به روز شده در ۱۳۹۹/۰۹/۱۱ - ۲۳:۲۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ ساعت ۱۸:۲۱
کد مطلب : ۲۳۶۲۴۳

ویروس کرونا در کمین مبتلایان به سینوزیت

ویروس کرونا در کمین مبتلایان به سینوزیت
گروه علمی: هزاران نفر از مشکلات سینوسی رنج می‌برند که این مشکلات به وضوح با تغییر فصول یا نوسانات آب و هوایی آشکار می‌شوند. عماد عبدالله، جراح گوش و حلق و بینی در مصر نسبت به خطر ابتلای بیماران سینوسی به ویروس کووید ۱۹ هشدار داده و می‌گوید این بیماران به دلیل وجود مشکلات در سیستم تنفسی بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.او روش‌های استفاده از ماسک و الکل را به گونه‌ای که حساسیت آن‌ها را تشدید نکند، تشریح کرد و به سوالاتی در این خصوص پاسخ داد. 
 
آیا سینوزیت یک بیماری است؟
سینوس‌ها یک بیماری نیستند بلکه یک موضوع عادی هستند و باید در هر شخصی وجود داشته باشند. سینوس‌ها اغلب در فضا‌های خالی بینی و چشم‌ها قرار دارند و دو سینوس نیز در خارج از  بینی و پایین چشم وجود دارد که به آن‌ها «سینوس‌های ضایگوماتیک» می‌گویند. دو سینوس نیز بالای چشم و زیر مغز به نام سینوس‌های پیشانی وجود دارد. دو سینوس دیگر در پشت بینی و چشم با نام «سینوس اسفنوئید» قرار دارد و در انتها گروهی از سینوس‌های کوچک به نام «سینوس اتموئید» وجود دارند که بین بینی و چشم یافت می‌شوند. هرکس یک یا چند مورد از این سینوس‌ها را نداشته باشد از نقص مادرزادی رنج می‌برد، اما تا مشکلی در سلامتی ایجاد نشود نیازی به مداخله پزشکی نیست.

عملکرد سینوس‌ها چگونه است؟
سینوس‌ها نقش مهمی دارند و اولین نقش آن‌ها عملکرد زیبایی شناختی است، زیرا به فرد زیبایی ظاهری می‌بخشند و بدون این سینوس‌ها چهره حالت صاف به خود می‌گیرد. دومین عملکرد سینوس‌ها، تنظیم دمای هوا متناسب با دمای بدن و سومین کارکرد آن‌ها تنظیم آهنگ صداست که بدون آن‌ها صدایی خارج نمی‌شود.

دلایل اصلی مشکلات سینوسی چیست؟
ممکن است سینوس‌ها به دلایل مختلفی از جمله آلرژی یا تهویه نامناسب بینی ناشی از شکستگی تیغه بینی یا انحنای آن یا به دلیل نقص مادرزادی ملتهب شوند. سینوس‌ها می‌توانند به دلیل مشکلات دندانی، با توجه به اینکه در بالای دندان‌ها و تحت تاثیر آن‌ها قرار دارند، دچار مشکل شوند. تغییرات آب و هوا و استنشاق گرد و غبار، دود، بو، مواد شیمیایی و هر آنچه ممکن است باعث تحریک غشای داخلی بینی شود از جمله عوامل مشکل آفرین هستند، اما دو مشکل اصلی که ممکن است بروز پیدا کند، آلرژی و سینوزیت طبیعی و مزمن است.

تفاوت بین آلرژی سینوس‌ها و سینوزیت طبیعی و یا مزمن چیست؟
آلرژی، واکنشی اغراق آمیز به محرک طبیعی است و هنگامی اتفاق می‌افتد که غشا‌های مخاطی بینی در نتیجه هرگونه علامت تحریک کننده مانند دود، گرد و غبار، بو و ... متورم می‌شوند. عوامل ژنتیکی، محیطی و آناتومیکی نیز در این موضوع دخیل هستند و علائم آن عدم توانایی تنفس به دلیل مسدود شدن سوراخ‌های بینی و همچنین عطسه و سردرد مداوم است.اما التهاب سینوس‌ها یا همان بیماری سینوزیت در نتیجه ابتلای غشای اطراف سینوس‌ها به یک عفونت باکتریایی رخ می‌دهد که پس از تجمع در نتیجه انسداد مجاری تکثیر می‌شوند و علائم آن مانند آلرژی است که تشخیص آن بدون مراجعه به متخصص دشوار است.

چگونه متخصصان بین علائم آلرژی و سینوزیت تفاوت قائل می‌شوند؟
این دو نوع مشکل دارای تعدادی از علائم مشترک هستند، از جمله انسداد و ترشح بینی، چه از جلو و چه از پشت و در آخر نیز فرد دچار سردرد می‌شود اما در حساسیت، انسداد اغلب بین دو سوراخ در حال تبادل است و در طول روز برای مثال، هر دو ساعت یک بار به سرعت رخ می‌دهد و ترشحات آن نیز آبکی و شفاف است.
سردرد مهمترین وجه تمایز بین این دو مورد است که در آلرژی گاهی شدید گاهی خفیف است و هنگام خم شدن افزایش می‌یابد.اما در سینوزیت، انسداد باعث کیپ شدن یک یا هر دو سوراخ بینی می‌شود و  رنگ ترشحات مخاطی بین زرد و سبز متفاوت است. دلیل بروز سردرد با قرار گرفتن در معرض یک ماده تحریک کننده، مثل گرد و غبار یا بو مرتبط است.

آیا اقدامات پیشگیری از ابتلا به کرونا به کاهش عفونت‌های سینوزیت کمک می‌کند؟
در اصل کسانی که به مشکلات سینوزیت یا آلرژی سینوسی مبتلا هستند به دلیل رنج ناشی از مشکلات تنفسی بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کووید ۱۹ قرار دارند و باید در مصرف الکل و ماسک احتیاط کنند، زیرا این دو مورد مشکلات حساسیت سینوس‌ها را دو چندان می‌کنند و البته این به مفهوم عدم استفاده از آن‌ها به ویژه در سایه نبود گزینه‌های جایگزین برای مقابله با شیوع ویروس کرونا نیست.

بیماران مبتلا به آلرژی سینوسی چگونه می‌توانند از الکل و ماسک استفاده کنند؟
ماسک باید در مکان‌های بسته یا در صورت ازدحام و اختلاط با افراد استفاده شود اما در مکان‌های خالی و یا دارای تهویه مناسب که باعث ایجاد فاصله اجتماعی می‌شود، می‌توان ماسک را برداشت. در صورت استفاده از الکل، نیز نباید دست را روی صورت یا کنار بینی قرار داد تا از تحریک سینوس‌ها جلوگیری شود.
برچسب ها: ویروس کرونا