به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۰:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب : ۲۵۳۲۳۱

تهران منتظر است تا بایدن اولین قدم را بردارد

تهران منتظر است تا بایدن اولین قدم  را بردارد
گروه سیاسی: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی ان ان گفت: ایران برنامه‌ای برای مذاکره با دولت بایدن ندارد و منتظر است تا رئیس‌جمهوری جدید آمریکا اولین گام دیپلماتیک را برای لغو تحریم‌ها و بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵(برجام) بردارد.
مجید تخت روانچی گفت: از زمان روی شروع به کار جو بایدن در هفته گذشته، "ایران هنوز با دولت جدید گفت‌وگویی نداشته است".
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران برنامه‌‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با واشنگتن از طریق یک میانجی همچون سوئیس دارد یا نه، گفت: "ما قصد نداریم کاری آغاز کنیم".
وی با تکرار موضع مقامات ارشد ایران گفت "ایران عجله‌ای ندارد".نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد همچنین از آمادگی ایران برای تبادل تمامی زندانیان یا بازداشت‌شدگان دو طرف خبر داد.
تخت‌روانچی با اشاره به این گفته  بایدن عنوان کرد که ایران می‌خواهد ببیند آیا رئیس جمهور جدید به قول خود عمل می‌کند و اگر چنین کند تهران نیز آماده است تا بار دیگر تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کند.وی افزود: «توپ در زمین ایالات متحده است. کاملا به دولت جدید بستگی دارد. بنابراین به محض آن که آنها به تعهدات خود عمل کنند، ایران نیز همان‌طور که بارها گفته است، تعهدات خود را به شکل کامل اجرا می‌کند.»
علی‌رغم استدلال ایران که واشینگتن باید اولین گام را بردارد، اعضای گروه امنیت ملی جو بایدن گفته‌اند که دولت جدید در صدد آن نیست که با اتخاذ یک تصمیم سریع به توافق هسته‌ای بازگردد.
آنتونی بلینکن، گزینه جو بایدن برای وزارت خارجه ایالات متحده، به کمیته روابط خارجی سنا گفت: «ما راه درازی تا آن در پیش داریم.»
 بلینکن عنوان کرد که دولت جدید در وهله نخست می‌خواهد ارزیابی کند که آیا ایران به توافق هسته‌ای عمل می‌کند یا نه. آوریل هاینز، گزینه  بایدن برای ریاست سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا، نیز به سنا گفته است که هیچ تصمیم بلادرنگی درباره بازگشت به برجام گرفته نشده است.
ایران در پی خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای گام به گام در جهت نقض تعهدات هسته‌ای خود حرکت کرده و از جمله ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود و درصد غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده است. کارشناسان هسته‌ای می‌گویند که اگر با توافق هسته‌ای زمان مورد نیاز ایران برای دستیابی به سلاح اتمی دوازده ماه بود، الان این زمان به سه تا چهار ماه کاهش پیدا کرده است.
با این حال مجید تخت‌روانچی تاکید دارد که ایران در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و برنامه هسته‌ای آن صرفا اهداف غیرنظامی دارد.وی گفت که این خیلی «بی‌معناست» اگر قرار باشد ایران دست به اقدام آشتی‌جویانه بزند در حالی که ایالات متحده با خروج از توافق هسته‌ای آن را نقض کرده است.سفیر ایران در سازمان ملل متحد افزود: «حرف کافی نیست. ما نیاز داریم که اقدامی از جانب ایالات متحده ببینیم.»دولت جو بایدن اعلام کرده که در رابطه با مسئله هسته‌ای ایران با شرکای خود از جمله سه قدرت اروپایی همکاری خواهد کرد. آلمان، بریتانیا و فرانسه مخالف تصمیم دولت دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای بودند. آنها همچنین از ایران نیز خواسته‌اند که تعهدات خود را کامل اجرا کند.

 
برچسب ها: برجام