به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۹:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب : ۲۵۲۹۵۶

نصب و راه اندازی مه پاش را به کی بسپاریم؟

گروه کسب و کار:
نصب و راه اندازی مه پاش را به کی بسپاریم؟
مه پاش یکی از سیستم‌های مهم و کاربردی در سیستم گلخانه به شمار می‌رود که نصب آن در مکان‌های مختلف با یکدیگر فرق می‌کند. از این رو اگر بخواهید که کلیتی از آن را در نظر بگیرید باید گفت که مه پاش با استفاده از مقداری شلنگ تحت فشار، تعدادی نازل مه پاش، پایه مورد نیاز برای نازل، یک پمپ الکتریکی تحت فشار و همچنین یک تصفیه آب برای طول عمر نازل تهیه شده است. همانطور که مشهود است قیمت و همچنین نوع نصب یک مه پاش با توجه به اندازه و کاربرد آن متفاوت خواهد بود. از این رو باید در هنگام نصب از یک فرد کاربلد کمک بخواهید و برای اجرای آن نیز، به خاطر سپردن اندازه نیز مهم می‌باشد. پمپ‌های الکتریکی که در مه پاش استفاده می‌شود در سه نوع:
•    پمپ مه پاش اینتر پمپ
•    پمپ مه پاش برتونیلی
•    پمپک
تولید می‌شود. در ادامه این مقاله قصد داریم تا در مورد نحوه نصب و همچنین کاربرد این دستگاه در صنعت صحبت کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.
مه پاش صنعت ارائه دهنده باکیفیت ترین انواع مه پاش می‌باشد که می‌توانند نیازهای شما را زمینه‌های مربوطه برآورده نمایند.

مه پاش چیست و چه کاربردی دارد؟
همانطور که می‌دانید مه پاش یک وسیله صنعتی است که در بسیاری از گلخانه‌ها، مرغداری، گاوداری، رستوران‌ها، پذیرایی‌های بزرگ و هر جایی که نیاز به یک تصفیه هوای مناسب دارد، کاربرد دارد. همچنین از این دستگاه می‌توان برای خنک کردن عابرین و افراد ره گذر نیز استفاده کرد. به خصوص در روزهای گرم تابستان، ایده خوبی برای خنک سازی محیط است. فوگر یا همان مه پاش نیازی به یک نصب تخصصی دارد و از آنجایی که اندازه‌ها در هنگام نصب از اهمیت بالایی برخوردار هستند پس باید در هنگام نصب نیز به این نکته توجه کنید که تا چه اندازه انتظارات را برای اجرای آن برآورده کرده اید.

برای مثال نوع قطره ای این محصول در بسیاری از گلخانه‌ها کاربرد دارد و از این رو نباید در هنگام نصب از درست قرار گیری آن بر روی گیاه غافل شوید. در هنگام استفاده از مه پاش باید مطمئن شوید که لوله کشی‌های آن به یک منبع آب پر فشار متصل است و آب شهری را با یک فشار مناسب را به صورت مه و قطرات به گیاهان منتقل می‌کند. همانطور که می‌دانید سیستم آب شهری خود به تنهایی دارای قطره‌های آب بزرگ می‌باشد که این می‌تواند موجب خیس شدن شود اما زمانی که از یک مه پاش استفاده می‌کنید دیگر این مشکل بوجود نخواهد آمد و اگر از یک فوگر با فشار بالا یعنی 70 الی 80 استفاده کنید معادل 800 تا 1200 بار از آن برای مرطوب کردن محیط استفاده کرده اید.
 
نحوه نصب و استفاده از مه پاش
آب در هنگام عبور از سیستم نصب شده در مه پاش می‌تواند به قطرات بسیار ریزی در حدود 10 میکرومتر نیز تبدیل شود و به دلیل تماس و انتقال به سرمایش تبخیری و همچنین هوای خنک تبدیل شود. مه پاش افراد را خیس نمی کند و این یکی از مزایای موجود در این دستگاه به شمار می‌رود. بعد از اینکه دو الی سه دقیقه از راه اندازی سیستم مه پاش گذشت شما می‌توانید با اضافه کردن نازل به آن یک مه پاش خانگی را ایجاد کنید. مه پاش فشار قوی بیشتر برای اماکنی که تردد در آن زیاد است مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دیگر موارد مانند گلخانه‌ها نیازی به استفاده از مه پاش فشار قوی نیست.


 
چگونه می‌توان مه پاش را تعمیر کرد؟
•    سیستم مه پاش و یا همان رطوبت سازی باید در فصل زمستان تخلیه آبی شود زیرا امکان یخ زدگی در آن به شدت بالا می‌رود پس باید در هنگام نگه داری از این سیستم در فصول سرد سال دقت زیادی به خرج داد.
•    در فصل بهار و تابستان نیز باید رسوب گیری در این وسیله انجام می‌شود تا از شن و ماسه ای که در آب شهری وجود دارد جلوگیری شود
•    پمپ و فیلتری که مه پاش استفاده می‌شود باید به صورت سالانه چک شود
•    زمانی که لوله‌ها دچار نشتی شدند باید به طور کامل بررسی شده و تمامی عیوب آن برطرف شود زیرا ممکن است که این نشتی به مقداری باشد که هم مصرف آب را به شدت افزایش دهد و هم باعث از بین رفتن گیاه شود.

استفاده از سیستم رطوبت ساز و یا مه پاش در گلخانه
همانطور که می‌دانید استفاده از یک سیستم مه پاش قطره ای برای گلخانه می‌تواند یک ایده مناسب برای آبیاری محصولات باشد. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از این دستگاه در این فصول، این است که می‌تواند استرس گلخانه را کم کند و در نتیجه رشد بهتری را برای گیاهان فراهم آورد. در این خصوص نیز باید از یک فرد متخصص کمک گرفت و برای نصب باید تمامی استانداردهای مورد نیاز را رعایت نمود. مورد بعدی که می‌تواند تاثیر زیادی در چگونگی نصب مه پاش داشته باشد، فشار آبی است که در نظر گرفته می‌شود. برای کاربردهای گلخانه ای نیازی به استفاده از فشار بالا در مه پاش نیست. همانطور که گفته شد با تنظیم جریان آب و تعیین میزان فشار بار می‌توانید سهم زیادی در چگونگی رشد گیاه در گلخانه داشته باشید. مزایای استفاده از مه پاش در گلخانه:
•    تنظیم رطوبت و دمای محیط به صورت دلخواه
•    عدم کاهش وزن محصول به دلیل بالا بودن رطوبت
•    فراهم کردن بهترین محیط برای پرورش دادن و رشد
•    بازدهی بالای محصول و بالا بردن کیفیت آن
•    نصب و اجرای مه پاش در محیط دلخواه
•    صرفه جویی در مصرف آب
•    نصب و نگهداری آسان
•    قابل اجرا در تمامی فصول سال قیمت مه پاش به چه چیزی بستگی دارد؟
قیمت مه پاش به موارد مهمی مانند تعداد نازل‌ها، مقدار طولی و همچنین تعداد ان‌ها، مقدار بار و فشار تحملی این محصول بستگی دارد. در کنار این موارد جنس محصولی که برای مه پاش در نظر گرفته می‌شود مانند استیل و یا برنج بودن نیز در قیمت آن بی تاثیر نمی باشد.