به روز شده در ۱۳۹۹/۱۰/۲۶ - ۲۲:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب : ۲۴۹۹۴۶

خاتمی هم نمی‌تواند موج مثبت ایجاد کند

گروه سیاسی: یک فعال رسانه‌ای گفت: اصلاح‌طلبان با قانون انتخابات اخیر نمی‌توانند در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ موج راه بیاندازند و آراء خاکستری را جذب کنند.
خاتمی هم نمی‌تواند موج مثبت ایجاد کند
محمد مهاجری، درباره این موضوع به سایت رویداد 24 گفت: «اصلی‌ترین موضوعی که اکنون درباره انتخابات باید مطرح شود، میزان مشارکت مردم است و همه باید تلاش کنند که مردم را قانع به حضور در انتخابات کنند. اگر سیاست انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران انتخابات حداکثری است حتما مصوبه اخیر مجلس در راستای اصلاح برخی از مواد قانون انتخابات در تضاد کامل با سیاست نظام قرار دارد. نمایندگان مجلس درصدد تنگ‌کردن هرچه بیشتر دایره انتخابات است و به مردم پالس می‌فرستند که در انتخابات شرکت نکنید، زیرا نامزد‌های موردنظرتان از کارزار انتخابات حذف می‌شوند». او ادامه داد: «اما اگر نمایندگان مجلس یازدهم به این نتیجه رسیده‌اند که اصلا نیازی به مشارکت حداکثری نیست و می‌توان با یک انتخابات کم‌رمق، نتیجه‌ای مطمئن برای راهی‌کردن نامزدی خاص به پاستور به دست آورد، باید به آن‌ها برای مصوبه اخیرشان تبریک بگویم! زیرا واقعا در راستای تحقق هدف مشارکت حداقلی مصوبه بسیار عملیاتی، کاربردی و جالبی را تصویب کرده‌اند و حتما با این مصوبه به هدفشان یعنی ناامید کردن مردم از صندوق انتخابات می‌رسند».
این فعال سیاسی آمار فعلی میل مردم به شرکت در انتخابات را حدود ۳۰درصد عنوان کرد و گفت: «اکنون بر اساس برخی نظرسنجی‌ها میزان علاقه مردم به شرکت در انتخابات ۳۰درصد است و اگر نمایندگان یک هنرنمایی دیگر از خود نشان دهند، می‌توانند این میزان را به ۱۵درصد برسانند تا هدفشان به‌طور کامل محقق شود». او در پاسخ به این پرسش که آیا این گزاره که نمایندگان مصوبه اخیر را برای برخی نامزد‌های خاص تصویب کرده‌اند درست است یا نه، اظهار کرد: «من باور ندارم که مصوبه اخیر مجلس لزوما برای آقای قالیباف تصویب شده است که حتی بسیاری از نمایندگان با او هم رابطه خوبی ندارند. به نظر می‌رسد که با این مصوبه می‌خواهند در نهایت دو سه نفر بمانند که شاید یکی از آن‌ها آقای قالیباف باشد».
او در پاسخ به پرسش دیگری که چه‌قدر احتمال می‌دهید این مصوبه از سوی شورای نگهبان تأیید شود، تصریح کرد: «فکر می‌کنم که شورای نگهبان با کم‌ترین تغییرات مصوبه مجلس را تأیید کند». مهاجری درباره تحرک انتخاباتی نیرو‌های سیاسی هم خاطرنشان کرد: «ناچارم که در پاسخ به این موضوع از یک ضرب‌المثل استفاده کنم که خانه عروس بزن و بکوب است، اما خانه داماد هیچ خبری نیست. فضای انتخاباتی فعلی هم همین‌طور شده است. اصلا معلوم نیست مردم پای صندوق بیایند یا نه و نیرو‌های سیاسی مدام می‌گویند باید به وحدت برسیم و سازوکار‌های رسیدن به وحدت را آزمایش می‌کنند. در حال حاضر موضوع انتخابات اصلا موضوع مردم نیست. حالا اینکه نیرو‌های سیاسی با یکدیگر به وحدت می‌رسند یا نه، مسئله‌ای پسینی است. اکنون همه باید به این فکر باشند که انتخابات با چه کیفیت و کمیتی برگزار می‌شود. با قانون اخیر مجلس خود به خود نامزد‌های اصلاح‌طلب ردصلاحیت می‌شوند و اگر تعدادی از آن‌ها هم تأیید صلاحیت شوند، کسانی خواهند بود که هیچ پایگاه رأیی ندارند. در چنین شرایطی توپ در زمین اصولگرایان می‌افتد و تازه در آن صورت باید بنشینیم و دعوا‌های انتخاباتی آن‌ها را تماشا کنیم».
مهاجری درباره اینکه آیا اصلاح‌طلبان قادر خواهند بود در انتخابات۱۴۰۰ موج راه اندازند و آراء خاکستری را جذب کنند، بیان کرد: «با قانون اخیر انتخابات خیر نمی‌توانند. هرچند اگر نمایندگان به این شیوه قانون انتخابات را اصلاح نمی‌کردند هم اصلاح‌طلبان نمی‌توانستند مردم را پای صندوق بیاورند، زیرا به دلایل مختلف پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند. در چنین شرایطی حتما نمی‌توانند موج انتخاباتی راه بیندازند و مانند انتخابات‌های ۷۶، ۹۲ و ۹۶ یک سونامی انتخاباتی ایجاد کنند. به نظر من حتی آقای خاتمی هم نمی‌تواند موج انتخاباتی راه بیندازد و سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان را به میدان بیاورد». او در پایان درباره چنددستگی در رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان خاصه اصرار حزب کارگزاران بر حمایت از یک نامزد غیراصلاح‌طلب و دیدگاه مخالف اکثر اصلاح‌طلبان با سیاست ائتلافی گفت: «حزب کارگزاران سازندگی جدای از اصلاح‌طلبان برای بقای خودش تلاش می‌کنند و اگر جلساتی هم با برخی شخصیت‌ها برگزار می‌کنند، برای ترغیب آن‌ها به شرکت در انتخابات نیست، بلکه می‌خواهند حضور و بقای خود در سیاست را پررنگ و تثبیت کنند»

تنن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ ۱۸:۳۲
بااین قانون اساسی واضل110 خدا هم بیاید نتیجه ای ندارد (370089)
تتلل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ ۰۶:۵۳
اصلاحات=دروغ،ضدملت،ضدکشور،ضدانقلاب (370093)
مجید
United States
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ ۱۵:۰۶
مشارکت کمتر از ۳۰ درصد هم واقع بینانه نیست سپاه وخانواده ان وبسیج روحانییون کارمندان برخوردار دولت وخانواده شهدا ورزمندگان که عامل وبهره بردار از شرایط فعلی کشورند و کمیته امدادیها وابستگان به یارانه نظام هم تماما رای نمیدهند پایگاه ثابت ۲۰ درصدی نظام با اهرم زر وتزویر که البته هردو اهرم کند شده وبا زور هم نمیتوان مردم را فرمانبردار و ووفادار کرد البته مشروعیت برای حاکمیت مهم نیست اما۸۰ درصد مخالف حاکمیت چکار میتواند بکند؟ (370098)
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ ۱۹:۰۹
محمد آقا بزار خانه عروس بزن و بکوب باشه ، که هست الان، ما نیاز به افراد دو تابعیتی و حتی افرادی که یکی از اعضا خانواده شأن دو تابعیتی یا ساکن کشورهای استعمارگر با سابقه هستند پست‌های کلیدی را در کشور به دست بگیرند تا همین بلاهایی که چنین دولت‌هایی تا الان سر مردم و کشور و عزت و اقتدار آن درآورده اند ، دربیاورند، ممنون از اینکه سعی میکنی هر روز قرآن مطالعه کنی... (370100)
قادر
United Kingdom
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ ۲۰:۵۰
باسلام اقای مهاجر بایدعلت عدم مشارکت مردم را ریشه یابی کنیم که چرا مردم درانتخابات شرکت نمیکنند چرا ازمشارکت های درصد بالا به این نتیجه رسیدیم شما نمودار ریاست جمهور هرکدوم را اززمان اقای هاشمی تا امروز بررسی کنیم تمامی قیمت اجناس سیر صعودی داشته بویژه دوردومشان که لرایشان چندان مهم نبوده بلکه به فکر پایان دوره بودندوبا این شرایط امگیزه ای واسه مردم نمانده
دوم هرکس برنده میشود بدون استفاده ازنظرکارشناسان کارهاراپیش پی برمد که اخرش به اینجا رسیدیم
سوم تمامی این نامزدها شعارمیدهند چون درعمل هیچ ات (370102)
نورعلی معافی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ ۲۳:۵۹
باتوجه به جمیع جهات بنظرم کارگزاران درست فکر میکنند حتما باید ایتلاف صورت گیرد این درک واقع بینانه است اصول گرایان واصلاح طلبان معتدل میتوانند برسر یک نامزد به توافق برسند دراین صورت انان با گروه پایداری رقابت جانانه ای خواهند داشت این باعث میشود که اصلاح طلبان به امید اینده ای بهتر به ترمیم پایگاه اجتماعی ازدست رفته بپردازد .بویژه با رویکردی که بایدن به برجام دارد وضعیت اقتصادی کشور بهترخواهد شد دست کم به مدت 4سال میتوان ازاین فرصت به خوبی استفاده کرد . (370103)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ ۰۶:۳۵
جناب مهاجری چقدرمن پیرمرد نوشته های شمارا دوست دارم ،فقط خدا میداند.مثل همیشه یک تحلیل جامع با انشائی زیبا.اما درموردمشارکت مردم ،مگرمردم به مجلس انقلابی رای دادندکه سال آینده تکرارش کنند؟مگربرای جنتی وشورای نگهبان این نوشته های شما ارزشی دارند؟آنها مطابق این ۴۲سال خودرا نماینده دین وبقیه را مرید فرض میکنند. (370104)
عباس
United Arab Emirates
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ ۱۰:۴۲
کلا روش اصلاح طلبان اینه که خودشان ببرند و بدوزند و به گردن دیگران بیندازند تا جو روانی علیه جناح مقابل خود ایجاد کنند. کجا و چه کسی و چگونه پالس عدم شرکت در انتخابات ایجاد و ارسال شده؟ شما برای این دروغتان اگر دین ندارید حد اقل نزد وجدانتان اگر داشته باشید، شرمنده نمی شوید؟
با علم به اینکه فقط نظر موافقین خود را می گذارید این کامنت را ارسال کردم. (370105)