به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ - ۲۲:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب : ۲۵۲۲۳۰

افزایش ۴ درصدی مرگ‌ومیر حوادث کار

افزایش ۴ درصدی مرگ‌ومیر حوادث کار
گروه اقتصادی: در هشت ماهه سال جاری یک هزار و ۲۵۸ نفر در حوداث ناشی از کار جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات یکهزار و ۲۱۱ نفر بود، ۳.۹ درصد بیشتر شده است.همه ساله در جهان ده‌ها میلیون کارگر قربانی حوادثی می‌شوند که منجر به کشته‌شدن یا از کار افتادگی عده بسیاری از آنها می‌شود.برابر اعلام نظر کارشناسان، حوادث ساختمانی بیش‌ترین آمار تلفات نیروی کار را به خود اختصاص داده است؛ به نحوی که بیش از 50 درصد حوادث ناشی از کار در ساختمان‌ها اتفاق می‌افتد و در وقوع 85 درصد حوادث کار، عامل انسانی دخیل بوده و بخش اعظمی از حوادث به دلیل عدم نظارت در محیط کار رخ می‌دهد.در ماده 60قانون تأمین اجتماعی، حوادث ناشی از کار به حوادثی گفته می‌شود که در حین انجام وظیفه و مواقعی که بیمه شده در کارگاه یا ساختمان و محوطه آن مشغول انجام کار باشد و یا به دستور کار فرما در خارج از محوطه کارگاه عهده‌دار انجام ماموریتی باشد، برای بیمه شده اتفاق بیفتد.حوادث کار به هر صورت و درجه‌ای که باشد برای کارگر، کارفرما و جامعه زیان‌های اقتصادی بسیاری دارد و خسارت ناشی از توقف کار به دلیل حادثه، خسارات پرداختی در صورت از کارافتادگی و هزینه‌های درمانی از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.
 
*افزایش 4 درصدی تلفات حوادث کار در هشت ماهه امسال
در هشت ماهه سال جاری یک هزار و 258 نفر در حوداث ناشی از کار جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات یکهزار و 211 نفر بود، 3.9 درصد بیشتر شده است. از کل تلفات حوادث کار در این مدت یکهزار و 235 نفر مرد و 23 نفر زن بودند، این در حالی است که تعداد مردان فوت شده در حوادث کار هشت ماهه سال قبل یکهزار و 205 و تعداد زنان شش نفر بوده است.بر اساس این گزارش در این مدت استان های تهران با 277، آذربایجان شرقی با 90 و خراسان رضوی با 85 فوتی بیشترین و استان های بوشهر با دو، کهگیلویه و بویراحمد با پنج و چهارمحال و بختیاری با هفت فوتی کمترین آمار تلفات حوادث کار را داشته اند.

*42 درصد تلفات حوادث کار از بلندی سقوط می کنند
سقوط از بلندی همواره بیشترین سهم را در آمار تلفات حوادث کار به خود اختصاص می دهد و نزدیک به نیمی از تلفات را شامل می شود. در هشت ماهه امسال نیز 538 نفر از قربانیان حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده اند که 42.8 درصد کل تلفات را دربر می گیرد.پس از سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت با 304 فوتی، 24.2 درصد از کل تلفات حوادث کار به خود اختصاص داده و در رتبه دوم دلایل مرگ در حوادث کار قرار گرفته است؛ دلایلی همچون برق گرفتگی، سوختگی و کمبود اکسیژن در رتبه های بعدی مرگ در حوادث کار قرار دارند.

*کاهش آمار مصدومان حوادث کار
در هشت ماهه امسال آمار مصدومان حوادث کار که به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند 9.3 درصد کاهش یافته است، در این مدت 17 هزار و 398 مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که 770 نفر آنان زن و 16 هزار و 628 نفر آنان مرد بودند.

*افزایش تلفات حوادث کار در سال های اخیر
بررسی آمارهای نه ساله اخیر (1390 تا 1398) نشان دهنده روند کاهشی از سال 1392 تا 1394 و پس از آن یک روند کلی افزایشی با شیب ملایم است به طوری که شاهد بیشترین میزان تلفات ناشی از حوادث کار در سال 1392 با هزار و 994 فوتی و کمترین میزان آن در سال 1394 با یکهزار و 494 فوتی هستیم.
برچسب ها: حوادث کار
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *