به روز شده در ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۲:۴۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۳ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب : ۲۵۲۴۰۶

ایران به دنبال تصاحب بازار‌های جدید عراق

ایران به دنبال تصاحب بازار‌های جدید عراق
گروه اقتصادی: یک خبرگزاری آمریکایی نوشت: هر ساله هزاران زائر ایرانی از شهرهای نجف و کربلا دیدن می‌کنند که در تقویت درآمدهای ارزی گردشگری عراق نقش به سزایی دارد،روزانه حدود ۱۰۰ کامیون ایرانی حامل تجهیزات و مصالح ساختمانی، مواد غذایی و دارو راهی عراق می‌ شوند.
آسوشیتدپرس نوشت: در شمال عراق مراکز خریدی وجود دارد که که در آن فرش‌های دست‌باف ایرانی به چشم می‌خورد. یک نمایشگاه‌دار فرش ایرانی در این رابطه می‌گوید: با توجه به کاهش ارزش ریال از نظر مالی به نفع ما است که محصولاتمان را در اینجا عرضه کنیم. پولی که دریافت می‌کنیم چه دلار باشد چه دینار عراق از ریال با ارزش‌تر است. ۲۴ کسب و کار ایرانی از ۱۵ شهر این کشور نمایشگاهی را در شهر دهوک در کردستان عراق برگزار کردند. ایران یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری عراق است و از سال ۲۰۱۸ که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌ها را تشدید کرد، همکاری‌های دو طرف بیشتر شده است.شهر سلیمانیه که هم مرز با ایران است هر ساله میزبان نمایشگاه‌های ایرانی می‌شود اما امسال نخستین بار است که چنین رویدادی در دهوک که به طور سنتی با ترکیه روابط نزدیکی دارد برگزار می‌شود. برخی از فعالان ایرانی امیدوارند بتوانند بخشی از سهم برندهای ترک را در این منطقه تصرف کنند.
یکی از اصلی‌ترین مشکلات روابط ایران و عراق آن است که عراق نیز مشکلات اقتصادی خود را دارد. نمایشگاه ایران جمعیت زیادی را جذب کرد اما خیلی از عراقی‌ها پول کافی برای خرید اقلام این نمایشگاه را ندارند. عراق پس از کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی با مشکل مالی کم سابقه‌ای مواجه شده است که این مساله دولت را وادار به استقراض از بانک مرکزی و کاهش ارزش پول ملی کرد.
مرجع : ایسنا