به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۴:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب : ۲۴۱۲۸۰

تورم لبنان از ۱۳۰ درصد گذشت

تورم لبنان از ۱۳۰ درصد گذشت
گروه اقتصادی: نرخ تورم لبنان به بالاترین سطح تاریخ معاصر رسید.به گزارش ایسنا، نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر ۱۳۱.۰۵ درصد افزایش یافت که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۱۱.۰۲ درصد بیشتر شده است. لبنان که پیشتر نیز درگیر بحران ارزی شده بود پس از انفجار مرگبار بندر بیروت با شرایط پیچیده تری مواجه شده و بسیاری از کارشناسان گفته اند وضعیت اقتصادی این کشور در ماه های پیش رو بدتر خواهد شد. از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تاکنون هیچ گاه تورم این کشور سه رقمی نشده بود.
در بین بخش های مختلف، لوازم منزل با تورم ۶۹۹.۷ پیشران تورم بوده است و پس از این بخش نیز رستوران و هتلداری با تورم ۵۲۲.۶ درصدی و لباس و کفش با ۴۲۵.۴ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آب و برق با ۱۳.۳ درصد بوده و سلامت با تورم ۴۸.۱ درصدی دیگر بخش کاهنده تورم بوده است.بر مبنای ماهانه نرخ تورم لبنان ۵.۳ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۲.۱۴ درصد بیشتر شده است. متوسط تورم لبنان در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۱۷.۰۲ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۳۱.۰۵ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۴.۶۷ درصد بوده است.  از طرف  دیگر نرخ تورم قطر در دوازده ماه منتهی به اکتبر با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۲.۴ درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور از ماه مارس تاکنون  محسوب می شود. در بین بخش های مختلف، فرهنگ و آموزش با تورم منفی ۱۹.۷ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است و پس از آن نیز لباس و پوشاک با تورم منفی ۶.۳ درصدی و آب و برق با منفی ۵.۵ درصد قرار دارند. از سوی دیگر حمل و نقل با تورم ۲.۴ درصدی پیشتاز گروه های تورمی بوده است و مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۱.۶ درصدی در رده بعد قرار دارد.  بر مبنای ماهانه نرخ تورم قطر منفی ۰.۲ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۰.۱ درصد بیشتر شده است. لازم به ذکر است که متوسط تورم قطر در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۰ میلادی معادل ۲.۴۶ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۱۶.۵۹ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۹.۹۶ درصد بوده است.  
برچسب ها: تورم لبنان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *