به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۰۳:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۲۷ ساعت ۱۶:۱۶
کد مطلب : ۲۴۶۵۹۷

مقصر گسترش کرونا فقط مردم نیستند

مقصر گسترش کرونا فقط مردم نیستند
گروه جامعه: دبیر شورای عالی نظام پزشکی با انتقاد از اینکه نباید صرفاً مردم را مقصر اصلی گسترش زنجیره انتقال کرونا بدانیم، گفت: باید علت عدم رعایت پروتکل‌ها و بازگشایی های نصفه و نیمه را جویا شد.
محسن مصلحی، با تاکید بر اینکه مدیریت پاندمی کووید ۱۹ از ظرافت‌های خاصی برخوردار است، بیان کرد: در شرایط کنونی سلامت آحاد جامعه در اولویت قرار دارد و مسئولان باید در درجه اول به وظایف دولتی و حاکمیتی خود عمل نموده و سپس از مردم انتظار داشته باشند.
وی افزود: در مباحث مدیریتی باید استراتژی‌ها به گونه‌ای باشد که نتایج مدنظر حاصل شود وگرنه صرف این که یک طرح از عنوان خوبی برخورداراست؛ دلیل بر این نیست که تضمین شده بوده و نتایج کارآمد هم به دنبال داشته باشد.
مصلحی با تاکید بر اینکه برای اعمال محدودیت‌های تردد باید زیرساخت‌های لازم اعمال شود؛ ادامه داد: نباید با مسائل شعاری برخورد کرد و برای هر طرحی که به منظور کنترل و مدیریت اپیدمی کرونا اتخاذ می‌شود؛ شرایط اجرای درست آن نیز در نظر گرفته شود تا شاهد نتایج نامطلوب و حتی بالعکس نباشیم.
دبیر شورای عالی نظام پزشکی به عدم هماهنگی تصمیمات سیاست گذاران برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: از یکسو به مردم گفته می‌شود که پروتکل‌ها را رعایت کرده و از تردد و تجمع خودداری کنند اما از سوی دیگر شاهد بسیاری از تناقضات در نحوه کار دستگاه‌ها از جمله نظام بانکی کشور در شرایط کرونایی هستیم. به طور مثال زمانی که از سوی سیستم بانکی پیامک ارسال می‌شود که اگر در روز کمتر از ۲۰ تراکنش مالی داشته باشید نسبت به جمع آوری دستگاه pos بانکی شما اقدام می‌شود، صاحبان حرف مختلف چه کاری باید انجام دهند.
وی همچنین به کمبود وسایل حمل و نقل عمومی و نبود زیرساخت‌های لازم برای تردد بدون ترافیک خودروهای شخصی اشاره کرد و گفت: عدم نظارت‌ها؛ نبود هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مختلف برای اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و از همه مهم‌تر عدم حمایت مالی اقشار مختلف در این شرایط از جمله عواملی است که به گسترش بیشتر زنجیره انتقال کرونا دامن زده است.
دبیر شورای عالی نظام پزشکی با تاکید بر اینکه چه کسی جان عزیز خود را دوست ندارد و حاضر است در معرض خطر قرار گیرد، یادآور شد: اینکه بسیاری از مردم اقدام به بازگشایی نصفه و نیمه کسب خود می‌کنند یا شاهد عدم رعایت پروتکل‌ها از سوی آنها هستیم ناشی از شرایط حاکم بر اقتصاد و معیشت آنها و عدم هماهنگی دستگاه‌ها برای انجام درست طرح‌های پیشنهادی به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری است.وی گفت: بهتر است به جای اینکه مردم را مقصر دانسته و همواره توپ را به زمین آنها پرتاب کنیم در نحوه سیاستگذاری و مدیریت پاندمی تجدید نظر کرده و طرح‌هایی را پیشنهاد دهیم که با شرایط اجتماعی کشور سازگاری داشته باشند.


 
مرجع : خبرگزاری مهر
برچسب ها: کرونا