به روز شده در ۱۳۹۹/۰۹/۰۷ - ۱۴:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۹ ساعت ۱۸:۲۷
کد مطلب : ۲۳۸۵۸۹

زلزله‌ای بزرگ ترکیه و یونان را لرزاند

زلزله‌ای بزرگ ترکیه و یونان را لرزاند
گروه بین الملل: زلزله‌ای شدید که بزرگی آن را منابع مختلف تا ۷ گزارش کرده‌اند، سواحل غربی ترکیه و جزایر ساموس در یونان را لرزاند.شمار کشته‌ها در ترکیه تا کنون ۴ و زخمی‌ها بیش از ۱۲۰ نفر گزارش شده است.شهردار ازمیر گفته که ۲۰ ساختمان در این استان خراب شده است. مقام‌های دیگر ترکیه تایید کرده‌اند که شماری در ساختمان‌های تخریب شده گیر افتاده‌اند.
این زلزله که کانون آن در ۱۷ کیلومتری ازمیر و عمق ۱۰ کیلومتری گزارش شده، در استانبول، پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه و آتن، پایتخت یونان هم احساس شده است.ازمیر بعد از استانبول و آنکارا، سومین شهر پرجمعیت ترکیه است.مردم در شهر توریستی ازمیر به خیابان آمده‌اند. در جزایر ساموس یونان با ۴۵ هزار نفر جمعیت از مردم خواسته شده از ساحل فاصله بگیرند. شماری از خانه‌ها در ساموس هم تخریب شده است.
از مردم ازمیر خواسته شده که با وسایل شخصی در خیابان نروند و راه را برای امدادرسانی باز بگذارند.
تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد ساختمان‌های چندطبقه در ازمیر در حال فروریختن هستند.لرزه‌ها در کرت، بزرگ‌ترین جزیره یونان هم احساس شده است.ترکیه روی کمربند زلزله قرار دارد و بارها زلزله‌های شدید در این کشور ثبت شده است.زلزله بزرگ قبلی ۲۱ سال پیش به بزرگی ۷.۴ باعث مرگ ۱۷ هزار نفر شد که هزار نفرشان در استانبول بودند.مراد کوروم، وزیر محیط زیست ترکیه گفته اطلاع دارد که پنج ساختمان در ازمیر خراب شده و شماری از شهروندان در ساختمان‌های تخریب شده گیر افتاده‌اند. اما شهردار ازمیر شمار ساختمان‌های خراب شده را ۲۰ اعلام کرده است.در بعضی از فیلم‌ها مشخص است که آب در ساحل طغیان کرده و وارد خیابان‌های ساحلی ازمیر شده است.


 
برچسب ها: زلزله