به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۹:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۴ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب : ۲۵۲۶۶۱

درآمد ماهانه تا۸۰ میلیون تومان یک تتوکار

درآمد ماهانه تا۸۰ میلیون تومان یک تتوکار
گروه اقتصادی: این روز‌ها تتو در میان مردم رواج پیدا کرده و شکل آن هم تغییر کرده است. تتو یا همان خالکوبی که البته تفاوت‌هایی هم با هم دارند، سال‌هاست که انجام می‌شود، اما پیشرفت فناوری و پدیده‌های نوظهور مثل اینترنت، ظهور پدیده سلبریتی‌ها و… شکل وشمایل جدیدی به آن بخشیده است. علاوه بر مواردی که ذائقه کلی مردم در تتو را تغییر داده، حرفه‌ای و رقابتی شدن حرفه تتوکاری هم باعث شکل گیری مدل‌ها و سبک‌های جدید شده است.برای «تحقیق کیفی» در مورد تغییرات پدیده تتو در میان مردم سعی کردیم با چند تتوکار صحبت کنیم. به دلیل رسمی نبودن این کار در ایران برخی از آن‌ها حاضر به گفتگو نشدند و در نهایت و با واسطه در صفحه ناشناس و موقت اینستاگرامی با تتوکاری که ظاهرا به تازگی برای ادامه شغل به ترکیه مهاجرت کرده است گفتگو کردیم. او ابتدا از مشکلاتی که کرونا برای این کسب و کار ایجاد کرده می‌گوید.

در روز‌هایی که در ایران بودید دوران کرونا چه تاثیری روی کسب و کار شما داشت؟
کرونا روی بعض از کار‌ها تاثیر بیشتری گذاشته است؛ مثل کار تتو که خیلی‌ها اعتماد نمی‌کنند و فکر می‌کنند محیط کار ما می‌تواند بیشتر از جا‌های دیگر بیماری را انتقال دهد. در صورتی که به نظر من اگه محیط استریل شود و بهداشت محیط رعایت شده باشد خطر بیماری در سالن کار کم است؛ چرا که وسایل تتو یک بار مصرف است و باید دائم استریل شود.ایران که بودیم اوایل کرونا حدود ۶۰ درصد کاهش درآمد داشتیم. البته الان هم درآمد به روند قبلی کرونا برنگشته ۱۵ درصدی کاهش دارد.

بیشتر چه قشری و در چه سنی برای تتو یا خالکوبی پیش شما می‌آیند؟
از رنج سنی زیر ۱۸ سال می‌آیند که البته من و خیلی از همکاران برایشان کار انجام نمی‌دهیم تا سن قانونی برسند. اما بازه ۱۹ تا ۳۰ سال بیشترین مراجعه کننده برای تتو است.

چه طرح‌هایی برای تتو از بقیه پر طرفدارتر است؟ بیشتر روی کدام قسمت بدن؟
برای اجرای تتو دست بیشترین قسمتی است که طرفدار دارد. مچ دست، ساعد، بازو بیشترین جا و مچ پا و گردن و سینه نقاط بعدی است.
در آمد ماهانه یک تتوکار حدودا چقدر است؟
درآمد‌ها متفاوت است. اگر بخواهم سه رنج دسته بندی کنم می‌توانم به آرتیست‌های تازه کار اشاره کنم که درآمدشان ماهیانه ۱ تا ۳ میلیون تومان است. آرتیست متوسط در بازه ۲.۵ تا ۷ تومن و درآمد آرتیست‌های حرفه‌ای بالای ماهی ۷۰ میلیون هم می‌تواند باشد. به طور میانگین ماهیانه ۳۰ تا ۸۰ میلیون تومان.

قیمت زدن یک تتو، طرح ساده یا پیچیده و بزرگ و حدودا چقدر است؟
قیمت تتو به چند چیز بستگی دارد. مهمترین آن متریال است. آرتیست باید متناسب با متریالی که استفاده می‌کند، زمانی که برای کار می‌گذارد و قسمت بدن وسختی کار قیمت تعیین کند نه بی پایه و اساس. بعضی قسمت‌ها راه دست نیست و تتوکار مدام باید خم شود که به گردن اسیب می‌زند.
مرجع : وقت صبح
برچسب ها: تتوکار درآمد