به روز شده در ۱۳۹۹/۱۱/۰۹ - ۰۱:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۱۹ ساعت ۱۳:۳۳
کد مطلب : ۲۵۰۱۱۸

مایک پنس استیضاح ترامپ را رد کرد

مایک پنس استیضاح ترامپ را رد کرد
گروه بین الملل: مایک پنس، معاون دونالد ترامپ با استیضاح رئیس جمهور آمریكا مخالفت کرد. بعد از حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره بسیاری خواستار برکناری او با استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی شدند.
برخی از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در پی حمله حامیان ترامپ به ساختمان کنگره از مایک پنس خواسته‌اند، اختیارات ترامپ را که حدود دو هفته به پایان دوران ریاست جمهوری‌اش باقی مانده است، از او سلب کند.متمم ۲۵ قانون اساسی که از سال ۱۹۶۷ اعتبار دارد، به معاون رئيس‌ جمهوری آمریکا این اختیار را می‌دهد که در صورت تشخیص ناتوانی جسمی یا روانی او در اداره امور،مقام رئیس جمهوری را بر عهده بگیرد. این امر شامل کناره‌گیری، استیضاح یا مرگ رئيس‌ جمهور نیز می‌شود.
در صورت ناتوانی رئيس‌جمهور، معاون او و اکثریت کابینه یا هیأتی تعیین‌شده از سوی کنگره می‌توانند به صورت کتبی به سران کنگره اطلاع دهند که رئیس‌ جمهور دیگر قادر به انجام وظایف خود نیست. پس از آن معاون رئیس‌جمهور خواهد توانست زمام امور را به‌دست بگیرد.در پی فراخوان ترامپ به راهپیمایی هوادارانش در روز تأیید نهایی نتایج انتخابات و پس از آن که مایک پنس حاضر به باطل کردن نتایج انتخاب نشد، راهپیمایان به ساختمان کنگره حمله کردند.طبق آخرین گزارش‌ها، چهار تن در درگیری حامیان ترامپ و نیروهای امنیتی کشته شدند.
بایدن در ۲۰ ژانویه (اول بهمن) زمام امور را به دست خواهد گرفت و رسما چهل و ششمین رئیس‌جمهور این کشور خواهد شد.
 تعلیق حساب کاربری  ترامپ
شرکت فیس بوک حساب کاربری رئیس جمهور آمریکا را مسدود کرد. این اقدام ابتدا برای ۲۴ ساعت صورت گرفت اما اکنون ترامپ تا انتقال قدرت به جو بایدن از دسترسی  مستقیم به فیسبوک و اینستاگرام محروم خواهد بود.دونالد ترامپ به احتمال زیاد تا پایان دوره ریاست جمهوری خود حق استفاده مستقیم از شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام را ندارد. علت این اقدام پیام‌های «بسیار خطرناک» رییس جمهور اعلام شده است.به گفته مارک زاکربرگ، رییس فیسبوک، پیام‌های ترامپ هنگام حمله آشوبگران به کاپیتول (ساختمان کنگره آمریکا) با قوانین و مقررات این شرکت در نتاقض بوده‌اند.از جمله این پیام‌ها باید به ویدئویی اشاره کرد که در آن رئیس جمهور طرفداران خود را به عقب نشینی از ساختمان پارلمان آمریکا فراخوانده اما در عین حال ادعاهای بی اساس خود در باره تقلب انتخاباتی را تکرار کرده بود.علاوه بر این، ترامپ با مهاجمان همدردی کرده و گفته بود: «ما شما را دوست داریم. شما افراد بسیار خاصی هستید».
رییس جمهور آمریکا در پیام دیگری نوشت: «این وقایع به این دلیل رخ می‌دهد که یک پیروزی بزرگ مقدس به طور ناگهانی و معنی دار به سرقت رفته است».

 
برچسب ها: ترامپ