۹ را کم‌رنگ جلوه داده بلکه استفاده از داروهای غلط را به مردم توصیه کرده است.
ترامپ نیز گفت که بایدن و حزب دموکرات بر آنند تا اقتصاد کشور را تعطیل کنند. او مدعی شد که اگر بایدن زمام امور را برعهده می‌داشت، شمار قربانیان به دو میلیون نفر می‌رسید.
رونق اقتصادی: جو بایدن درباره رونق اقتصادی گفته بود که دونالد ترامپ یک اقتصاد قوی و سازمان یافته را از باراک اوباما تحویل گرفته و از آن زمان تا کنون کار درخور توجهی انجام نداده است.ترامپ نیز مدعی شده بود که بایدن تصمیم دارد اقتصاد آمریکا را تعطیل کند و سیاست‌های او به اقتصاد آمریکا آسیب خواهد رساند.ترامپ از رونق اقتصادی آمریکا در دوره زمامداری خود سخن گفته بود. هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری وعده ایجاد میلیون‌ها فرصت شغلی جدید دادند.
نژادپرستی و خشونت پلیس: بایدن ترامپ را متهم به دامن زدن به ناآرامی‌ها کرد و او را فردی "نژادپرست" نامید. ترامپ نیز مدعی شد که بایدن در گذشته سیاهپوستان را "حیوانات درنده" خوانده است. ترامپ همچنین مدعی شد که مسئولیت خشونت‌های خیابانی برعهده نیروهای چپ‌افراطی در آمریکا است.
پذیرش نتیجه انتخابات: بایدن اعلام کرد که در صورت شکست در انتخابات، نتیجه را خواهد پذیرفت. ترامپ بار دیگر از تقلب در انتخابات سخن گفت و مدعی شد که اعلام نتیجه نهایی می‌تواند ماه‌ها طول بکشد و نمی‌شود به آن اعتماد کرد.
آمار‌های مناظره پر تنش ترامپ و بایدن
 نگاهی به آمارهای مناظره متشنج دونالد ترامپ و جو بایدن نشان می‌دهد که چه مدت در هر مبحث زمان در نظر گرفته شد و هر یک به طور کلی چه مدت صحبت کردند.
 اولین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و جو بایدن  در فضایی ملتهب و مملو از اتهام‌زنی برگزار شد.این آمارها که با همکاری سی‌بی‌اس نیوز جمع‌آوری شده است، نشان می‌دهد که بحث بر سر ویروس کرونا طولانی‌ترین بخش این مناظره بوده است؛ حدود ۲۰ دقیقه به تاثیر اقتصادی کرونا، واکسن‌ها، ماسک‌ها و مدیریت بحران ترامپ گذشت.پس از آن ناآرامی‌های نژادی و خشونت اخیر در ۱۷ دقیقه مورد بحث قرار گرفت.زمان اختصاص یافته به موضوع آرای پستی هم ۱۱ دقیقه بود و طول مدت بحث درباره تغییرات آب و هوایی حدود ۱۰ دقیقه شد.
علاوه بر این، ترامپ برخلاف انتظار در این مناظره کمتر از بایدن صحبت کرد: ترامپ ۲۸ دقیقه و بایدن ۴۳ دقیقه.صحبت‌های بایدن و کریس والاس به عنوان مجری مناظره بارها از سوی ترامپ قطع شد. آمارها نشان می‌دهد که ترامپ ۷۳ مرتبه صحبت‌های رقیب دموکراتش را قطع کرده است.دونالد ترامپ بارها در میانه سخنان بایدن مداخله کرده و حرف‌های کنایه‌آمیز به او می‌گفت‌ که در نهایت با واکنش مجری و بایدن مواجه شد که از او خواستند تا ساکت بماند و اجازه حرف زدن به آنها بدهد. بایدن در نهایت به ترامپ گفت: ممکن است خفه شوید؟کریس والاس، مجری فاکس‌نیوز اداره جلسه را برعهده داشت. در همان نخستین دقایق مناظره، والاس کنترل جلسه را از دست داد و نتوانست تا پایان مناظره، به گفت‌وگو و مباحث دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری نظم و آرامش ببخشد. عدم توانایی والاس در اداره جلسه با انتقادهای تند رسانه‌های آمریکا و از جمله مجری سی‌ان‌ان روبه‌رو شد.

 
برچسب ها: بایدن ترامپ