به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۲۳:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۶ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : ۲۳۸۰۷۰

واکسن کرونا؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

واکسن کرونا؛ خیلی دور، خیلی نزدیک
گروه علمی: تحقیقات و آزمایش‌های جهانی برای ساخت واکسن بیماری کوویدـ۱۹ ادامه دارد، اما بسیاری از کشورها نگران دسترسی پیدا نکردن به این نوشداروی احتمالی با ملی‌گرایی و منفعت‌طلبی کشورهای تولیدکننده هستند. واکسن کرونا امید مردم جهان برای نجات از بحرانی است که در چندین ‌ماه اخیر گریبان دنیا را گرفته است. از نخستین ماه‌های شیوع این ویروس کشنده، تیم‌های بزرگ تحقیقاتی آماده یک ماراتن تمام‌عیار برای ساخت واکسن علیه بیماری کوویدـ۱۹ شدند. فرایند ساخت یک واکسن که تا پیش از این بین ۱۲تا ۱۵ سال طول می‌کشید، برای نجات دنیا از شر ویروسی که علاوه بر ضررهای جانی، اقتصاد و اجتماع را به‌شدت فلج کرده است باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پایان برسد.برخی شرکت‌های سازنده واکسن در تلاش بودند که نام خود را به‌عنوان نخستین تولیدکننده واکسن کرونا در دنیا بر سر زبان‌ها بیندازند. به این ترتیب بود که روسیه واکسنی به نام اسپوتنیک۵ را تولید و به ثبت رسمی رساند. هرچند شیوه ثبت این واکسن به‌دلیل آنکه پیش از پایان فاز سوم آزمایش که درواقع مهم‌ترین فاز آزمایش بالینی است، بسیار مورد انتقاد قرار گرفت، اما روس‌ها اعلام کردند به سبب نتایج مثبت اثربخشی و ایمنی به‌زودی مردم این کشور را تحت واکسیناسیون قرار می‌دهند. انگلیس، آمریکا، چین، هند و حتی ایران نیز در حال سپری کردن مراحل آزمایشی برای دستیابی هرچه سریع‌تر به واکسنی علیه ویروس کرونا هستند.۶ واکسن برای استفاده محدود تأیید شده‌اند که ۲ واکسن روسی و چینی در این دسته قرار می‌گیرند، اما هنوز هیچ واکسنی برای استفاده تمام‌عیار و در مقیاس تجاری و گسترده تأییدیه نگرفته است.

خبرهای خوب از آکسفورد
دانشگاه آکسفورد به‌تازگی اعلام کرد واکسن کوویدـ۱۹ که توسط آنها در حال توسعه است، در افراد مسن و جوانان پاسخ ایمنی ایجاد می‌کند و حتی عوارض جانبی در افراد مسن کمتر دیده شده است. فایننشال‌تایمز گزارش داد که این واکسن که توسط آکسفورد و شرکت دارویی انگلیسی AstraZeneca در حال سپری کردن فاز سوم آزمایش بالینی است، باعث ایجاد آنتی‌بادی‌های محافظ و سلول‌های T در گروه بزرگسالان سالم بین ۱۸تا ۵۵ سال و پاسخ‌های ایمنی قوی شده است. سخنگوی AstraZeneca در این‌باره به رویترز گفت: پاسخ ایمنی در افراد مسن و جوان بسیار دلگرم‌کننده است. شرکت AstraZeneca که در حال تولید این واکسن با محققان دانشگاه آکسفورد است به‌عنوان یک پیشرو در تولید واکسن برای محافظت در برابر کووید-۱۹ شناخته می‌شود. البته نباید فراموش کنیم که آژانس بهداشتی برزیل چندی پیش از مرگ یکی از داوطلبان آزمایش این واکسن خبر داده بود، اما مقامات اعلام کردند که هیچ دلیلی برای متوقف کردن آزمایش وجود ندارد؛ چراکه هیچ نشانه‌ای از ارتباط مرگ این فرد با واکسن وجود ندارد.

چین و اعلام قیمت
پاندمی کرونا از شهر ووهان چین شروع شد، اما احتمالا چینی‌ها به‌زودی از فروش واکسن به کشورهای مختلف پول خوبی به جیب خواهند زد. هم‌اکنون واکسن کروناواک که به وسیله شرکت چینی ساینوواک تولید شده، مراحل آزمایشی خود را در سائو پائولو پشت سر می‌گذارد.این شرکت چینی در ترکیه و اندونزی هم در حال آزمایش واکسن خود است. وزارت بهداشت برزیل اعلام کرده بود ۴۶ میلیون دو