به روز شده در ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۱:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب : ۲۵۳۲۳۵

واکسن «مدرنا» در برابر کرونای جهش‌یافته هم «کارایی» دارد

واکسن «مدرنا» در برابر کرونای جهش‌یافته هم «کارایی» دارد
 گروه علم و فناوری: شرکت داروسازی «مدرنا» اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت در برابر انواعی از ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است کارایی دارد.
شیوع انواع جهش یافته ای از ویروس کرونا در بریتانیا، آفریقای جنوبی و برزیل طی هفته های گذشته نگرانی هایی را بابت تاثیر احتمالی آن بر کارایی واکسن های تولید شده برای پیشگیری از ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» پدید آورده بود. شماری از کشورها نیز برای جلوگیری از شیوع انواع جهش یافته ویروس کرونا محدودیت هایی را برای ورود به خاک خود وضع کردند.
شرکت «مدرنا» همزمان با اعلام کارایی واکسن خود در برابر انواع شیوع یافته ویروس کرونا در بریتانیا و آفریقای جنوبی از کاهش سطح ایمنی یا مصونیت افراد واکسینه شده در برابر نوع جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی خبر داد. در همین راستا شرکت «مدرنا» در نظر دارد «محض احتیاط» آزمایش هایی را برای تزریق یک دوز اضافی از واکسن را که به طور خاص برای پیشگیری از ابتلا به نوع جهش یافته ویروس در آفریقای جنوبی تولید شده است آغاز کند.قرار است تاثیر تزریق دوز سوم از واکسن کنونی شرکت «مدرنا» نیز در افزایش میزان ایمنی بدن در برابر انواع جهش یافته ویروس کرونا سنجیده شود.
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا چند روز پیش اعلام کرده بود که داده های جمع آوری شده در این کشور از «مرگبارتر» بودن ویروس جهش یافته در این کشور حکایت دارد. شرکت های «فایزر» و «یبون تک» پیش از این اعلام کرده بودند که واکسن تولیدی آنها در برابر نوع جهش یافته ویروس کرونا در بریتانیا کارایی خواهد داشت. با این حال این دو شرکت هنوز موفق به ارزیابی کارایی واکسن خود در برابر نوع شیوع یافته ویروس در آفریقای جنوبی نشده اند.
برچسب ها: واکسن کرونا