به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۱۲:۲۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب : ۲۴۰۰۹۷

بین ژنتیک و ابتلای افراد به کرونا ارتباط وجود دارد

بین ژنتیک و ابتلای افراد به کرونا ارتباط وجود دارد
گروه علمی: مسئول فنی مرکز جامع ژنتیک جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: ویروس کرونا در درگیر کردن افراد، با فرم‌های مختلف ژنی(پلی مورفیسم) به طور متفاوت عمل می‌کند.دکتر آریانه صدرنبوی با بیان این مطلب افزود: به طور حتم بین ژنتیک و درگیری افراد به کرونا ارتباط وجود دارد، به طوری که در برخی از افراد کرونا، علامت‌های خفیفی دارد و در برخی دیگر شاهد فوت فرد می‌باشیم.
 
تهیه بانک اطلاعاتی بیمار ژنتیکی در خراسان رضوی
وی با اشاره به اینکه برخی از بیماری‌ها همچون دیابت و سکته مغزی با تغییرات ژنتیکی( پلی مورفیسم) ارتباط دارند، از تهیه بانک اطلاعاتی بیمار ژنتیکی در خراسان رضوی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد.وی ادامه داد: در این بانک اطلاعاتی به دنبال این هستیم تا افرادی که تغییرات ژنتیکی پلی مورفیسم دارند را غربالگری نماییم تا در صورت ورود واکسن کرونا به بازار، افراد در اولویت دریافت این واکسن برای این منطقه قرار بگیرند.

افرادی که مقاومت بدنشان به ویروس کرونا زیاد است به مراکز درمانی مراجعه نکنند
صدر نبوی با اشاره به اینکه شناسایی افراد پر خطر از دیگر کاربرد این بانک اطلاعاتی است، اظهار کرد: با شناسایی این افراد می‌توان علاوه بر به شناسایی افراد به درمان افراد نیز کمک کرد؛ چراکه برخی از افرادی که مقاومت بدنشان به ویروس زیاد است نیازی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند.وی در تشریح ارتباط بیماری ژنتیکی با دیابت در برخی از افراد، گفت: به دلیل تغییرات ژنتیکی برخی از خانواده‌ها که قند بیشتری مصرف می‌کنند، قند را از بدن دفع و دچار بیماری دیابت نمی‌شوند و این در حالی است که به دلیل پلی مورفیسم(تغییرات ژنتیکی)در برخی از خانواده‌ها با وجود رعایت در مصرف مواد شیرین، قند در بدنشان جذب و دچار بیماری دیابت می ‌شوند.
 مسئول فنی مرکز جامع ژنتیک جهاددانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در برخی از کشورها تحقیقاتی در خصوص تغییرات ژنتیکی و کرونا آغاز شده است اما تا کنون به علت این که زمانی از شناخت ویروس کرونا نگذشته است این تحقیقات خروجی نداشته است.

در حال حاضر با تست‌های ژنتیکی می‌توانیم بسیاری از بیماری‌ها را تشخیص دهیم
صدر نبوی با تاکید بر اینکه در حال حاضر با تست‌های ژنتیکی می‌توانیم بسیاری از بیماری‌ها را تشخیص دهیم، تصریح کرد: در حال حاضر مهمترین گره علم ژنتیک در دنیا این است که این علم همچون کتابی است که فقط حروف کتاب را می‌شناسیم ولی هنوز نمی‌توانیم با این حروف جمله بسازیم.وی با بیان اینکه علم ژنتیک یک علم میان رشته‌ای است که باید در کشور به دنبال همکاری تخصص‌هایی همچون ژنتیک اعصاب، ژنتیک نازایی و... باشیم، ادامه داد: کشورهای اروپایی در این زمینه کار زیادی نموده‌اند و در کشورمان هنوز به این سمت نرفته‌ایم.

۹۵ درصد بیماری های پزشکی بدون علم ژنتیک قابل حل نیستند
صدر نبوی با تاکید بر اینکه ۹۵ درصد بیماری های پزشکی بدون علم ژنتیک قابل حل نیستند، گفت: ژنتیک در تشخیص و درمان بیماری‌ها از جایگاه بالایی برخوردار است.مسئول فنی مرکز جامع ژنتیک جهاددانشگاهی خراسان رضوی به افزایش آگاهی جامعه ایران از علم ژنتیک اشاره و بیان کرد: طی یک دهه گذشته بیشتر مردم علم ژنتیک را نمی‌شناختند و جامعه به این علم به عنوان یک علم لوکس می‌نگریست در حالی که این علم، اساس و پایه همه علم‌های پزشکی را تشکیل می‌دهد.

سازمان‌های بیمه‌گر، برخی از تست‌های ژنتیک را تحت پوشش قرار نمی‌دهند
وی با اشاره به اینکه سازمان‌های بیمه‌گر، برخی از تست‌های ژنتیک را تحت پوشش قرار نمی‌دهند، ادامه داد: از حدود ۵۰۰۰ تست ژنتیک تنها ۳۵ تست و ۵ تست گلوبال(پدر، مادر و فرزند) تحت پوشش بیمه می‌باشند.وی افزود: باید سازمان‌های بیمه ‌گر را قانع نمود که ژنتیک لوکس نیست؛ چراکه هزینه درمان یک بیماری ۱۰ برابر هزینه تشخیص بیماری ژنتیکی است.

 جامعه نباید به دلیل کرونا، از انجام تست‌های ژنتیک غافل شود
صدرنبوی با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری‌های SMA و غربالگیری قبل از ازدواج و بارداری قابل تشخیص می‌باشند، گفت: جامعه نباید به دلیل کرونا، از انجام تست‌های ژنتیک غافل شود، دوره کرونا دوره گذار است ولی بیماری‌هایی همچون بیماری‌های عقب ماندگی گذرا نمی‌باشد.مسئول فنی مرکز جامع ژنتیک جهاددانشگاهی خراسان رضوی در خصوص تاثیر کرونا بر روند مراجعان به این مرکز، عنوان کرد: در موج اول کرونا مادران باردار برای انجام تست‌های ژنتیکی به این مرکز مراجعه داشتند و حتی این مرکز در وضعیت اورژانسی فعالیت داشت و شاهد افزایش بیماران به این مرکز بودیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *