>> اسرائیل: مواضع ایران را در سوریه بمباران کردیم - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۲۲:۰۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : ۲۴۱۷۱۶

اسرائیل: مواضع ایران را در سوریه بمباران کردیم

گروه بین‌الملل: ارتش اسرائیل برای نخستین بار اعلام کرد روز چهارشنبه ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) و به دنبال کشف بمب‌های دست‌سازی که در بلندی‌های جولان کار گذاشته شده بود به اهداف سوری و ایرانی در جنوب سوریه حمله هوایی کرده است.
اسرائیل: مواضع ایران را در سوریه بمباران کردیم
خبرگزاری دولتی سوریه نیز در گزارشی گفت که در «تجاوزات اسرائیل» سه نظامی کشته و یک نفر زخمی شده است. سانا همچنین از مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله هوایی اسرائیل خبر داد. ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که هواپیماهای این کشور مواضع ارتش سوریه و نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را هدف قرار داده و به انبارها، مجتمع‌های نظامی و سامانه‌های موشک‌های زمین به هوای سوریه ضربه زده‌اند. این بیانیه با اشاره به قلمروهای داخل مناطق تحت اشغال اسرائیل در بلندی‌های جولان گفت: «نیروهای ارتش اسرائیل پیش‌تر بمب‌های دست‌ساز را که از سوی یک گروه سوری به رهبری نیروهای ایرانی در سمت اسرائیلی خط آلفا کار گذاشته شده بود، پیدا و خنثی کردند.»

در این بیانیه اضافه شده است: «کشف مواد منفجره دست ساز در روز سه‌شنبه دلیل واضح دیگری است که حضور و سنگر ایرانی‌ها در سوریه را اثبات می‌کند.» سازمان ناظر حقوق بشر سوریه،‌ مستقر در لندن، اعلام کرده است که حمله هوایی اسرائیل به خاک سوریه ده کشته بر جای گذاشته است: سه سرباز نیروی هوایی سوریه و همین طور پنج جنگجوی احتمالا ایرانی و عضو سپاه قدس و دو شبه‌نظامی تحت حمایت ایران.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل روز سه شنبه در بازدید از مرزهای شمالی گفت که اسرائیل کار گذاشتن بمب دستی در جولان را تحمل نخواهد کرد. اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷میلادی بلندی‌های جولان را که بخشی از خاک سوریه بود تصرف کرد و بعدها در اقدامی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نمی‌شود، آن را به خاک خود الحاق کرد. گانتس به رویترز گفت: «نمی‌توانیم از این موضوع چشم پوشی کنیم. این یک اتفاق خطرناک است. »

اسرائیل بارها به اهداف ایرانی در سوریه و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان که متحد آن‌ها هستند حمله کرده است. وزیر دفاع اسرائیل گفت که این کشور سوریه را مسئول هر آنچه در خاکش رخ می‌دهد می‌داند. از سوی دیگر طبق گزارش آسوشیتدپرس، سرهنگ دوم جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل با اعلام جزئیات بیشتر گفت که طی حملاتی مقر نظامی ایران در سوریه در فرودگاه دمشق هدف گرفته شده است. به گفته این مقام اسرائیلی این مقر، یک مرکز مخفی میزبان افسران نظامی ایرانی و لشکر هفت ارتش سوریه بوده است که به بخش سوری بلندی‌های جولان نظارت دارند. وی تاکید کرد که نیروهای قدس سپاه ایران در لشکر هفت تلفیق شده‌اند.

ارتش اسرائیل در سال‌های گذشته صدها حمله علیه اهداف نظامی مرتبط با ایران در سوریه را انجام داده است اما به ندرت انجام چنین عملیات‌هایی را تایید می‌کند. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی غربی اعلام کرد که حملات تشدید شده اسرائیل به سوریه در سال جاری بخشی از جنگ در سایه واشنگتن برای بررسی و محک زدن توانایی نظامی ایران است.