به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ - ۰۰:۳۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ ساعت ۲۱:۰۵
کد مطلب : ۲۵۲۳۳۸

مذاکره‌کننده برجام، نماینده آمریکا در امور ایران شد

مذاکره‌کننده برجام، نماینده آمریکا در امور ایران شد
 گروه بین  الملل: رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او با ایران، قرار است به عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب شود.
رابرت مالی، فرزند یکی از یهودیان سوریه است که در مصر به دنیا آمده است. او که به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور و هماهنگ کننده امور خاورمیانه، آفریقای شمالی و منطقه خلیج فارس فعالیت می‌کرد، پس از خروج از کاخ سفید به عنوان رئیس و مدیر عامل «گروه بین‌المللی بحران» مستقر در واشنگتن دی‌سی فعالیت خود را پی گرفت.
او در ماه نوامبر گذشته از ترور هدفمند شهید محسن فخری‌زاده،  انتقاد كرد و گفت كه این حمله «از سرگیری دیپلماسی با ایران را برای جانشین ترامپ دشوارتر خواهد كرد.»
در سال ۲۰۱۹ هنگامی که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در نشست سازمان ملل در نیویورک حضور یافته بود، رابرت مالی با این مقام ایرانی دیدار کرد.
رابرت مالی که از زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون به کاخ سفید راه یافته بود، در سال ۲۰۰۸ به دلیل گزارش ملاقاتش با اعضای حماس ابتدا از ستاد انتخاباتی اوباما کنار گذاشته شد، اما در مارس ۲۰۱۴ به عنوان مشاور عالی او در امور خاورمیانه به خدمت گرفته شد. او در سال آخر دولت اوباما نیز مسئول و هماهنگ‌کننده سیاست‌های دولت در قبال گروه تروریستی داعش بود.


 
برچسب ها: برجام