به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۰:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۴ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب : ۲۵۲۶۰۷

ارجاع طرح استیضاح ترامپ به مجلس سنا

ارجاع طرح استیضاح ترامپ به مجلس سنا
گروه بین الملل: چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنای آمریکا گفت: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان روز دوشنبه  طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور را به سنا خواهدفرستاد.
مجلس نمایندگان ایالات متحده روز ۱۳ ژانویه (۲۴ دی) طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت این کشور را به دلیل «تحریک به شورش» تصویب کرد. سخنان رهبر دموکرات ها در مجلس سنا به این معنا است که دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا خواهد بود که پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در این مجلس «محاکمه» خواهد شد.
او همچنین اولین رئیس جمهوری خواهد بود که دو بار در مجلس سنا «محاکمه» شده است. در جریان رسیدگی به طرح استیضاح دونالد ترامپ اعضای مجلس سنا نقش هیات منصفه را خواهند داشت و گروهی از اعضای مجلس نمایندگان در مقام دادستان به مجلس سنا می‌روند تا دلایل خود برای استیضاح را شرح دهند. در مقابل وکلای دونالد ترامپ وظیفه دفاع از او را برعهده خواهند داشت.رئیس جمهور پیشین آمریکا در صورت رای موافق دو سوم سناتورها (۶۷ نفر) متخلف شناخته خواهد شد. با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ دیگر امکان برکناری وی از مقام ریاست جمهوری وجود ندارد. هنوز مشخص نیست که ریاست جلسات محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا را جان رابرتز، رئیس دیوان عالی آمریکا برعهده خواهد داشت یا خیر.
طرح استیضاح دونالد ترامپ به دنبال یورش گروهی از هواداران او به ساختمان کنگره در روز ششم ژانویه (۱۷ دی) تصویب شد. میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس سنا  خواستار رسیدگی به طرح استیضاح در ماه فوریه شده بود تا دونالد ترامپ و وکلایش بتوانند دفاعیه خود را تهیه کنند.
قرار است مذاکرات بین چاک شومر و میچ مک کانل بر سر جدول زمانی «محاکمه» دونالد ترامپ در مجلس سنا ادامه یابد. احتمال موافقت دموکرات‌ها با تعویق رسیدگی به طرح استیضاح وجود دارد زیرا آنها به دنبال تائید صلاحیت اعضای کابینه جو بایدن در مجلس سنا هستند. امری که احتمالا در صورت برگزاری «محاکمه» زودهنگام دونالد ترامپ با مشکل روبرو خواهد شد.


 
برچسب ها: ترامپ