به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۱۹:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۲ ساعت ۰۹:۰۹
کد مطلب : ۲۵۲۳۴۱
در روز اول کاری خود در کاخ سفید

بایدن برخی از سیاست‌های ترامپ را لغو کرد

بایدن برخی از سیاست‌های ترامپ را لغو کرد
گروه بین الملل:رئیس جمهور جدید آمریکا در روز اول کاری خود در کاخ سفید، بعد از برگزاری مراسم تحلیف، روند برچیدن برخی از سیاست‌های کلیدی دونالد ترامپ را آغاز کرد.
جو بایدن  درحالی که راهی کاخ سفید بود در توییتی نوشت که برای رسیدگی به بحران‌های حاضر وقتی برای تلف کردن وجود ندارد.دستورات اجرایی رئیس جمهور جدید آمریکا مسائل مختلف از همه‌گیری کرونا تا تغییر اقلیم را در برمی‌گیرد. بایدن  ۱۵ فرمان اجرایی امضا کرد.او از جمله فرمانی را برای لغو منع سفر شهروندان چندین کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران که  ترامپ اعمال کرده بود لغو کرد.کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: هدف این اقدامات نه فقط برچیدن برخی از سیاست‌های خسارت بار دولت ترامپ بلکه همچنین پیش بردن منافع کشور است.
همچنین یک رشته تدابیر به منظور رسیدگی به همه‌گیری کرونا که جان بیش از ۴۰۰ هزار نفر را در آمریکا گرفته است امضا شد.  بایدن از جمله دستور داده است پوشیدن ماسک و فاصله گیری اجتماعی در کلیه ساختمان‌های دولت فدرال اجباری شود.دفتر تازه‌ای برای هماهنگ کردن واکنش دولت به همه‌گیری راه اندازی می‌شود و دولت جدید فرآیند خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی که  ترامپ کلید زده بود را متوقف می‌کند.
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از تصمیم آمریکا برای همکاری مجدد با سازمان بهداشت جهانی استقبال کرد و گفت: هماهنگی بیشتر جهانی در واکنش به کرونا بسیار حیاتی است.
 بایدن همچنین قول داد مقابله با تغییر اقلیم را در صدر کار قرار دهد.او دستوری را برای شروع فرآیند بازگشت آمریکا به توافق ۲۰۱۵ پاریس امضا کرد، توافقی که  ترامپ سال پیش رسما از آن خارج شد. بایدن همچنین مجوزی که برای پروژه خط لوله نفتی کی استون اکس ال صادر شده بود را لغو کرد. فعالان محیط زیست و گروه‌هایی از آمریکاییان بومی برای یک دهه با اجرای این پروژه مخالفت کرده‌اند.
این خط لوله متعلق به بخش خصوصی که هزینه آن حدود ۸ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود روزانه حدود ۸۳۰ هزار بشکه نفت سنگین را از آلبرتا در کانادا به نبراسکا منتقل خواهد کرد.
باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ یک لایحه مربوط به احداث این خط لوله را وتو کرده بود اما  ترامپ از آن تصمیم برگشت.
در زمینه مهاجرت  بایدن اعلامیه اضطراری دولت قبلی که به تامین هزینه ساخت یک دیوار در مرز مکزیک کمک می‌کرد را لغو کرد.جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در اولین کنفرانس خبری بعد از روی کار آمدن جو بایدن با این سوال خبرنگاران روبرو شد که آیا اولویت او پیش بردن منافع جو بایدن است یا ارائه حقیقت بدون هیچ گونه پیرایشی.او در جواب گفت: من احترام عمیقی برای نقش مطبوعات مستقل و آزاد قائلم. مسلما در برخی لحظات اختلاف نظر خواهیم داشت... اما هدف مشترکی داریم، که همان ارائه اطلاعات دقیق به مردم آمریکا خواهد بود.
او گفت که در بازگرداندن شفافیت و حقیقت به دولت با جو بایدن هم نظر است.
از طرف دیگر سنای آمریکا برای مراسم سوگند سه عضو جدید یعنی الکس پدیا، جان آساف و رافائل وارناک تشکیل جلسه داد.الکس پدیا از کالیفرنیا جای کامالا هریس معاون رئیس جمهور را می‌گیرد و دو سناتور دیگر در دور دوم انتخابات سنا در جورجیا برنده شدند. هر سه دمکرات هستند.
با ورود آنها صد کرسی سنا به طور مساوی میان دو حزب تقسیم می‌شود اما دمکرات‌ها عملا کنترل آن را به دست می‌گیرند چون در صورتی که یک طرح ۵۰/۵۰ رای بیاورد خانم هریس رای برنده را خواهد داد.به این ترتیب دمکرات‌ها دست کم برای دو سال هم کنگره و هم کاخ سفید را در کنترل خود خواهند داشت.چاک شومر، سناتور اهل نیویورک که در ۴ سال گذشته رهبر اقلیت دموکرات سنا بود، اکنون جایگزین میچ مک کانل شده است.


 
برچسب ها: بایدن