کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مرگ روزانه ۳۵ بیمار کرونایی در اصفهان

30 مهر 1399 ساعت 13:29


گروه جامعه: معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان با بیان اینکه در ارزیابی که از تحمل پذیری سیستم درمان استان انجام دادیم، بستری ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار نقطه شکنندگی ماست، گفت: اگر تعداد بستری از ۲۵۰۰ بیمار بیمار بالاتر رود در صف انتظار بیماران را تجربه می کنیم، در عین حال که سطح کیفیت مراقبت ها پایین تر می آید و مرگ و میر بیشتری تجربه می کنیم، پس نباید اجازه دهیم به نقطه شکننده نزدیک شویم.بهروز کلیدری در نشستی با خبرنگاران که امروز (چهارشنبه_۳۰ مهرماه) برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تا این لحظه بیش از ۴۲ هزار بیمار در بیمارستان های استان بستری شدند که از این تعداد متاسفانه حدود ۴ هزار و ۶۰۰ نفر فوت کردند.وی با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۳۰۰ نفر از فوتی ها در استان تست مثبت کرونا داشته و مرگ قطعی بر اثر کرونا بوده اند، افزود: سعی کرده ایم تمام موارد فوت را اطلاع دهیم و حتی موارد مشکوک را جزو آمار آورده و حذف و ممیزی نکردیم.معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه در روزهای گذشته گفته شد اگر تعداد فوتی های کرونا بخواهد واقعی باشد باید ضربدر دو شود، گفت: در اصفهان عملا این اتفاق افتاده و تعداد آمار فوتی های استان اصفهان از شفاف ترین آمار در کشور است، درحالی که خیلی از استان ها فقط آمار فوت بیماران قطعی را اعلام کردند ولی ما از ابتدا سعی کردیم همه موارد حتی تست های پی سی آر منفی که به تشخیص پزشک مشکوک به کرونا بود را ثبت و اعلام کنیم. وی با بیان اینکه از مردادماه سیر صعودی کرونا در استان اصفهان شروع شد و در شهریور اوج گرفت، افزود: طی این مدت تجمعات مختلفی تجربه کردیم؛ از عزاداری تا سفر و بازگشایی های مختلف. بعد از این اتفاقات انتظار می رفت ۲ هفته بعد افزایش بیماران جدید، ۴ هفته بعد افزایش بستری های جدید و ۶ هفته بعد افزایش مرگ و میر را تجربه کنیم که همین اتفاق افتاد.
 

بستری ۳۰۰ بیمار جدید به طور میانگین در هر شبانه روز
کلیدری به اعلام اینکه خوشبختانه طی یکی دو هفته گذشته به علت هشدارهایی که داده شد و سخت گیری های نصف و نیمه، سیر صعودی همه گیری کرونا در استان متوقف شده، گفت: تعداد بیمارانی که بستری می کنیم بین ۲ هزار تا ۲ هزار و ۲۰۰ بیمار در استان است، این درحالی است که حدود ۳ هفته است تعداد بیماران بستری شده ثابت مانده و به طور میانگین طی شبانه روز ۳۰۰ بیمار جدید بستری می کنیم.به گزارش ایسنا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه تعداد مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در استان نسبتا روند ثابتی داشته‌ و حتی مختصری کاهش به خصوص در بیماران پی سی آر مثبت داشته است، تصریح کرد: متاسفانه روزانه ۳۵ بیمار از دست می دهیم که اگر تنها موارد مثبت قطعی را درنظر بگیریم ۱۸ بیمار می شود، درحالی که در هفته های گذشته این عدد به فوت ۴۰ بیمار هم رسیده بود.

ترخیص ۲۵۰ بیمار و پذیرش ۳۰۰ بیمار جدید
وی با اشاره به اینکه تعداد بیمارانی که در این لحظه در بیمارستان های استان بستری هستند یک هفته است ثابت مانده و حدود ۱۶۷۰ بیمار است، ادامه داد: به طور میانگین روزانه ۲۴۰ تا ۲۵۰ بیمار ترخیص و ۳۰۰ بیمار جدید پذیرش می شوند، درحالی که در برخی روزها تعداد بستری و پذیرش مساوی است اما برخی روزها تعداد پذیرش بیشتر می شود.کلیدری با بیان اینکه هم اکنون حدود ۳۵۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان در آی سی یو بستری هستند که باعث نگرانی است، تصریح کرد: چون عمده مرگ و میرها در این گروه اتفاق می افتد. البته طی هفته های گذشته در استان مرگ و میر این بیماران ۶۰ تا ۷۰ درصد بوده که عدد قابل قبولی است، درحالی که در دنیا میانگین مرگ بیماران آی سی یو ۸۰ درصد است.

بستری ۵۳ بیمار و مرگ ۳ بیمار زیر ۱۸ سال
وی ادامه داد: طی هفته های گذشته بستری بیماران کووید۱۹ را در همه گروه سنی داشته ایم، به طوری که در گروه سنی زیر ۱۸ سال طی هفته های گذشته‌ ۵۳ بیمار بستری شده اند و ۲۳ مادر باردار مبتلا به کرونا هم در بیمارستان ها بستری کردیم. خوشبختانه فوتی مادر باردار نداشتیم، ولی متاسفانه ۳ مرگ زیر ۱۸ سال داشتیم که نشان می دهد کرونا به هیچ فردی رحم نمی کند.

بستری ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار نقطه شکنندگی سیستم درمان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه برآورد اپیدمیولوژی این است که هفته های سختی پیش رو داریم، اظهار کرد: ممکن است به ۳ هزار بستری در بیمارستان ها برسیم که فشار زیادی به مراکز درمانی وارد می کند، در این راستا ارزیابی تحمل پذیری سیستم درمان استان را انجام دادیم به طوری که بستری ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار نقطه شکنندگی ماست.وی خاطرنشان کرد: اگر تعداد بیماران بستری از ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار بالاتر رود در این صورت بیماران در صف انتظار را تجربه می کنیم، در عین حال که سطح کیفیت مراقبت ها پایین تر می آید و مرگ و میر بیشتری تجربه می کنیم، پس نباید اجازه دهیم به نقطه شکننده نزدیک شویم و چنین باری به دوش سیستم درمان بگذاریم.کلیدری با تاکید براینکه تمام امید ما این است که با سیاست هایی که اعمال شود شرایط کنترل شود، توضیح داد: همانطور که در چند روز گذشته وزارت بهداشت هم به مدیریت کلان همه گیری کرونا انتقاداتی داشته، امیدواریم هم وطنان و سیاست گذران با یک قاعده مناسب، ضوابطی که باعث کاهش انتقال بیماری می شود را رعایت کنند.

قدرت سرایت ویروس تا ۱۰ برابر بالا رفته است
وی با بیان اینکه قدرت سرایت ویروس کرونا به طور واضح بالا رفته و حتی با جهش هایی که اتفاق افتاده قدرت سرایت تا ۱۰ برابر را ذکر می کنند، افزود: هر نوع اجتماعی قدرت سرایت ویروس را بالا می برد، ویروس این روزها به صورت خانوادگی افراد را درگیر می کند، درحالی که مردم خسته شده اند و به میهمانی یا تفریح می روند که بسیار خطرناک است و می تواند منجر به تلفات خانوادگی شود.معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه تاکنون ۱۲ دستورالعمل در سطح استان تنظیم و ابلاغ کرده ایم تا نقشه راه برای ظرفیت سازی برای بیماران در استان داشته باشیم، گفت: از بیمارستان های مختلفی کمک گرفته ایم و در شهرستان های با دو بیمارستان نیز هر دو بیمارستان درگیر شده اند. بقیه شهرستان ها به نسبت دو تا سه بخش درگیر بستری بیمارانی کرونایی هستند.وی اضافه کرد: خوشبختانه هفته گذشته با دستور مقام معظم رهبری برای ورود بیمارستان های نظامی به چرخه خدمت به بیماران کرونایی، بیمارستان صدوقی و ۵۷۷ نیز وارد چرخه خدمت رسانی به بیماران شد. همچنین وزارت بهداشت دستورالعملی صادر کرد که دانشگاه ها از تمام ظرفیت های بستری اعم از دولتی، خیریه و خصوصی استفاده کنند تا هیچ بیماری در صف پذیرش قرار نگیرد.

راه اندازی درمانگاه های حاد تنفسی در کنار بیمارستان های ریفرال
کلیدری از تعریف و ابلاغ درمانگاه های حاد تنفسی در استان خبر داد و افزود: بیمارستان های ریفرال باید درمانگاهی تنظیم کنند که به صورت ۲۴ ساعته فعال خواهد بود و اگر لازم شد بیماران را برای بستری به بیمارستان ارجاع دهند، ضمن اینکه درمانگاه هایی در سطح شهر نشان دار کرده ایم تا علاوه بر خدمات به بیماران غیر کرونایی، قسمتی از درمانگاه را به بیماران حاد تنفسی اختصاص دهند و توانایی از لحاظ فضای فیزیکی و نیروی انسانی در اختیار داشته باشند.وی با تاکید براینکه هدف ما ساماندهی و نظارت بیشتر بر حوزه سرپایی است، تصریح کرد: شاید نتوانیم بیش از ۶ هزار مطب را کنترل کنیم که درخصوص اقدامات تشخیصی و تجویز چه اتفاقی می افتد، ولی بر درمانگاه ها می توانیم نظارت کامل تری داشته باشیم. بیش از ۵۰ مرکز ۱۶ ساعته نیز فعال است و به بیماران خدمت رسانی می کنند. همچنین در شهرستان ها نیز تمام بیمارستان ها موظف شده اند درمانگاه حاد تنفسی را دایر کنند.

تلاش برای راه اندازی درمانگاه های پیگیری بیماران در اصفهان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: دغدغه ای که داریم و با همکاری سازمان نظام پزشکی هم جلساتی داشته ایم در زمینه راه اندازی درمانگاه های پیگیری بیماران در اصفهان است، یعنی مراکزی که افراد بعد از مرخصی از بیمارستان بدانند طی یک هفته بعد از ترخیص در صورت نیاز به چه مراکزی مراجعه کنند و تا جایی که امکان دارد جلوی به هم ریختگی نظام پیگیری را در سطح شهر بگیریم. متاسفانه در این مدت گزارش هایی داشته ایم که حتی منجر به مرگ افراد در منزل شده است.وی با اعلام اینکه کلینیک مجازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درحال طی کردن مراحل نهایی است و به زودی راه اندازی می شود، خاطرنشان کرد: کادر درمان ۸ ماه است باوجود همه مشکلات و سختی ها ایستادگی کرده اند و متاسفانه در این مدت شاهد ابتلای تعداد زیادی از همکاران مان بوده ایم.

ابتلای ۱۸۵۰ نفر از کادر درمان استان به کرونا
کلیدری از ابتلای یک هزار و ۸۵۰ نفر از کادر درمان استان به کرونا از ابتدای همه گیری تاکنون خبر داد و افزود: در شهریور و مهر به طور میانگین روزانه ۱۰ تا ۱۵ نفر از کادر درمان در استان به کرونا مبتلا می شوند که مشکلات زیادی به وجود می آورد و فشار زیادی به سیستم تحمیل می کنند.وی ادامه داد: از طرف دیگر خدمات غیر کرونایی درحال آسیب دیدن است و بیشتر خدمات به سمت کرونا رفته است، در عین حال که درآمد مراکز درمانی به شدت افت کرده و کاهش روزافزون درآمد دست حمایت دانشگاه را برای حمایت از کادر درمان بسته و ما شرمنده آنها هستیم که عدد کارانه ۲۵۰ هزار تومانی دریافت کرده اند چون نظام پرداخت کارانه براساس درآمد مراکز است.کلیدری اظهار امیدواری کرد که دغدغه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی پاسخ داده شود و بتوانیم بخشی از مشکلات این حوزه و حمایت های مالی از کادر درمان که تمام قد ایستاده و فداکاری می کنند را جبران کنیم، چون انصاف نیست حالا که مشغول خدمت هستند آنها را تنها بگذاریم.معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه با بیان اینکه دانشگاه باید همیشه با نگاه مبتنی بر مستندات و دانش تصمیم بگیرد و برنامه ریزی کند، گفت: در حوزه درمان هم نباید از این موضع عقب بنشینیم. خداوند جهان را برمبنای علم سامان داده و بر این مبنا پیش می برد، بنابراین موظفیم بر مبنای کاملا علمی پیش برویم. طی ۸ ماه گذشته دستورالعمل های زیادی از سوی مراجع علمی در دنیا تنظیم شده، درحالی که ناشناخته بودن بیماری همه مراکز دنیا را به این نقطه رسانده که همه ناتوانیم و هنوز به درمان مشخص دسترسی پیدا نکرده اند.وی افزود: در فضای پژوهشی گسترده در دنیا، انتظار می رود اگر فردی ادعایی دارد برمبنای اصول علمی پیگیری، اثبات و به حوزه درمان نزدیک کند. همینطور طب سنتی که باید این ساختار را رعایت کند.

سوء استفاده مالی برخی مدعیان از فضای بحران زده درمان
وی با اشاره به اینکه فضای درمان در شرایط فعلی یک فضای بحران زده است، گفت: در این فضای بحران زده گاهی سعی می شود سوءاستفاده مالی شود، مثل ادعایی که برای درمان کرونا در همین شهر اصفهان مطرح شده، درصورتی که اگر مستندی دارند باید از مسیر علمی پیش ببرند اما در حد یک ادعا مانده است. درخواست دارم در این فضای خاص، همه افراد مدعی را تشویق کنیم تا وارد مسیر ارزیابی دقیق شوند تا بتوان تاثیر روش درمانی را تایید کرد.معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به تشکیل کمیته اخلاق در دانشگاه علوم پزشکی اشاره و تصریح کرد: از همه فعالان حوزه درمان دعوت کرده ایم و در نشست های مختلف با آنها صحبت کرده و حتی به برخی از آنها اولتیماتوم داده ایم که در صورت تخلف، فعالیتشان متوقف خواهد شد.وی به شکل گیری نظام ممیزی عملکردی در حوزه درمان اشاره و اظهار کرد: متغیر اصلی حوزه درمان سلامت است و نباید اجازه داد افرادی در این حوزه، تجارت و سوءاستفاده کنند. البته واقعیتی که وجود دارد این است که تعرفه های فعلی نیز معقول نیست و سیستم را به سمت حرکت های انحرافی سوق می دهد. به عنوان نمونه میانگین کارانه به یک پزشک متخصص تمام وقت در ماه ۱۰ تا ۱۵ میلیون در سال گذشته بوده است. این موضوع را نه به عنوان دفاع از بی اخلاقی مطرح می کنم بلکه معتقدم تا زمانی که نظام تعرفه ای معقول ایجاد نشود نمی توانیم مانع اتفاقات نادرست در این حوزه شویم.

نابه‌سامانی وقتی قابل حل است که زیرساخت ها را اصلاح کنیم
کلیدری با تاکید براینکه نا به سامانی وقتی قابل حل است که زیرساخت ها را اصلاح کنیم، گفت: وگرنه شناسایی و برخورد کافی نیست و به همین خاطر شاید زیر میزی به شکل مستقیم نداشته باشیم، ولی به شکل دیگر اتفاق می افتد. در مجموع امیدوارم با رسیدن به ثبات اقتصادی و ممیزی خدمات درمانی بتوان طوری ساماندهی کرد که افراد با متغیر بازار و منفعت طلبی نتوانند وارد حوزه درمان شوند.معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به  این سوال  به وجود ۷ هزار تخت بستری در استان اشاره کرد که ۴ هزار و ۸۰۰ تخت در شهر اصفهان است و گفت: این تخت ها باید خدمات به بیماران دیگری مثل بیماران تصادفی، قلبی، سکته، سرطان ها را متوقف و قسمت عمده تخت های بیمارستانی را به کرونا اختصاص دهیم.

با عبور از بستری ۲۵۰۰ بیمار، بیمار تصادفی هم در صف می ماند
وی ادامه داد: ۲ هزار و ۵۰۰ تخت نقطه ای است که می توانیم خدمات استاندارد به بیماران ارایه کنیم، در غیر این صورت سایر خدمات محدود و سطح کیفیت پایین می آید، به این صورت که ممکن است ۴ هزار بیمار بستری کنیم اما آن وقت مجبوریم از همه تخت ها استفاده کرده و حتی بیمار تصادفی در صف انتظار بماند.کلیدری در پاسخ به سوال دیگری، درخصوص وضعیت تامین تجهیزات مورد نیاز بیمارستان ها از جمله اکسیژن، اظهار کرد: در ماه های اول همه گیری کرونا برای تامین اکسیژن مشکل داشتیم ولی در حال حاضر شرایط به صورت عادی شده و تقریبا در تمام بیمارستان های ریفرال اکسیژن مورد نیاز تولید می شود.وی اضافه کرد: در بیمارستان الزهرا(س) ۲ تانک اکسیژن ۲۰ تنی قرار داریم تا علاوه بر اکسیژن سازهای معمول، میزان بالایی اکسیژن خالص تولید کند. کپسول های اکسیژن هم به خدمت گرفته شد و از سوی دیگر با خیران جلسه داشتیم که کپسول های اکسیژن را طوری سامان دهیم تا بیمارانی که از بیمارستان مرخص می شوند و در منزل نیاز به اکسیژن دارند بتوانند از دستگاه های امانی یک مجموعه استفاده کنند.معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه یک دستگاه اکسیژن به همراه تجهیزات جانبی حدود ۴ تا ۵ میلیون هزینه و شارژ روزانه دارد، گفت: با همکاری خیران مرکزی درحال آماده شدن است تا بیماران بعد ترخیص به این مجموعه معرفی شوند و دستگاه اکسیژن به صورت امانی در اختیار آنها قرار داده شود تا تعدادی از بیماران هم در منزل حمایت شوند.

اضافه شدن ۳۰۰ تخت ویژه در همه گیری کرونا
وی با بیان اینکه سعی کرده ایم امکانات در بیمارستان های اصلی متمرکز شود، گفت: طی این مدت ۸۰ تخت ویژه بیمارستان الزهرا(س) به ۱۶۰ تخت رسید و امکانات مورد نیاز تامین شد، همینطور در سایر بیمارستان ها که طی این چند ماه توانستیم  در مجموع ۳۰۰ تخت ویژه اضافه کنیم.کلیدری خاطرنشان کرد: علاوه بر تامین اکسیژن و اضافه شدن تخت های ویژه، برای تامین داروها هم تا جای ممکن حمایت می کنیم. درخصوص یکسری از دستگاه های کمک تنفسی غیر از ونتیلاتور هم با شرکت های دانش بنیان رایزنی هایی داشته ایم و دستگاه هایی تحویل داده اند که در صورت تایید برای برطرف کردن نیاز، تولید کنند، در مجموع می توان گفت فعلا وضعیت امکانات خوب است ولی نقطه ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار واقعا خطرناک است.کلیدری با تاکید براینکه در ستاد استانی مقابله با کرونا امروز درخواست سخت گیری های بیشتری خواهیم داشت، افزود: در این مدت تنها اختلاف نظری که با بیمه ها داشتیم درباره تخت های توسعه داده بود که به عنوان تخت آی سی یو نمی پذیرند. درست است از استانداردها فاصله گرفتیم اما تلاش زیادی کردیم و این تخت ها به عنوان تخت ویژه آماده شد. در این باره جلساتی داشتیم و وزارت بهداشت هم اعلام کرده تخت های توسعه یافته باید به عنوان تخت آی سی یو پذیرفته و تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار گیرند.وی از توزیع واکسن آنفلوآنزا در بین کادر درمان در چند مرحله خبر داد و گفت: هم اکنون تقریبا تمام کادر درمان در صف مقدم، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کردند و در مرحله دوم واکسن به کادر درمان در درمانگاه ها و کلینیک ها اختصاص خواهد یافت و تلاش می کنیم به زودی همه کادر درمان این واکسن را تزریق کنند.معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تمام تلاش خود را در ۸ ماه همه گیری کرونا به کار بستیم اما به خروجی که انتطار داشتیم نرسیدیم، گفت: تجربه روزی ۴۰ مرگ در استان نمره خوبی ندارد و اصلا احساس رضایت نمی کنیم، اما امیدوارم تلاش هایی که انجام می شود دیده شود.


کد مطلب: 237321

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/237321/مرگ-روزانه-۳۵-بیمار-کرونایی-اصفهان

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir