به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۳۰ - ۲۳:۰۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۰۸ ساعت ۰۹:۲۹
کد مطلب : ۲۴۸۲۴۶
وضعیت تهران همچنان نارنجی است

مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در تهران چقدر است؟

مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در تهران چقدر است؟
گروه جامعه: معاون درمان ستاد کرونا استان تهران گفت: آثار برگزاری احتمالی مهمانی‌ در شب یلدا یک هفته دیگر در آمار مشخص خواهد شد، البته مردم به خوبی رعایت کردند و خوشبختانه انتظار موج بزرگ بیماری بعد از شب یلدا را نداریم.به گزارش ایسنا، دکتر نادر توکلی معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا در استان تهران گفت: تعداد موارد بستری در بیمارستان‌ها کاهش یافته است، البته خیلی از مریض‌هایی که بستری هستند به دلیل بیماری زمینه‌ای بوده است و لزوما بیماری فعالشان کووید۱۹ نیست، اما کماکان آلودگی در جامعه وجود دارد.

وضعیت تهران همچنان نارنجی است
توکلی گفت: وضعیت تهران هنوز نارنجی است، محدودیت‌های تردد شبانه ۹ شب تا ۴ صبح بسیار موثر خواهد بود؛ زیرا بحران آنفلوآنزا هم در فصل سرد سال با ما است و این بیماری هم ارتباط مستقیمی با تضعیف سیستم ایمنی بدن دارد و می‌تواند زمینه‌ساز کرونا شود و این محدودیت‌ها به عدم ابتلا به آنفلوآنزا هم کمک می‌کند.معاون درمان ستاد کرونا استان تهران درباره وضعیت بیماری در استان تهران گفت: مرگ و میر مثبت قطعی روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ نفر است و موارد بستری در بیمارستان هم حدودا روزی ۲۵۰ نفر است.

آثار برگزاری احتمالی مهمانی‌ها؛ یک هفته دیگر
وی گفت: مردم در شب یلدا به خوبی با کادر درمان همکاری کردند و مهمانی و دورهمی نرفتند، آثار برگزاری احتمالی مهمانی‌ها یک هفته دیگر در آمار مشخص خواهد شد. البته مردم به خوبی رعایت کردند و خوشبختانه انتظار موج بزرگ بیماری بعد از شب یلدا را نداریم.توکلی درباره خطر جهش‌های اخیر کرونا در انگلستان و آفریقای جنوبی در ایران، گفت: ما مطالعه مستند از وضعیت جهش ویروس در کشور نداریم و در فرضیه‌ای گفته می‌شود پیک اخیر بیماری در کشور که میزان آلودگی‌زایی را نسبت به موج‌های قبلی افزایش داد، ممکن است همین نوع جهش‌یافته ویروس در ایران باشد، البته مطالعه ثابت شده جهش در کشور انجام نشده است.وی ادامه داد: ویروس‌ها با شرایط محیطی، سختی هوا و... تغییر می‌کنند؛ دو نوع ویروس RNA و DNA داریم. ژنوم‌ ویروس‌های RNA مستعد تغییرات است و مرتبا تغییر ماهیت می‌دهند که برخی از این تغییرات به سمت افزایش بیماری است و برخی به سمت آرام شدن و اندمیک شدن بیماری می‌رود.معاون درمان ستاد کرونا استان تهران گفت: همچنان نگرانی اصلی ما در تهران مهمانی‌های خانوادگی و مشاغل گروه یک هستند وگرنه در اماکن اداری و سازمان‌ها دورکاری و پروتکل‌ها در حال اجراست و کمتر نگران آنها هستیم. خوشبختانه هیچ مشکلی در کارهای تخصصی، دارو و درمان بیماری نداریم.