به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۲۲:۰۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ ساعت ۱۶:۳۷
کد مطلب : ۲۴۹۹۲۸

آیا ویروس کرونا وارد کشور کره‌شمالی نشده است؟

گروه بین‌الملل: کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعتراف کرد که برنامه پنج‌ساله توسعه اقتصادی تقریبا به هیچ یک از اهدافش دست نیافته است. او وعده داد که راه تازه‌ای برای "یک جهش بزرگ اقتصادی" ارائه شود اما درباره محتوای آن توضیحی نداد.
آیا ویروس کرونا وارد کشور کره‌شمالی نشده است؟
به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، کیم جونگ اون در مراسم گشایش کنگره حزب حاکم کره شمالی مطابق معمول با استقبال و فریادهای "هورا"ی شرکت‌کنندگان روبرو شد اما گزارشی از موفقیت اقتصادی برای ارائه نداشت. کیم در این کنگره که هزار نماینده حزب کارگر در آن شرکت داشتند اعتراف کرد که تقریبا هیچ یک از هدف‌های برنامه پنج‌ساله توسعه اقتصادی که سال ۲۰۱۶ ارائه شد تحقق نیافته است. او که دبیر کلی حزب کمونیست را بر عهده دارد وعده داد که این حزب راه تازه‌ای بیابد تا یک "جهش بزرگ رو به جلو" را ممکن کند. تا کنون مشخص نشده این راه چگونه خواهد بود و چه ویژگی‌هایی خواهد داشت. ظاهرا برای رهبر کره شمالی انتقاد از خود نمی‌تواند فراتر از این رود. کیم جونگ اون در سخنرانی در پیونگ‌یانگ با وجود اعتراف به ناکامی برنامه توسعه، از "یک پیروزی شگفت‌انگیز" برای کره شمالی خبر داد که به این کشور امکان داده "قدرت و اعتبار جهانی" خود را تقویت کند. کره شمالی به دلیل برنامه‌های مناقشه‌برانگیز اتمی از سالیان پیش با تحریم‌های بین‌المللی شدیدی روبرو بوده که اقتصاد این کشور را به رکود و بحرانی عمیق کشانده است.


شرکت کنندگان در کنگره سراسری حزب حاکم کره شمالی، بدون فاصله گذاری فیزیکی، بدون ماسک

در سال گذشته میلادی برخی حوادث طبیعی و بحران پاندمی کرونا اوضاع این کشور به شدت منزوی را بسی وخیم‌تر کرده است؛ گرچه کره شمالی تقریبا تنها کشور جهان است که تا کنون وجود یک مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ را هم به طور رسمی تائید نکرده است.
کره شمالی، کشور بدون کرونا؟
مطابق آمار دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا صبح امروز (ششم ژانویه/ ۱۷ دی) بیش از ۸۶ میلیون و ۴۷۶ هزار مورد ابتلا به کرونا در ۱۹۱ کشور جهان شناسایی شده و حدود یک میلیون و ۸۷۰ هزار مبتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. در جریان پاندمی کرونا، کره شمالی یکی از نخستین کشورهایی بود که مرزهای خود را بست. این کشور گرچه پیش از آن هم ارتباط چندانی با دنیای خارج نداشت با بسته شدن مرزها ارتباط تجاری با چین به عنوان مهم‌ترین شریک خود را نیز به میزان وسیعی از دست داد. از آنجا که پیونگ‌یانگ منکر شیوع کرونا در کره شمالی است رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در آن مرسوم نیست و هزار شرکت‌کننده در کنگره حزب حاکم نیز همه بدون ماسک در این نشست حضور داشتند. حدود دو ماه پس از تائید رسمی شیوع کرونا در شهر ووهان چین، یک روزنامه کره جنوبی به نقل از منابع نظامی از مرگ ۱۸۰ سرباز کره شمالی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ و قرنطینه شدن سه هزار و ۷۰۰ نظامی دیگر در مناطق نزدیک به مرز چین خبر داد. کنگره حزب کمونیست به طور رسمی بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در کره شمالی به شمار می‌رود اما در عمل مهم‌ترین تصمیم‌ها را شخص کیم جونگ اون و نزدیک‌ترین مشاورانش می‌گیرند. قرار است در کنگره امسال حزب که برای نخستین بار از سال ۲۰۱۶ به این سو برگزار می‌شود یک برنامه پنج‌ساله توسعه جدید ارائه شود. این هشتمین کنگره سراسری حزب حاکم در تاریخ کره شمالی است.