به روز شده در ۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۳:۵۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب : ۲۴۴۵۰۲

كاهش امید به واکسیناسیون سریع و گسترده

كاهش امید به واکسیناسیون سریع و گسترده
گروه علم و فناوری: شرکت آمریکایی فایزر  اعلام کرد قادر نیست به تمامی وعده‌های خود در زمینه تولید و پخش واکسن کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید (سارس‌کوو۲) عمل کند. روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از سخنگوی این شرکت نوشت، فایزر در سال جاری حدود نیمی از دُزهای پیش‌بینی‌شده را روانه بازار خواهد کرد. فایزر با شرکت آلمانی بایون‌تک به‌طور مشترک واکسنی را تولید کرده‌اند که در حال حاضر فقط در بریتانیا مجوز پخش گرفته است. اواسط نوامبر این دو شرکت تضمین کرده بودند که تا پایان سال جاری دست‌کم ۱۰۰ میلیون دُز واکسن پخش خواهند کرد، اما اکنون فایزر گفته است که در این بازه زمانی حدود ۵۰ میلیون دُز روانه بازار خواهد شد. از آنجا که برای هر واکسیناسیون دو دُز لازم است، به این ترتیب تنها ۲۵ میلیون نفر واکسینه خواهند شد.
انتظار می‌رود که دو شرکت آلمانی و آمریکایی در سال آینده میلادی بیش از یک میلیارد دُز و اکسن تولید و پخش کنند. سخنگوی فایزر دو علت را برای اصلاح داده‌های ماه نوامبر این شرکت برشمرده است. نخست این که مشکلات پیش‌بینی‌نشده در زنجیره پخش باعث ارائه کمتر به بازار می‌شود و دیگر این‌که نتایج آزمایش‌های بالینی، که شرط اصلی برای گرفتن مجوز پخش است، دیرتر از تاریخ تعیین‌شده مشخص خواهد شد.  یکی از افرادی که در ساخت واکسن دست دارد به وال استریت ژورنال گفته است، چند ماده که برای تولید واکسن به‌کار می‌روند استانداردهای لازم را نداشته‌اند و این امر منجر به تأخیر در چرخه تولید شده است.بایون‌تک و فایزر روز ۳۰ نوامبر تقاضای "مجوز مشروط" خود را به  آژانس دارویی اروپا (EMA) در آمستردام ارائه دادند. آنها پیش‌تر در ایالات متحده آمریکا "مجوز اضطراری" درخواست کرده بودند.شرکت داروسازی آمریکایی مُدرنا نیز گفت، از اتحادیه اروپا و آمریکا تقاضای "مجوز اضطراری" کرده است. اداره رسیدگی به تولیدات دارویی ایالات متحده (FDA) گفت، جلسه کمیته مشورتی برای رسیدگی به مجوز شرکت مُدرنا روز ۱۷ دسامبر برگزار خواهد شد. واکسن این شرکت از نظر نحوه عملکرد و کارآیی، مشابه واکسن مشترک بایون‌تک و فایزر است.بر أساس پژوهش‌هایی که تاکنون انجام شده، واکسن بایون‌تک و فایزر با کارایی ۹۵ درصد در برابر کووید۱۹ محافظت می‌کند. کارشناسان هنوز منتظر اطلاعات بیشتر هستند تا بتوانند با اطمینان بگویند، آیا افراد واکسینه‌شده، با وجود این‌که خودشان بیمار نمی‌شوند می‌توانند ناقل ویروس باشند یا خیر. علاوه بر بایون‌تک، فایزر و مُدرنا چندین شرکت دارویی دیگر هم در کشورهای گوناگون در مرحله پیشرفته روی واکسن‌های کرونا کار می‌کنند. هم‌اکنون چین، روسیه و بحرین واکسن‌هایی را در اختیار درمانگا‌ه‌هایشان گذاشته‌اند و تحت شروط ویژه‌ای بخش‌هایی از شهروندان خود را واکسینه می‌کنند.
برچسب ها: کرونا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *